Gwałtowne wybudzenia

Gwałtowne wybudzenie w nocy – przyczyny, leczenie

Gwałtowne wybudzenie może może być objawem silnego stresu, którego doświadcza określona osoba. Wskazany problem najczęściej dotyka kobiety w ciąży bądź w okresie okołomenopauzalnym, a także osoby w podeszłym wieku. W sytuacji, gdy uwzględnianie zasad higieny snu nie przynosi pożądanych rezultatów, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.

Gwałtowne wybudzenie w nocy – przyczyny

Podkreślić należy fakt, że bezsenność stanowi blisko 90 procent wszystkich zaburzeń snu. Wymienia się tutaj takie aspekty jak trudności z zaśnięciem, zbyt wczesne budzenie się, brak możliwości utrzymania ciągłości snu, a więc częste gwałtowne wybudzanie się w nocy. Istnieje pogląd, który określa że stanowi to wynik działania ludzkiej psychiki. Silny stres spowodowany na przykład przez utratę bliskiej osoby, przeprowadzkę, zmianę pracy, rozwód czy inne sytuacje życiowe, które mogą wpłynąć na pojawienie się bezsenności w formie epizodycznej. Zauważyć należy również, że długotrwałe narażenie się na czynnik stresogenny może być wynikiem przewlekłej bezsenności.

Choroby, w których przypadku pojawiają się zaburzenia snu łącznie z nocnym, gwałtownym wybudzaniem to depresja, czy też inne schorzenia mające podłoże psychiczne. Są to zaburzenia lękowe, nerwicowe, pourazowe oraz obsesyjne.

Powodem często pojawiającego się gwałtownego wybudzania się są stany związane z uzależnieniem od preparatów psychotropowych mających działanie uspokajające oraz alkoholu. Zbyt długie przyjmowanie określonych środków i substancji doprowadza do skrócenia etapu REM i obecności płytkiego, a także przerywanego snu.

Problem występuje także w przypadku zaburzeń rytmu sen-czuwanie. W tym aspekcie wymienia się: zespół nagłej zmiany strefy czasowej („jet jag” – dotyczy ludzi podróżujących na wschód przekraczających strefę czasową) oraz „work shift” (występuje u osób świadczących pracę zmianową, na przykład pielęgniarki).

Gwałtowne wybudzenie – jakie choroby mogą być przyczyną wskazanego problemu?

Powody gwałtownych wybudzeń w nocy wychodzą poza czynniki o znaczeniu psychologicznym. Nieprawidłowości związane ze snem niejednokrotnie są obecne w chorobach somatycznych, które są odzwierciedleniem drugiej pod względem częstości przyczyny bezsenności.

  • Wśród schorzeń prowadzących do określonego stanu wymienia się zespół bezdechu sennego, który przejawia się obecnością podczas snu epizodów braku oddechu, a więc braku przepływu powietrza przez nos oraz usta, który przebiega dłużej niż 10 minut. Zjawisko to współistnieje z chrapaniem, dlatego często pojawia się u mężczyzn otyłych.
  • Częste gwałtowne wybudzenie się może wystąpić przy zespole niespokojnych nóg. W takiej sytuacji dochodzi do powstania dyskomfortu w obszarze łydek. Zjawisko określane jest jako „podskórne mrowienie”, które sprawia, ze jesteśmy zmuszeni do nieustannego poruszania nogami.
  • Trudności związane ze snem mogą być związane z chorobami płuc, na przykład astmą. Ataki duszności pojawiające się w nocy mogą dawać rezultat w postaci gwałtownego wybudzenia.
  • Inną kwestią jest nagły spadek ciśnienia, który spowoduje, że trudno nam będzie utrzymać ciągłość nocnego spoczynku. Pojawia się w sytuacji nadciśnienia tętniczego, które niejednokrotnie spotykane jest u starszych osób.
  • Podkreślić trzeba również fakt, że nadczynność tarczycy związana jest z obecnością wielu symptomów. Objawów, tóre mogą negatywnie odbić się na jakości nocnego odpoczynku. Wśród tych objawów wyróżnia się w szczególności: kołatanie serca, stan ciągłej nerwowości, nadmierna potliwość, a ponadto nieustanne odczucie głodu.
  • Jeszcze innym zjawiskiem jest częste oddawanie moczu, który także powoduje nieprawidłowości związane ze snem. Takie zjawisko może świadczyć o obecności schorzeń nerek, pęcherza moczowego. Co więcej, może wskazywać na cukrzycę, a także rozrost gruczołu krokowego występującego u mężczyzn.

Gwałtowne wybudzenie w nocy – a może to menopauza?

U kobiet będących w okresie okołomenopauzalnym dochodzi do obniżenia żeńskich hormonów rozrodczych – estrogenów, a także progesteronu. Niedobór tych czynników może wywoływać zaburzenia snu związane z trudnością z utrzymaniem jego ciągłości. Pojawiające się wówczas zmiany hormonalne prowadzą do powstania negatywnych symptomów. Wśród których wymienia się uderzenia gorąca, poty doprowadzające do gwałtownego wybudzania się w nocy.

Co więcej, starzenie się organizmu człowieka doprowadza do innego niż dotychczas wydzielania melatoniny odpowiedzialnej za regulowanie rytmów okołodobowych. Pogarsza to jakość naszego snu i przyczynia się do powstania problemów zaśnięciem.

W jaki sposób należy leczyć zaburzenia związane ze snem?

Częste wybudzanie się w nocy skutkuje wieloma negatywnymi symptomami, wśród których wymienia się zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle głowy. Biorąc pod uwagę powyższe, bardzo istotne staje się jak najszybsze poradzenie sobie z określonym problemem. Bezsenność wtórna, która powstaje w wyniku konkretnej choroby o charakterze somatycznym, powinna być leczona kuracją wykorzystującą preparaty farmakologiczne wykazujące działanie na określoną jednostkę chorobową.

W przypadku, gdy nieprawidłowości ze snem pojawiają się na skutek złej kondycji fizycznej, trzeba wówczas wykorzystywać różne techniki o charakterze relaksacyjnym. Należy prowadzić zdrowy tryb życia, przyjmować magnez oraz witaminę B6. Trudne sytuacje wymagają stosowania psychoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *