nocne problemy z oddychaniem

Nocne problemy z oddychaniem – przyczyny i sposoby leczenia

Nocne problemy z oddychaniem dotyczą najczęściej bezdechu sennego. Podkreślić należy fakt, że fizjologia snu jest trochę odmienna, od tego jak człowiek funkcjonuje w ciągu dnia. Różnice te związane są przede wszystkim z rytmem oddychania. Właściwe procesy wymiany gazowej, które mają miejsce w nocy są dla organizmu człowieka bardzo ważne, gdyż dzięki temu może on właściwie działać w ciągu dnia. Bezdech senny jest bardzo istotny problemem, który powoduje, że oddechy są bardzo spłycone bądź też proces oddychania ustaje na okres dłuższy niż 10 sekund.

Nocne problemy z oddychaniem

Podkreślić należy fakt, że sen jest naturalną fizjologiczną potrzebą każdej istoty ludzkiej. Ma bardzo duże znaczenie nie tylko w aspekcie zapewnienia odpoczynku po całym dniu, ale także jest niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Wpływa na odpowiedni poziom czujności w dzień. Przyczynia się do prawidłowego działania pamięci oraz koncentracji. Ponadto jest czynnikiem zapewniającym dobowe wydzielanie hormonów.

Podczas snu, organizm człowieka znajduje się na spowolnionych obrotach. Ten aspekt związany jest również z naturalną zmianą dotyczącą rytmu oddychania. Jak to często bywa, tak i w tym przypadku mogą pojawić się pewne mechanizmy, które wpływają na zakłócanie procesu wymiany gazowej podczas snu. W takiej sytuacji dochodzi do poważnych problemów z oddychaniem w nocy. W tej kwestii mogą powstać zaburzenia snu oraz nieprawidłowości w aspekcie wszystkich jego funkcji. Co więcej, może także dojść do bardzo niebezpiecznego obniżenia ilości tlenu we krwi oraz wielu następujących po sobie czynników, które są z tym związane.

Zwolnienie oraz delikatne spłycenie oddechu może pojawić się przede wszystkim podczas fazy snu głębokiego, a także stadium REM. W takiej sytuacji oddechy osoby dotkniętej bezdechem sennym stają się nieregularne, rzadsze. W niektórych przypadkach prawie niedostrzegalne, poprzedzone najczęściej pojedynczymi, głębokimi wdechami. Takie działanie wpływa na niewielkie zmniejszenie poziomu tlenu we krwi. Ponadto podwyższenie dwutlenku węgla, co jest wystarczające dla właściwego zaopatrzenia komórek organizmu człowieka.

Nocne problemy z oddychaniem – bezdech senny

Trudności związane z utrudnionym procesem oddychania podczas snu mają miejsce wówczas, kiedy z rożnych powodów oddechy są nadmiernie spłycone. Także wtedy kiedy człowiek zupełnie przestaje oddychać na czas powyżej 10 sekund. Określone zjawisko określane jest mianem bezdechu sennego.

Dlatego, że ośrodek oddychania w rdzeniu przedłużonym jest bardzo wrażliwy na za wysoki poziom CO2 we krwi otrzymuje on znak zachęcający do „wybudzenia”. W konsekwencji takiego działania sen ulega spłyceniu, człowiek bierze większy oddech oraz dochodzi do wyrównania poziomu gazów we krwi. Wybudzenia te doprowadzają do zaburzenia struktury snu. Pojawia się nadmierna ospałość w ciągu dnia, co odbija się na koncentracji.

Nocne problemy z oddychaniem – przyczyny bezdechu sennego

Przyczyn bezdechu sennego może być bardzo dużo. Najczęściej pojawiający się powód to obturacja dróg oddechowych, a wiec mechaniczne zmniejszenie bądź zablokowanie przepływu powietrza. Występuje przede wszystkim u osób otyłych, szczególnie mężczyzn, w przypadku których występuje zapadniecie ścian gardła, a także ich zbliżenie do siebie. Przyczynia się to do powstania na tym obszarze pewnego oporu do pokonania przez powietrze. W takiej sytuacji, właściwy wdech stanie się możliwy przez mocniejsze uruchomienie mięśni oddechowych bądź zmiany pozycji ciała. To przyczynia się do wybudzenia oraz odruchu chrapania, niejednokrotnie także uczucia dławienia albo strachu z powodu braku powietrza.

Inny czynnik powodujący czasowe zaprzestanie funkcji oddechu związany może być z tak zwanym bezdechem centralnym. Bezdechem, który jest efektem niewłaściwej stymulacji mięśni oddechowych. Taka sytuacja może na przykład pojawić się w przypadku ciężkiej niewydolności serca bądź gdy powstało uszkodzenie układu nerwowego. Nie ma wtedy sygnału skłaniającego do wzięcia oddechu albo tez zablokowana zostaje ścieżka przejścia impulsu. W pewnym aspekcie mogą także zawodzić mięśnie oddechowe, co sprawia ze proces oddychania staje się nieefektywny.

Bezdech senny może powstać także wówczas, kiedy u określonej osoby powstaje zwiększony opór w górnych drogach oddechowych. Wpływa to na dodatkowe aranżowanie mięśni wdechowych, co kończy się wybudzeniem. Najczęściej problemy z oddychaniem stwierdzone są u ludzi cierpiących na otyłość olbrzymią. Często w towarzystwie niewydolności prawej komory serca, a także przewlekłego zaburzenia w zakresie wymiany gazowej.

Nocne problemy z oddychaniem – leczenie

Trudności związane z oddychaniem w czasie snu są aspektem, który nie może być bagatelizowany. Przewlekłe problemy z oddychaniem mogą doprowadzić do rozwoju nadciśnienia lub zaburzeń pracy serca. Natomiast w przypadku osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca może pojawić się ból wieńcowy. Ponadto prowadzi to do przewlekłego zmęczenia, osłabienia zdolności koncentracji oraz może dać rezultat w postaci rozwoju depresji. Działanie lecznicze zapewnia dobre efekty, dlatego warto udać się z tym problemem do lekarza. Badanie, które w takim przypadku jest przeprowadzane określane jest mianem badania polisomnograficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *