Smog

Smog – wpływ smogu na ludzkie zdrowie, zagrożenia

Smog jest poważnym problemem w wielu dużych miastach świata, zmniejsza widoczność na autostradach i w powietrzu, zwiększa korozję metali oraz obiektów przemysłowych i infrastruktury, a także ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi i stan świata zwierząt i roślin.

Co to jest smog?

Smog to poważne zanieczyszczenie powietrza w miastach i ośrodkach przemysłowych. Z reguły występują dwa rodzaje smogu:

 • W postaci gęstej mgły zmieszanej z odpadami z produkcji dymu lub gazu (np. w regionach o wysokiej wilgotności)
 • W postaci zasłony żrących gazów i aerozoli o zwiększonej koncentracji (bez mgły), powstających pod działaniem promieniowania ultrafioletowego w powietrzu w wyniku reakcji fotochemicznych w emisji gazów samochodów i przemysłu chemicznego.

Wpływ smogu na ludzkie zdrowie

Smog jest bardzo niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, dystonia naczyniowa) i choroby układu oddechowego (astma, zapalenie oskrzeli, rozedma płuc). Smog może powodować bóle głowy, duszność, trudności, a nawet zatrzymanie oddychania, powodując stan zapalny błony śluzowej oczu, nosa i krtani. Podczas smogu z reguły znacznie wzrasta liczba hospitalizacji, remisji i zgonów z powodu chorób układu oddechowego i chorób serca.

Konieczne jest, aby pamiętać, że największe problemy odczuwane są w godzinach porannych, kiedy zawiesina jest skoncentrowana w warstwie powierzchniowej. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w okresie silnego smogu osoby o słabym zdrowiu powinny opuszczać miasta i ośrodki przemysłowe, a wszystkie inne tak rzadko, jak to możliwe, wychodzić na ulice, utrzymywać zamknięte okna w pomieszczeniach.

Zalecane jest, aby:

 • Używać urządzeń do nawilżania powietrza
 • Zmniejszyć wysiłek fizyczny (w tym zmniejszyć liczbę i czas trwania aktywności sportowej) przyjmować jak najwięcej płynów
 • Podczas poruszania się w otwartych przestrzeniach nie zaniedbać noszenia masek antysmogowych.

Ponadto organizmowi walczącemu ze smogiem można znacznie pomóc, jedząc żywność zawierającą substancje przeciwutleniające: zielone warzywa, zioła, porzeczki, ryby morskie i oliwę z oliwek.

Konsekwencje przebywania w środowisku o dużym stężeniu smogu

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza powoduje do 30% nowotworów, podczas gdy podatność genetyczna powoduje ich rozwój w 15% przypadków. Ponadto wzrasta liczba przedwczesnych zgonów każdego roku, nowych epizodów przyjęć do szpitala, przypadków chronicznego zapalenia oskrzeli. Jest to jest niczym innym, jak efektem zanieczyszczenia powietrza.

Organizm boryka się z bardzo poważnymi konsekwencjami związanymi z występowaniem smogu. Należy jednak podkreślić, że smog szkodzi zdrowiu w różnym stopniu. Stopień szkód wyrządzonych ludziom przez zasłonę dymną smogu wraz z jego szkodliwymi substancjami zależy od jego stężenia i czasu ekspozycji, odporności danej osoby, jej chorób i wieku.

Niebezpieczny smog: szkodzi zdrowiu

Jednym z najniebezpieczniejszych skutków działania smogu na zdrowie człowieka jest rak. Wdychane cząstki pyłu i gazy wnikają do różnych narządów wewnętrznych, niszcząc organizm od wewnątrz. Nagromadzone czynniki rakotwórcze przyczyniają się do rozwoju nowotworów płuc, nerek, pęcherza moczowego, jamy ustnej, zatok przynosowych, gardła i krtani.

Kilka lat temu najwyższe występowanie nowotworów złośliwych zaobserwowano głównie wśród osób w średnim i starszym wieku. Dzisiaj, ze względu na zmiany w otoczeniu, sytuacja się zmienia. Obecnie ofiarami nowotworów złośliwych coraz częściej stają się młodzi ludzie, którzy korzystają z takich używek jak: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu. Ponadto wśród ofiar raka znajdują się również osoby aktywne fizycznie, które przestrzegają zdrowej diety.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Zanieczyszczone powietrze ma znaczący negatywny wpływ na rozwój nadciśnienia, arytmii serca, choroby wieńcowej serca. Przyczynia się do pogorszenia niewydolności serca, bólu wieńcowego, arytmii serca.

Najbardziej narażone na negatywne skutki smogu są:

 • Osoby już cierpiące na dusznicę bolesną (choroba spowodowana zaburzonym dopływem krwi do serca) i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.
 • Ludzie otyli
 • Osoby starsze, (które przekroczyły granicę wieku 65 lat)
 • Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego
 • Diabetycy
 • Nałogowi palacze.

Choroby układu oddechowego

Smog, zawiera szkodliwe substancje między innymi dwutlenek siarki, który podczas oddychania dostaje się do błony śluzowej nosa i górnych dróg oddechowych. Pewna jego ilość dociera do ich dolnej części, a następnie przenika do krwi.

Nie jest konieczne duże stężenie szkodliwych składników w powietrzu i jego dłuższe wdychanie osłabiona funkcja ochronna dróg oddechowych, ułatwia przenikanie do organizmu, bakterii i wirusów. Smog szkodzi i przyczynia się do rozwoju zapalenia błony śluzowej drzewa oskrzelowego, a także pogarsza wymianę gazową w płucach. Zwiększone ryzyko alergii jest również efektem działania szkodliwych pyłów i gazów.

Wpływ smogu na układ nerwowy

Dolegliwości i problemy z układem nerwowym w niektórych przypadkach są również wynikiem zanieczyszczenia powietrza, tworzenia się smogu. Obecna, jakość powietrza przyczynia się do problemów z koncentracją, pamięcią, szybszym starzeniem się układu nerwowego, a także zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.

Smog: niebezpieczny wpływ na zdrowie dzieci

Smog ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy dorosłych. Ma bardzo szkodliwy wpływ na nienarodzone dzieci w łonie matki. Mamy, które stale lub często przebywają w zanieczyszczonym powietrzu, rodzą dzieci o niższej masie, mniejszym wzroście i obwodzie głowy. Takie dzieci mają gorzej rozwinięte płuca.

Ekspozycja krótkoterminowa jest również ujemna

Smog ma wpływ na ludzkie zdrowie nie tylko w warunkach stałego kontaktu z jego szkodliwymi substancjami. Co się stanie po krótszym wdychaniu zanieczyszczonego powietrza? Nawet krótki pobyt w takiej atmosferze, negatywnie wpływa na zdrowie.

Wdychanie smogu może spowodować:

 • Podrażnienie spojówek oczu, krtani i tchawicy
 • Swędzenie błony śluzowej nosa, katar
 • Kaszel (dzień i noc)
 • Duszność z astmą, świszczący oddech.

Smog może również powodować:

 • Przejściowe choroby zapalne płuc
 • Chroniczne zmęczenie
 • Zmniejszenie tolerancji na stres wysiłkowy.

Gdy pojawia się smog, trzeba pamiętać o potencjalnym zagrożeniu i zrobić wszystko, co możliwe, aby uciec lub zminimalizować jego wpływ na zdrowie. To może być zbyt negatywne i poważne, aby zignorować, zwłaszcza, jeśli dotyczy to ludzi z przewlekłymi chorobami, osób starszych i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *