Jak się chronić przed smogiem

Jak się chronić przed smogiem? Zalecenia ekspertów

Jak się chronić przed smogiem? W przypadku dużych miast pojawienie się smogu jest dość przewidywalnym zjawiskiem, zwłaszcza, gdy sprzyjają temu warunki pogodowe. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest zauważalny wzrost stężenia w powietrzu szkodliwych substancji o wielkości do 10 mikronów, ponieważ nie są naturalnie usuwane z organizmu, ale wnikają głęboko do układu oddechowego. Gromadzą się w płucach i oskrzelach, zaburzając przepływ krwi i normalny metabolizm tlenu, tzw. oddychanie wewnętrzne.

Co zawiera smog?

Jednym z niebezpiecznych składników smogu jest tlenek węgla. To dwutlenek węgla jest trujący, zakłóca transport tlenu do krwi, a w wysokich stężeniach może prowadzić do śmierci. Kurz, toksyny, sole metali ciężkich również nie czynią organizmu człowieka zdrowszym. Smog powoduje zaostrzenie przewlekłych chorób układu oddechowego. Nawet pozorny zwyczajny pył w dużym mieście jest zjawiskiem niebezpiecznym. Dlatego w warstwie pokrywającej parapet za otwartym oknem mogą znajdować się te same toksyny, metale ciężkie, silne alergeny.

Dodatkową ochronę płuc trzeba sobie zapewnić, gdy występują:

 • Pożary lasów i torfowisk
 • Brak wiatru, dzięki któremu tlenek węgla, zawieszone cząstki stałe i węglowodory gromadzą się w jednym miejscu
 • Długi brak opadów.

Wpływ smogu na ludzkie zdrowie

Dla osób z zapaleniem oskrzeli, astmą, rozedmą płuc i chorobą płuc, smog obecny w powietrzu może być dużym zagrożeniem i powodować nasilenie się objawów chorobowych. Smog to przede wszystkim tlenek węgla, który dziś jest kilkakrotnie wyższy niż dopuszczalne normy. To z powodu tlenku węgla ludzie najczęściej giną w pożarach, duszą się, nie doznając nawet poparzeń. W rzeczywistości to jest trująca substancja.

Po wejściu w narządy oddechowe, oskrzela zwężają się, ich przepuszczalność zostaje zakłócona, tkanka płucna również zaczyna się zmieniać, płuca przestają pełnić swoją funkcję przekazywania tlenu do krwi. W związku z tym niedotlenienie zaczyna się rozwijać w organizmie, to znaczy braku tlenu i nadmiaru dwutlenku węgla.

Jak się chronić przed smogiem?

Skutecznym środkiem ochrony przed działaniem tlenku węgla, może być płukanie nosa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa. Taka prosta metoda, może zapobiegać przedostawaniu się do dolnych dróg oddechowych szkodliwych produktów, takich jak tlenek węgla i żrące substancje.

Eksperci wyjaśniają, że wdychając szkodliwe substancje zawarte w smogu, osadzają się one na błonie śluzowej nosogardzieli. Następnie, jeśli nie są usuwane, cała ta „trucizna” wchodzi do dolnych dróg oddechowych, do przełyku, do krwi. Z takiego zabiegu jak płukania nosa powinny korzystać dzieci powyżej czwartego roku życia, osoby starsze, cierpiące na przewlekłe choroby jamy nosowej, nosogardzieli lub zatok przynosowych. W takich przypadkach naturalna ochrona układu oddechowego jest zmniejszona ze względu na cechy wieku lub zmiany zapalne.

Jak można sobie pomóc w walce ze smogiem?

Aby zrekompensować utratę soli i pierwiastków śladowych, zaleca się pić soloną i mineralną wodę alkaliczną, odtłuszczone mleko, napoje mleczne (serwatkę), soki, napoje mineralne, koktajle proteinowe. Woda pomoże przywrócić równowagę solną organizmu i zatrzymać odwodnienie. Odpowiednia jest także herbata zielona lub napoje owocowe. Natomiast trzeba wykluczyć napoje gazowane.

Przy zwiększeniu stężenia smogu zalecane jest stosowanie masek ochronnych. W takim okresie najlepiej używać respiratora przeznaczonego do ochrony przed kurzem, dymem, smogiem, tlenkiem węgla. Ponadto można dokładnie zabezpieczyć okna i drzwi wilgotną tkaniną. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dzieci i osób cierpiących na choroby przewlekłe: choroby układu krążenia, cukrzycę, przewlekłe choroby płuc, choroby alergiczne.

Kilka zasad ochrony rodziny i domu przed smogiem

Zwykle układ oddechowy radzi sobie sam z zanieczyszczonym powietrzem, ale czasami potrzebuje pomocy.

 • Po pierwsze trzeba starać się mniej wychodzić z domu: pomimo korzystnej perspektywy ze stacji sanitarno-epidemiologicznej, odsetek emisji w powietrzu może być zbyt wysoki. Grupa ryzyka obejmuje przyszłe matki, małe dzieci i osoby z przewlekłymi chorobami układu oskrzelowo-płucnego i sercowo-naczyniowego.
 • Ćwiczenia sprawiają, że oddychanie jest szybsze i głębsze, dzięki czemu więcej szkodliwych substancji przenika do płuc. Obciążenia fizyczne, zwłaszcza w powietrzu, podczas dużej emisji smogu powinny być zakazane, a kąpiele w zbiornikach wodnych również stanowią problem.
 • W czasie zwiększonego stężenia smogu eksperci zalecają także aby nie korzystać z wentylacji pomieszczeń, aby smog nie przeniknął do pomieszczeń. Żaden system chłodzenia nie jest odpowiedni w okresie zwiększonego stężenia smogu. Jeśli klimatyzator pobiera powietrze z ulicy, należy w nim zainstalować specjalny filtr. Jeśli nie, lepiej nie używać urządzenia.
 • Smog, nawet przez mikroskopijne pęknięcia, nadal wnika do pomieszczenia, więc konieczne jest częstsze sprzątanie „na mokro”. Ważne jest, aby myć nie tylko podłogi, ale także usuwać cały kurz z mebli, okien, urządzeń gospodarstwa domowego.
 • Zmiana diety. Lekarze twierdzą, że dieta powinna zawierać pokarmy o wysokiej zawartości witamin, zwłaszcza witaminy C, która jest doskonałym przeciwutleniaczem. Ilość spożywanych produktów mlecznych również powinna wzrosnąć. Na przykład cytrusy zawierają nie tylko witaminę C i przeciwutleniacze. Substancje te mają pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, ratując przed wieloma nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się pod wpływem smogu.
 • Należy także zwiększyć ilość przyjmowanego płynu. Pomoże to przyspieszyć eliminację toksyn z organizmu.

Zalecenia ekspertów – jak się chronić przed smogiem

 • Lepiej jest zrezygnować z jedzenia o dużej zawartości tłuszczu, jego trawienie zabiera wiele sił z organizmu, które można wykorzystać do przetwarzania szkodliwych substancji. Lepiej wybierać produkty, które są łatwe do strawienia, należy spożywać więcej warzyw i owoców. Pokarmy bogate w błonnik i antyoksydanty pomogą usunąć toksyny z organizmu.
 • W wyniku wzrostu poziomu smogu płuca są narażone na niebezpieczeństwo. Smoła z papierosów podwoi obciążenie naturalnych filtrów w organizmie. Ponadto, nie należy palić w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Nie należy dodatkowo podrażniać dróg oddechowych. Używanie sprayów i aerozoli, silnie pachnących lakierów i farb, wytrząsanie zakurzonych tkanin lepiej jest odłożyć, aż powietrze stanie się trochę czystsze.
 • W przypadku zawrotów głowy, osłabienia, kaszlu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
 • Warto nawilżać powietrze w pomieszczeniu. Można używać nawilżacza lub przynajmniej rozpylacza. Z tego powodu kurz szybko osadza się na powierzchniach, z których będzie można go łatwo usunąć wilgotną ściereczką.
 • Trzeba ograniczyć spożycie słodyczy. Cukierki, ciasta i ciastka to produkty, które spowalniają proces oczyszczania organizmu. Dlatego należy starać się minimalizować ich spożywanie.
 • Spożywając pokarmy z efektem moczopędnym, szkodliwe substancje nie pozostaną w organizmie. Trzeba pamiętać o włączeniu do diety pokarmów stymulujących nerki. Należą do nich sok żurawinowy, owoce cytrusowe, seler, kapusta, marchew, pietruszka, winogrona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *