AHI 32

AHI 32 – o czym świadczy wskaźnik AHI 32 w badaniach

AHI 32 to wynik badania, z którego ani lekarze, ani pacjenci nigdy nie są zadowoleni. Świadczy on o poważnych problemach, które wymagają interwencji specjalistycznej. AHI to wskaźnik, który informuje o o tym, ile razy w ciągu jednej godziny snu zdarzają się choremu tak zwane bezdechy senne lub spłycenia oddechu. Jeżeli AHI równy jest 32, to oznacza, że mamy do czynienia z zaburzeniami oddychania mającymi ciężki charakter.

Z takimi problemami nie ma żartów, ponieważ nieleczone mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia. Dlatego też, kiedy zauważymy u siebie lub bliskiej nam osoby nieprawidłowości w oddychaniu, to koniecznie wykonajmy niezbędne badania i skonsultujmy się ze specjalistą. Aby usprawnić przepływ powietrza, a tym samym zapewnić choremu spokojny i bezpieczny sen, często zaleca się leczenie protezą powietrzną CPAP, którą pacjent powinien zakładać zawsze wtedy, gdy kładzie się spać. Nierzadko niezbędna okazuje się być też operacja mająca na celu ułatwienie oddychania.

Zespół bezdechu sennego

Zespół bezdechu sennego inaczej nazywany jest również zespołem bezdechu śródsennego. Pod tymi pojęciami kryją się objawy chorobowe, których źródłem jest czasowe ustanie wentylacji płuc lub znaczne spłycenie oddechu. Aby można było mówić o bezdechu nocnym, wentylacja powinna ustać przynajmniej na dziesięć kolejnych sekund. Jeśli mowa zaś o spłyceniu oddechu, to zespół bezdechu sennego obejmuje przypadki, w których oddech ten staje się płytszy o więcej niż pięćdziesiąt procent od normalnego.

Osoby zmagające się z bezdechami podczas snu często nie są świadome rozmiarów swojego problemu ani tego, że może się on pojawiać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Do objawów zespołu bezdechu sennego zalicza się:

  • senność w ciągu dnia;
  • przypadki zaśnięcia podczas codziennych aktywności (na przykład w trakcie wykonywania pracy);
  • chrapanie;
  • zatrzymanie oddechu podczas snu na przynajmniej dziesięć sekund (jest to objaw często zauważalny przez osoby śpiące z chorym w jednym pomieszczeniu).

Prawidłowy sen, tak ważny dla zdrowia

Wagi snu w życiu człowieka nie powinno się bagatelizować, ponieważ z wielu badań wynika, że to właśnie on ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. To od jakości i ilości snu w dużej mierze zależy nasze samopoczucie i kondycja fizyczna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest dbanie o to, aby ich sen był komfortowy i trwał przynajmniej siedem godzin. Z tego powodu nierzadko porę nocną wykorzystujemy na inne czynności, jak na przykład praca czy oglądanie telewizji, niejako umniejszając rolę snu i traktując go marginalnie.

Tymczasem to właśnie za jego sprawą możliwa jest regeneracja naszego organizmu oraz oszczędzanie rezerw metabolicznych mózgu. To, czy dobrze się wysypiamy, uwidacznia się w naszej pracy zawodowej, stanie zdrowia, relacjach oraz ogólnym komforcie życia. Jednym słowem, sen, tak często bagatelizowany, ma zasadnicze znaczenie i wiele od niego zależy. To, czy i jak wypoczywamy, może również wskazywać na choroby, z którymi już zmaga się organizm. Chodzi tu zarówno o problemy natury psychicznej, jak i fizycznej.

Badanie polisomnograficzne

Aby dowiedzieć się, ile wynosi wskaźnik AHI w konkretnym przypadku, wykonuje się badanie polisomnograficzne (PSG – polysomnography). Ma ono charakter całonocnej kontroli snu pacjenta w celu zarejestrowania liczby bezdechów lub spłyceń oddechu, które w tym czasie wystąpią. Badanie wykonuje się w tak zwanej pracowni polisomnograficznej. Jego rezultatem jest zapis wskazujący na czas snu, a także jego fazy i stadia. Ponadto z badania wynika również, jaki wysiłek oddechowy wykonuje badany, kiedy śpi, jakie są saturacja jego krwi, rytm serca i przepływ powietrza. Rejestracji podlegają też ruchy kończyn, które zdarzają się podczas snu.

Poza badaniem polisomnograficznym, o którym mowa, pacjent poddawany jest też badaniom laryngologicznym. Przeprowadzany jest z nim również wywiad lekarski.

Przyczyny zespołu bezdechu sennego

Analizując przyczyny zespołu bezdechu sennego można wyróżnić trzy postaci. Pierwsza dotyczy górnych drug oddechowych, gdzie z określonych względów dochodzi do zaburzeń przepływu powietrza. Powodem takiego stanu może być na przykład zwiotczenie tylnej ściany gardła. Stanowi ono źródło większości problemów tego typu.

Drugim wyodrębnionym mechanizmem powstawania zespołu bezdechu śródsennego są zaburzenia napędu oddechowego, mające swoje źródło w ośrodku oddechowym mózgu. Do dnia dzisiejszego trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, jak tak naprawdę powstają wspomniane zaburzenia w tym zakresie. Ostatnią postacią zaburzeń jest tak zwana postać mieszana. Mamy z nią do czynienia w przypadku, kiedy zespół bezdechu sennego powstaje w wyniku obu wymienionych wyżej mechanizmów.

Leczenie

Sposób leczenia zaburzeń oddychania zależny jest od ich przyczyny. I tak na przykład, jeśli powodem bezdechu sennego jest otyłość, to pierwszym krokiem do wyzbycia się problemu jest rozpoczęcie odchudzania. Jeśli zaś powodem omawianych problemów jest nałóg alkoholowy, to konieczne jest podjęcie z nim walki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *