pleurodynia

Pleurodynia – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Pleurodynia inaczej zwana jest bólem opłucnowym, diabelską grypą, pleurodynią nagminną lub nagminnym zapaleniem mięśni. Ból jej towarzyszący pojawia się w wyniku podrażnienia opłucnej. Zlokalizowany jest z reguły w bocznej części klatki piersiowej. Kiedy chory się porusza, ból przybiera na sile. Wystąpienie bólu opłucnowego wiąże się z obecnością w organizmie innej poważnej choroby, a mianowicie tak zwanej choroby bornholmskiej.

Co więcej, ból opłucnowy często towarzyszy również innych schorzeniom, a w tym zwłaszcza chorobom reumatycznym, zapaleniu płuc, zatorowości płucnej, gruźlicy, a nawet chorobom nowotworowym. Z tego powodu nie wolno go lekceważyć i kiedy się pojawi, należy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje nasz przypadek i wskaże odpowiedni sposób leczenia. Jakie są przyczyny pleurodyni i czy z bólem opłucnowym można sobie poradzić? Jeżeli Ty również chcesz znać odpowiedź, to koniecznie przeczytaj dalszą część niniejszego artykułu. Zapraszamy!

Pleurodynia – przyczyny i objawy

Sprawcą pojawienia się w organizmie diabelskiej grypy jest w doskonałej większości przypadków wirus Coxsackie B. Zdarza się jednak, że chorobę wywołują także inne enterowirusy (pod tą tajemniczą nazwą kryją się wirusy RNA, które zaliczane są do rodziny pikornawirusów. Wśród enterowirusów wyróżnić można zwłaszcza wspomniane już wirusy Coxsackie, a także rynowirusy, polio czy wirusy ECHO). Pleurodynia jest dla chorego uciążliwa i znacznie utrudnia codzienne aktywności. Większość towarzyszących jej objawów przypomina zwyczajną grypę. Występują jednak i takie, które są dla niej charakterystyczne. I tak, wśród dolegliwości związanych z nagminną pleurodynią wymienić należy:

  • nagłe ataki silnego bólu zlokalizowane w nadbrzuszu;
  • ból mięśni międzyżebrowych będący wynikiem ich zapalenia;
  • silny ból o napadowym charakterze zlokalizowany w dolnej części klatki piersiowej;
  • bóle głowy.

Pleurodynia – leczenie

W przypadku wystąpienia nagminnego zapalenia mięśni stosuje się leczenie mające charakter zachowawczy (do dnia dzisiejszego nie istnieje szczepionka, która chroniłaby ludzki organizm przed wirusami Coxsackie B, które są przyczyną większości zachorowań). Lekarz internista dobiera odpowiednie leki przeciwzapalne, które należy przyjmować systematycznie i zgodnie z zaleceniami.

Ponadto, w większości przypadków, z powodu silnego bólu mięśni, pacjenci przyjmują również leki mające na celu uśmierzenie wspomnianego bólu. Objawy choroby utrzymują się zazwyczaj około siedmiu dni. W trakcie walki z szatańską grypą chory powinien mieć zapewniony spokój i odpoczynek. Jest to niezwykle ważne aby szybko uporać się z dolegliwościami i wrócić do zdrowia. Wystąpienie pleurodyni nagminnej nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia, jednak często, zwłaszcza na początku, kiedy pojawia się silny i nagły ból w klatce piersiowej, mylona jest z zawałem serca.

Ból opłucnowy, czym różni się od bólu dławicowego i zawałowego?

Jak już zostało wspomniane, zdarza się, że ból opłucnowy mylony jest z zawałem lub bólem dławicowym. Tak naprawdę jednak nie stanowią one tej samej dolegliwości. W przypadku bólu opłucnowego chory jest w stanie wskazać dokładne miejsce, w którym go odczuwa. Inaczej jest zaś wtedy, gdy mamy do czynienia z bólem dławicowym. Ten ostatni wydaje się być bardziej rozległy, a często promieniuje nawet do kończyn górnych oraz żuchwy. Jego szczególnym rodzajem jest ból zawałowy. Daje on podobne objawy, jednak jest dużo silniejszy. Ból dławicowy może towarzyszyć między innymi kardiomiopatii przerostowej, zapaleniu mięśnia sercowego czy tętniakowi aorty.

Epidemiologia

Pierwsze przypadki choroby bornholmskiej, które udało się udokumentować, miały miejsce na wyspie Bornholm. Stąd właśnie wzięła się nazwa omawianej dolegliwości. Obecnie szatańska grypa występuje u chorych w różnym wieku. Narażone są więc na nią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyja dodatnia temperatura. Dlatego do zachorowań najczęściej dochodzi latem. Pleurodynia to choroba, którą można bardzo łatwi się zarazić. Wystarczy kontakt z chorą osobą, aby wirus zaatakował kolejny organizm.

Ból opłucnej to nie tylko szatańska grypa

Choć ból opłucnowy to często jeden z objawów szatańskiej grypy, to może również występować w przypadku innych, nierzadko poważniejszych chorób. Jego przyczyną może być między innymi zatorowość płucna, gruźlica, choroby nowotworowe, zapalenie opłucnej, zapalenie płuc czy choroby reumatyczne. Warto o tym pamiętać, ponieważ o ile choroba bornholmska nie stanowi zagrożenia dla naszego życia, o tyle inne schorzenia, którym również może towarzyszyć ból opłucnowy, mogą okazać się naprawdę niebezpieczne.

Dlatego pojawiających się objawów nigdy nie należy lekceważyć. Powodów bólu może być wiele, a w diagnozie przyczyny pomocne jest wykonanie badania RTG klatki piersiowej. Specjalista może jednak zlecić wykonanie również innych niezbędnych badań, takich jak na przykład morfologia krwi czy USG jamy brzusznej. Warto poddać się tym badaniom, aby wcześnie wykryć chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *