torbiel krwotoczna

Torbiel krwotoczna – przyczyny, leczenie, zabieg operacyjny

Torbiel krwotoczna jest dolegliwością kobiecą, która nie zawsze wymaga leczenia, co więcej nie zawsze daje objawy i generuje dolegliwości. Zdarza się też, że wymaga interwencji chirurgicznej, przede wszystkim wtedy, gdy zmiana jest duża i grozi pęknięciem. Co do zasady torbiel krwotoczna to nie jest powód do niepokoju.

Torbiel krwotoczna – nie taki diabeł straszny

Torbiel krwotoczna to nic innego jak struktura ograniczona własną ścianą, zlokalizowana w obrębie jajnika. Wypełniona jest krwią, co za tym idzie przyjmuje postać płynną, bądź skrzepu. Najczęściej kobieta nie posiada świadomości posiadania torbieli, gdyż nie odczuwa z tym związanych dolegliwości a o torbielu dowiaduje się w  wyniku rutynowego badania. Torbiel krwotoczny zobaczyć można za pomocą badania USG. Mimo iż mówi się o trudnościach z zajściem w ciążę z powodu torbieli to nie jest to żadna reguła.

Przyczyny powstawania torbieli

Przyczyny powstawania torbieli wynikają z procesu fizjologicznego jakim jest cykl menstruacyjny. Torbiele powstają zarówno na etapie budowania się pęcherzyka Graafa w pierwszej fazie cyklu jak też w drugiej na etapie ciałka żółtego w której przeobraża się pęcherzyk Graafa.

Torbiel krwotoczna na etapie pęcherzyka powoduje, że w danym cyklu nie dochodzi do owulacji. Gdy torbiel tworzy się w drugiej fazie cyklu możliwe jest współistnienie ciąży i torbieli bowiem jest to etap po owulacji. Symptomy torbieli pojawiają się zazwyczaj dopiero w sytuacji kiedy torbiel osiąga bardzo duży rozmiar, wówczas mogą pojawiać się bóle podbrzusza i nudności. Jeśli torbiel krwotoczna pęknie, wówczas objawy mają charakter otrzewnowy jak twardy brzuch, przyspieszone tętno, bolesność po upuszczeniu ucisku brzucha. Do pęknięcia dochodzi bardzo rzadko.

Leczenie torbieli krwotocznej

Z uwagi na to, że torbiel najczęściej wchłania się samoistnie leczenie jest stosunkowo rzadkie i dotyka pacjentki o największych zmianach grożących pęknięciem. Torbiele wymagają jednak monitoringu w ciągu kilku cykli miesiączkowych. Leczenie jest proponowane pacjentkom, u których torbiel mimo upływu czasu się nie wchłania. Początkowo są aplikowane dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne hamujące prace jajników. Niestety torbiele lubią wracać. Są osoby z tendencją do ich tworzenia się i wówczas leczenie jest jedynie leczeniem doraźnym.

Torbiel krwotoczna – zabieg operacyjny

W niektórych sytuacjach operacja torbieli jest konieczna. Gdy torbiel krwotoczna przekracza 4 cm oraz gdy nie reaguje ani na czas ani na farmakoterapię wówczas podejmuje się decyzję o usunięciu chirurgicznym. Zwykle zabieg wykonuje się laparoskopowo poprzez jedno nacięcie w okolicy pępka i dwa poniżej pępka. Zabieg ten jest najmniej inwazyjny i najbardziej bezpieczny, co więcej pozwala zachować pełną tkankę jajnika. Gdy już doszło do pęknięcia torbieli niestety operacja wykonywana jest klasycznie poprzez otwarcie powłok brzusznych i oczyszczenie jamy brzusznej z treści torbieli. Nie podjęcie w porę decyzji o operacji grozi śmiercią i poważnymi powikłaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *