Zgrzytanie zębami pod wpływem stresu

Zgrzytanie zębami pod wpływem stresu – na czym polega?

Zgrzytanie zębami pod wpływem stresu jest współcześnie bardzo popularnym zjawiskiem. Jest ono określane mianem bruksizmu. Może pojawiać się podczas snu, jak i w ciągu dnia orraz prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, takich jak utrata zębów, bóle kręgosłupa, a ponadto uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Działania lecznicze polegają między innymi na wykorzystaniu szyny relaksacyjnej.

Zgrzytanie zębami – na czym polega?

Bruksizm polega na mimowolnym, a także podświadomym zaciskaniu i tarciu zębów żuchwy o zęby szczęki. Pojawia się najczęściej w czasie snu. Zalicza się go do zaburzeń snu, które objawiają się obecnością niewłaściwych zaburzeń oraz zachowań podczas nocnego odpoczynku. Podkreślić należy fakt, że w początkowej fazie czas oraz jakość snu pozostają niezmienione, jednakże strach przed tym co może pojawić się w nocy, może skutkować trudnościami z zasypianiem, a ponadto utrzymaniem snu.

Wymienia się dwa rodzaje określonej jednostki chorobowej:

  • odśrodkowy – wyróżniający dla odpoczynku w nocy, podczas którego dochodzi do zaciskania zębów i zgrzytania zębami,
  • środkowy – pojawia się w ciągu dnia i polega na zaciskaniu szczęki z mocą kilkakrotnie większą niż ta, która wykorzystywana jest podczas spożywania posiłków. Osoba pozbawiona tejchoroby, podczas snu między zębami żuchwy oraz szczeki ma zachowaną kilkumilimetrową szparę,która chroni przed ścieraniem się zębów.

Zgrzytanie zębami – przyczyny

Podstawowa przyczyna prowadząca do powstania zjawiska zgrzytania zębami to stres. Gdy przeżywamy podwyższone napięcie nasz organizm stara się przezwyciężyć określone doznanie z wykorzystaniem reakcji ruchowych. W przypadku, gdy jesteśmy długotrwale narażeni na czynnik stresogenny dochodzi do wzmożonej aktywności mięśniowej. Powyższy fakt doprowadza do pojawiania się w obszarze narządu żucia czynności ruchowych, które określane są mianem parafunkcji.

Zgrzytanie zębami zalicza się do parafunkcji o charakterze zwarciowym, w którym pojawia się kontakt miedzy zębami szczęki oraz żuchwy przez zgrzytanie oraz zaciskanie. Natomiast parafunkcję o charakterze niezwarciowym to głównie nadgryzanie warg oraz różnych przedmiotów, obgryzanie paznokci.

Najczęściej pojawiające się przyczyny, które prowadzą do powstania zjawiska zgrzytania zębami:

  • zakażenia pasożytnicze,
  • wady zgryzu,
  • częste żucie gumy,
  • predyspozycje o charakterze dziedzicznym,
  • nieprawidłowości w budowie jamy ustnej,
  • niedobór magnezu,
  • niewłaściwie dobrane mosty, korony, uzupełnienia ubytków,
  • stres oraz zaburzenia lękowe.

Zgrzytanie zębami – objawy

Symptomy świadczące o obecności określonej jednostki chorobowej bardzo często mylone są z migreną, jednakże w tym przypadku niejednokrotnie są one niesymetryczne i bardzo często łączone ze światłowstrętem. Co więcej, objawy bruksizmu podobne są do stanów zapalnych uszu bądź schorzeń kręgosłupa. Podkreślić należy fakt, że brak podjęcia działań leczniczych może skutkować powstaniem wyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych, przewlekłych stanów zapalnych w obszarze jamy ustnej, a takze trudnych do zniesienia bólów głowy, karku, czy mięśni obręczy barkowej.

Zgrzytanie zębami – sposoby leczenia

Zasadniczą kwestią jest odnalezienie powodu prowadzącego do określonej jednostki chorobowej i jej eliminacja. W sytuacji, gdy powodem zgrzytania zębami jest długotrwały lęk oraz stres dobrym rozwiązaniem jest wizyta u psychoterapeuty, który pomoże we wskazaniu odpowiednich technik relaksacyjnych.

Dobre rezultaty może zapewnić przyjmowanie dostępnych bez recepty preparatów mających działanie uspokajające. Niezmiernie przydatnym rozwiązaniem może okazać się zmiana stylu życia, na przykład zmniejszenie spożywania kawy, dbałość o regularny sen, a także dieta bogata w najważniejsze składniki odżywcze.

W przypadku zaburzeń, ktore mają charakter lękowy konieczne może okazać się leczenie psychiatryczne, który zapewni właściwe preparaty przeciwlękowe, przeciwdepresyjne bądź uspokajające.

Zgrzytanie zębami pod wpływem stresu

Kolejnym sposobem pomagającym w leczeniu zjawiska zgrzytania zębami jest zakładanie na noc szyny relaksacyjnej. Jest ona specjalnie wykonana oraz dopasowana przez stomatologa po przeprowadzeniu właściwych pomiarów, a także pobraniu wycisku zębów. Najczęściej wykonana jest z silikonu, umieszczana na zębach górnych, chroni przed ich ścieraniem sie, a także przyczynia się do zmniejszania napięcia mięśniowego.

Gdy występują wady zgryzu pozytywne działanie przyniesie użytkowanie aparatu ortodontycznego. W sytuacji źle dopasowanych mostów, koron oraz nieprawidłowo wyprofilowanych wypełnień, wizyta u stomatologa będzie rozwiązaniem problemu.

W leczeniu określonej jednostki chorobowej bardzo ważnym aspektem jest samodzielne rozluźnianie mięśni. Ulga może pojawić się przy zamykaniu oraz otwieraniu ust przez kilka minut. Ważnym działaniem jest ponadto masaż mięśni twarzy, szyi oraz ramion. Ponadto wykorzystywanie okładów, a także maści działających w sposób rozgrzewający. Co więcej, fizjoterapeuta pomoże w rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych. W tym przypadku trzeba zrezygnować z żucia gumy i spożywania twardych produktów, na przykład orzechów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *