Ciągłe zmęczenie i senność

Ciągłe zmęczenie i senność – kiedy się pojawia? Objawy choroby?

Ciągłe zmęczenie i senność najczęściej pojawia się w rezultacie silnego stresu i przepracowania. Niejednokrotnie także występuje w wyniku rożnych chorób, przede wszystkim tych, które rozwijają się w sposób przewlekły. Wśród przyczyn prowadzących do tego stanu często wymienia się mało znany stan przewlekłego zmęczenia. Schorzenia, które mogą prowadzić do nieustannego zmęczenia oraz senności to najczęściej cukrzyca, choroby nerek oraz wątroby, a także niedoczynność tarczycy. Taki stan jest również jednym z symptomów świadczących o menopauzie.

Ciągłe zmęczenie i senność – kiedy się pojawia?

Wystąpienie stanu ciągłego przemęczenia może zwiastować obecność choroby, chociaż niekoniecznie to musi być tego powodem. Wymienia się zmęczenie o charakterze fizycznym ,a także psychicznym. Jednakże bardzo często bywa, że oba rodzaje występują jednocześnie. Fakt, który powinien zwrócić naszą szczególną uwagę to często powtarzające się zmęczenie, które bezpośrednio odbija się naszym codziennym funkcjonowaniu, a także zdolnościach percepcyjnych, koncentracyjnych,. Obok uczucia zmęczenia bardzo często pojawia się senność.

Stan ciągłego zmęczenia może dotyczyć osób we wszystkich kategoriach wiekowych. Najczęściej nie przykładamy do takiej sytuacji zbyt dużej wagi. W tym aspekcie podkreślić należy fakt, że w zdecydowanie przewadze jest ono przejawem mało znaczących stanów wynikających z przemęczenia organizmu, silnego napięcia psychicznego, czy też przewlekłego stresu.

W takich przypadkach, nie stanowi wskazania rozwoju choroby, a także nie jest jej symptomem. Natomiast przewlekły stan może doprowadzić do poważnych konsekwencji odbijających się na naszym zdrowiu. Może stanowić element przyczyniający się na przykład do kształtowania się chorób serca, zaburzeń na tle nerwowym, depresji, czy też bezsenności. Zdarza się, że mija w sposób samoistny, najczęściej gdy odpoczniemy.

Ciągłe zmęczenie i senność – zespół przewlekłego zmęczenia

Zespołem przewlekłego zmęczenia jest choroba, w której przypadku dominującym symptomem jest odczuwanie nieustannego zmęczenia, najczęściej w towarzystwie senności. Obecność tej jednostki chorobowej można stwierdzić, w sytuacji gdy zmęczenie (fizyczne oraz psychiczne) towarzyszy człowiekowi ciągle przez czas co najmniej 6 miesięcy.

Choroba ta najczęściej występuje u ludzi młodych, którzy wyróżniają się ogromną ambicją i są bardzo aktywni zawodowo. Najczęściej schorzenie to dotyka płci pięknej. Określony problem zdrowotny może także wystąpić u ludzi w podeszłym wieku, którzy nie są aktywni zawodowo. W zespole tym dodatkowo dochodzi do powstania problemów z koncentracją, skupieniem uwagi oraz ze snem.

Co więcej, mogą pojawić się różne niepokojące sygnały ze strony układu pokarmowego, a więc wzdęcia, nudności oraz bóle brzucha. Rozpoznanie stanu przewlekłego zmęczenia następuje przez wykluczenie innych możliwych przyczyn prowadzących do powstania określonego stanu. Działania lecznicze polegają na łagodzeniu stanów zmęczenia przez uregulowanie rytmu życiowego, a więc znalezienie możliwości do zapewnienia sobie czasu na odpoczynek i regenerację sił. Podkreślić należy także fakt, że coraz częściej zauważa się korzystne działanie psychoterapii.

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie choroby mogą stanowić przyczynę takiego stanu?

Ciągłe zmęczenie oraz senność to symptomy, które mogą wystąpić o osób w przebiegu wielu schorzeń. Bardzo często pojawiają się one w przypadku chorób o podłożu endokrynologicznych, a więc cukrzyca, choroby tarczycy głównie niedoczynność gruczołu tarczowego (chociaż objaw ten pojawia się w również w sytuacji nadczynności).

Gdy dotknięci jesteśmy niedoczynnością tarczycy, oprócz nieustannego zmęczenia pojawiają się: przyrost masy ciała mimo mniejszego apetytu, nieprawidłowości w zakresie miesiączkowania, zaparcia, łamliwość włosów i paznokci, sucha skóra. W sytuacji, gdy podejrzewamy obecność chorób tarczycowych niezbędna staje się konsultacja ze specjalistą w dziedzinie endokrynologii oraz przeprowadzenie właściwych oznaczeń hormonalnych. W dalszej kolejności, w zależności od rezultatów, wdrożenie odpowiednich działań leczniczych.

Natomiast niewłaściwie leczona cukrzyca może doprowadzać do spadków poziomu cukru we krwi, a więc tak zwanej hipoglikemii. Symptomy świadczące o tym stanie to senność, trudności koncentracyjne, kołatanie serca, a ponadto uczucie zmęczenia. Niejednokrotnie bardzo niski poziom cukru we krwi jest podobny do stanu upojenia alkoholem. Niski poziom cukru we krwi zapewnia również skutek w postaci symptomów o charakterze neurologicznym, przyczyniając się do powstania zmęczenia, problemów z koncentracją, dolegliwości bólowych głowy.

Ciągłe zmęczenie i senność a choroby wątroby i nerek

Uczucie zmęczenia bardzo często pojawia się u pacjentów cierpiących na różne nieprawidłowości dotyczące czynności wątroby. Symptom ten może być elementem poprzedzającym wystąpienie markerów uszkodzenia wątroby, ale także może pojawić się jako czynnik późniejszy. Najczęściej występującą przyczyną senności oraz zmęczenia w schorzeniach wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby. W tym przypadku dodatkowo możemy zauważyć obecność osłabienia, braku apetytu, nudności, wymiotów oraz chudnięcia. Co więcej, możemy zaobserwować stany podgorączkowe, bóle mieśniowo-stawowe, żółty odcień skóry oraz błon śluzowych i powiększenie wątroby. Zmęczenie pojawia się również przy marskości wątroby.

Nieustanne uczucie senności oraz zmęczenia występuje także przy schorzeniach nerek. Przystosowane są one do oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii. Niewydolność tego narządu może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zaburzeń o charakterze metabolicznym oraz łatwych do zaobserwowania zmian skórnych, zmiany barwy moczu, a także uczucia ciągłego zmęczenia i senności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *