Usunięcie płuca

Usunięcie płuca – przyczyny, zabieg operacyjny, wskazania

Usunięcie płuca w całości lub w części stanowi niejednokrotnie jedyną technikę pozwalającą na wyleczenie chorób płuc takich jak, nowotwór, płuc, rozedma, ropień lub zawał płuca. Bardzo poważny problem to leczenie różnych rodzajów nowotworu płuc. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do usunięcia płuca.

Podkreślić należy fakt, ze usunięcie fragmentu płuca w odpowiednim czasie przyczynia się do tego, ze udaje nam się zatrzymać rozwój bardzo groźnej choroby. Co więcej, podkreślić należy że bez płuca można funkcjonować w sposób normalny. Biorąc pod uwagę powyższe, warto zadać pytanie: kiedy niezbędne staje się usuniecie fragmentu płuca?

Usuniecie płuca – przyczyny

Konieczność usunięcia płuca pojawia się w następujących sytuacjach:

  • w przypadku, gdy wykryte zostały zmiany o charakterze nowotworowym. Wówczas guzy usuwane są łącznie z fragmentem płuca,
  • powód usunięcia części lub też całości płuca to również stany zapalne powstające po przebytych schorzeniach takich jak na przykład gruźlica,
  • konieczność resekcji płuca powstaje również w przypadku wrodzonych zmian płuc, na przykład rozedmy.
  • w pewnych sytuacjach zabieg operacyjny pozwalający na usuniecie płuca konieczny jest gdy cierpimy na ropień płuc bądź jesteśmy po zawale płuca.

Gdy chcemy ochronić się przed niechcianymi przerzutami albo powikłaniami najczęściej potrzebne jest łączenie wszystkich skutecznych metod leczenia. Co więcej, w niektórych sytuacjach operacja poprzedzana jest antybiotykoterapią, chemioterapią. Podkreślić należy fakt, że po zabiegu usunięcia płuca wykorzystywana może być radioterapia, oczywiście w przypadku gdy leczymy zmiany nowotworowe.

Usuniecie płuca – inne choroby, które przyczyni się mogą do konieczności przeprowadzenia operacji

Inne schorzenia, które mogą doprowadzić do przeprowadzenia operacji usunięcia płuca to zawał płuca oraz ropień płuca.

Zawał płuc – przyczyną prowadząca do powstania zawału płuc są zakrzepy > w żyłach dolnej połowy ciała. W tym przypadku, pojedyncze albo liczne części zakrzepów mogą się przetransportować do płuc i doprowadzić do zablokowania naczyń w płucach. Dojście krwi do tej części płuca jest niewykonalne. W takiej sytuacji doprowadza to do martwicy płuca. Symptomy ktore świadczą o powstaniu zawału płuca to nagłe trudności z oddychaniem. Może to doprowadzić do szybkiej śmierci chorej osoby (w ciągu kilku minut). Ten rodzaj schorzenia leczony jest z wykorzystaniem środków farmakologicznych, a także przez podanie pacjentowi tlenu. W pewnych przypadkach niezbędna staje się interwencja chirurgiczna, która pozwoli na pozbycie się zakrzepów.

Ropień płuca – jest to jeden z powikłań zapalenia płuc. Współcześnie leczenie przeprowadza się z wykorzystaniem antybiotykoterapii. Jednakże, w pewnych aspektach konieczne staje się usunięcie płuca z zastosowaniem zabiegu operacyjnego. Podkreślić należy fakt, że przewlekły ropień płuc przyczynić się może do powstania krwotoku, a także licznych przerzutów.

Usunięcie płuca

Czym jest ropień płuca? Jest to chorzenie układu oddechowego. Obecnie jest to schorzenie dość rzadko występujące. Dzieje się tak dlatego, że rozwojowi ropni płuc zapobiega bardzo dobrze rozwinięta antybiotykoterapia. Podkreślić należy jednak fakt, że nadal choroba ta stanowi poważne schorzenie i w pewnych sytuacjach może przyczynić się do zgonu pacjenta. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, określona choroba leczona była z wykorzystaniem szczepionek, surowicy oraz operacyjnie.

Jakie czynniki przyczyniają się do wywołania ropnia płuc? Choroba powstaje jako powikłanie zapalenia płuc, w przypadku występowania ciała obcego w płucach oraz w wyniku nowotworu płuc. Współcześnie do ropnia płuc doprowadzają gronkowce, a także klebsiellowe zapalenie płuc. W tym przypadku pojawia się zniszczenie części płuc, natomiast w wytworzonej jamie gromadzona jest ropna wydzielina. Ropnie mogą pojawiać się w sposób pojedynczy bądź grupowy. Symptomy świadczące o ropniu płuc to: dreszcze, gorączka, wzrost OB, leukocytoza, szmery w oskrzelach i inne.

Leczenie uzależnione jest od zaawansowania choroby. Najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia. Usuniecie płuca przeprowadza się wówczas kiedy ścianki płuca są grube i utrudniają przechodzenie związków antybiotykowych. Operacja wykonywana jest także wtedy kiedy ropnie osiągają średnicę większą nić 6 centymetrów oraz gdy do organów wewnętrznych dostanie się ciało obce.

Usuniecie płuca – czy zabieg operacyjny jest działaniem bezpiecznym?

W tym aspekcie należy podkreślić, że zabieg polegający na usunięciu części lub całego płuca jest działaniem bezpiecznym. Po przeprowadzeniu operacji osoba chora może funkcjonować w sposób normalny. Musi tylko uważać na pewne kwestie, a mianowicie koniecznie musi zważać na unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz prowadzić oszczędny tryb życia. Uwzględnienie określonych aspektów sprawi, że usunięcie płuca może być zupełnie nie odczuwalny przez osobę chorą.

Usuniecie płuca – jak wygląda operacja?

Zabieg operacyjny usunięcia płuca polega na otwarciu klatki piersiowej oraz wycięciu fragmentu płuca, który został zmieniony przez chorobę. Po zabiegu operacyjnym, osoba chora musi spędzić w szpitalu około 2 tygodnie. Jest to konieczne, gdyż pojawia się niebezpieczeństwo powstania infekcji górnych dróg oddechowych. Do pełnej sprawności wraca się po upływie 2 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *