Inhalator czy nebulizator

Inhalator czy nebulizator? Zasady działania, różnice

Inhalator czy nebulizator? Nawet starożytni uzdrowiciele leczyli choroby układu oddechowego za pomocą uzdrawiającej pary lub dymu. Od dawna zauważono stosowanie naturalnych sesji inhalacyjnych wdychanie powietrza morskiego lub leśnego. Nowoczesne inhalacje są przeprowadzane przez nebulizatory, co pozwala szybko wpłynąć na bolesny obszar.

W przeciwieństwie do pigułek i zastrzyków, leki podawane przez inhalator są stosowane oszczędnie i bez skutków ubocznych dla innych narządów, ponieważ działają bezpośrednio na układ oddechowy, omijając niepotrzebne fazy. Wysoki efekt fizjoterapeutyczny inhalacji odnotowano w leczeniu chorób płuc, oskrzeli i tchawicy, ataków astmatycznych i alergicznych, zapalenia błony śluzowej narządów oddechowych, miejscowej ochrony przeciwwirusowej i przeciwdrobnoustrojowej.

Inhalator czy nebulizator?  Zasady działania

Zgodnie z zasadą działania te urządzenia medyczne są podzielone na różne typy. Zasada odparowania jest podstawą inhalatorów parowych. Oryginalny ciekły lek jest podgrzewany do stanu pary i jest wdychany przez chorego za pomocą specjalnej maski pokrywającej nos i usta. Intensywność zasilania parą jest regulowana. Inhalatory parowe są odpowiednie do leczenia chorób nosogardzieli i krtani, ale nie są w stanie dotrzeć do odległych części układu oddechowego, ponieważ cząsteczki leku są większe niż 10 mikronów.

Kolejnym ograniczeniem jest to, że nie wszystkie leki zachowują po ogrzewaniu użyteczne właściwości i mogą być używane w tym urządzeniu. Ponadto wysokie temperatury pary mogą powodować oparzenia skóry lub błon śluzowych, szczególnie u dzieci. Wady pary są korygowane w 3 innych typach inhalatorów nebulizatora, oferując preparaty na fragmenty o wielkości do 5 mikronów.

Nebulizatory do jednorazowych leków zarówno w ciekłej i stałej postaci (tabletka, proszek). Sprężarka tłokowa aparatu jest pod ciśnieniem, dzieląc lek na małe cząstki i rozpylając je w postaci aerozolu do wszystkich narządów układu oddechowego. Dzięki temu urządzenia te są skuteczne nawet u niemowląt oraz u osób, które same z trudem oddychają. Jest szeroko stosowany w leczeniu i zapobieganiu ostrym infekcjom dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc, astmie itp. Minusem takiego inhalatora jest kontrola hałasu w procedurze, która z początku może wywoływać lęk u dzieci. Aerozol jest zawiesiną ciekłych lub stałych cząstek w środowisku gazowym. Ponad 95% materii we Wszechświecie występuje w formie aerozolu lub postaci rozproszonej.

Inhalator czy nebulizator?

Działanie inhalatorów ultradźwiękowych opiera się na fizyce fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Kruszą lek do najmniejszych składników, które łatwo przenikają do dowolnej części układu oddechowego. Urządzenia ultradźwiękowe wykonują swoją pracę w sposób cichy, funkcjonują w każdej pozycji chorego. Odpowiednie dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym.

Ale ta przewaga jest równoważona przez poważną wadę: wiele antybiotyków, mukolityków (w celu upłynnienia plwociny) i środków hormonalnych nie można poddawać działaniu ultradźwięków (to jest w leczeniu zakażeń i mokrego kaszlu, trzeba będzie stosować inne metody). Jednak nebulizatory ultradźwiękowe są odpowiednie do leczenia wielu chorób różnych narządów układu oddechowego (od bólu gardła i kataru do reakcji alergicznych, uduszenia i astmy).

W nebulizatorach z siatką elektronową lub siatkową, aerozol terapeutyczny jest tworzony przy użyciu specjalnej wibrującej membrany (siatka z mikronowymi otworami). Ultradźwięki są również używane w tym urządzeniu, ale nie są skierowane na lekarstwo, ale na membranę, która jest w ten sposób wprawiana w ruch. Ze względu na regulowaną częstotliwość oscylacji siatki, cząstki lecznicze mogą zostać zmiażdżone do wymaganej wielkości (duże – dla górnych ścieżek, małe – do absorpcji przez pęcherzyki płucne).

Ta zasada działania sprawia, że inhalator z jednej strony jest bezgłośny jak ultradźwięki. Z drugiej strony uniwersalny, jako nebulizator kompresorowy:

  • w zbiorniku można umieścić różne leki,
  • w tym antybiotyki,
  • mukolityki i preparaty hormonalne.

Jaka jest różnica między nebulizatorem a inhalatorem?

Wdychanie jest procedurą, która oszczędza wiele chorób układu oddechowego. Inhalacja może być przeprowadzona, poprzez tak niesamowitą instalację, jak nebulizator i przez nasz zwykły inhalator. Funkcje są takie same, ale zasada działania jest inna. Jaka jest, więc różnica między nebulizatorem a inhalatorem? Zastanów się najpierw nad rodzajem inhalatora i nebulizatora, zasadami ich działania.

Inhalator

Metoda działania jest podobne do wdychania pary unoszącej się z naczynia. Zaletą jest to, że można bezpiecznie używać olejków. Skuteczność jest widoczna w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

Nebulizator

Kompresor dostarcza potężny strumień powietrza przez komorę nebulizatora wypełnioną roztworem do inhalacji. Z tego powodu lek jest rozpylany. Ultradźwięki o wysokiej częstotliwości wpływają na lek., Dlatego zabronione jest stosowanie antybiotyków, mukolitów itp.

Nebulizator siatki. Najbardziej wydajny, kompaktowy. Charakteryzuje się unikalnym aerozolem o niskiej częstotliwości. Praktycznie nie ma ograniczeń w przygotowaniach: antybiotyki, preparaty hormonalne, wywary z ziół, roztwory zawierające etery i tak dalej.

Podsumowując: główne różnice występują w cenie (nebulizator jest droższy), w zasadzie łatwość użycia, liczba przeciwwskazań (jest ich mniej w przypadku użycia nebulizatora). Ogólnie rzecz biorąc, stało się trochę jasne, jak inhalator różni się od nebulizatora.

Inhalator czy nebulizator? Który wybrać?

Inhalator

Nie można wykonywać inhalacji parowej, jeśli temperatura przekracza 37 ° C, ponieważ wzrośnie jeszcze bardziej. Stan chorego pogorszy się. Ze względu na wysoką temperaturę wody zmniejsza się spektrum leków, które można stosować. Ze względu na wysoką temperaturę cieczy stężenie substancji wdychanych jest znacznie zmniejszone. Inhalator parowy nie jest zalecany dla małych dzieci, ponieważ gorąca para może podrażnić a nawet poparzyć błony śluzowe dróg oddechowych. Nadaje się do leczenia prostych przeziębień z łagodnym przebiegiem choroby. Nie można stosować antybiotyków, mukolitów, leków rozszerzających oskrzela, leków hormonalnych.

Nebulizator

Nebulizatory z siatki są tak kompaktowe, że mieszczą się w torebce i nie powodują niedogodności dla właściciela. Mają jednak dość wysoką cenę w porównaniu z urządzeniami z innej zasady działania. Posiadają szerokie spektrum działania. Ze względu na rozmiar cząstek i temperaturę aerozolu wnikają w głębokie odcinki dróg oddechowych. Stosowanie ziołowych olejków, czystych nalewek, roztworów olejowych jest surowo zabronione.Są optymalne dla noworodków. Leki wchodzą do głębokich warstw w płynnej postaci, nie podrażniając błony śluzowej.

Należy stwierdzić, że nebulizator jest podtypem inhalatora parowego. Dlatego, gdy zapytano, „w jaki sposób nebulizator różni się od inhalatora sprężarki”, można spokojnie odpowiedzieć, że inhalator sprężarki i nebulizator sprężarki są dwiema nazwami tej samej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *