Łyżeczkowanie macicy

Łyżeczkowanie macicy – diagnoza, wskazania, zabieg chirurgiczny

Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem zarówno leczniczym, jak i diagnostycznym. Między innymi wykonuje się go w rozpoznaniu nowotworu endometrium. Mimo to jest to zabieg mogący powodować szereg powikłań jak chociażby przebicie ściany macicy. Na szczęście problemy po zabiegu występują rzadko, a pacjentka szybko wraca do pełni sił.

Łyżeczkowanie macicy

Abrazja macicy, bo tak fachowo nazywa się jej łyżeczkowanie to zabieg chirurgicznego osunięcia chorych tkanek tego organu. Umożliwia ten zabieg pobranie materiału tkanki do badania. Wykonuje się je po porodzie, gdy istnieje podejrzenie niewydalenia w całości łożyska, po poronieniu celem osunięcia fragmentów łożyska, jak również w przebiegu aborcji.

Ponadto wtedy, gdy zajdą następujące wskazania do zabiegu: krwawienia po menopauzie, nieuzasadnione nieregularne miesiączki, pogrubienie warstwy endometrium oraz polipy w jamie macicy, czy podejrzenie raka endometrium. Zabieg ten służy również określeniu przyczyn niepłodności.

Diagnostyka

Kiedy w obrazie USG macicy widać zmiany, niepokojące lekarza, zwykle pobiera się materiał tkanki do badania. Wyniki badania określają czy zmiany maja charakter nowotworowy. Na ich podstawie podejmuje się decyzję o wycięciu macicy, czy też jej fragmentu, leczeniu guza itd. By jednak wiedzieć z czym mamy do czynienia wskazane jest łyżeczkowanie.

Poprzez ten zabieg można bezpośrednio pobrać zmienioną tkankę do badania, a przy okazji również pobrać materiał z okolicznych tkanek, co pozwoli porównać wyniki, a być może odkryć inne źródło problemu zdrowotnego kobiety. Pacjentki uspokoić należy, bowiem łyżeczkowanie macicy nie przeszkadza w zajściu w ciąże, ani też we współżyciu.

Zabieg chirurgiczny

Do zabiegu łyżeczkowania nie trzeba specjalnego przygotowania. Wystarczy być na czczo. Mimo iż przeprowadza się zabieg w warunkach szpitalnych to po 10 minutowym zabiegu można tego samego dnia wrócić do domu. Pacjentkę znieczula się narkozą, po czym wkładany jest do pochwy wziernik oraz kulociągu do szyjki macicy. Następnie wprowadza się do wnętrza macicy specjalną łyżeczkę chirurgiczną, która pełni funkcję skrobaka.

Po zabiegu mogą wystąpić lekkie krwawienia oraz doskwierać ból podbrzusza. Niestety jak większość zabiegów chirurgicznych jest on ryzykowny z uwagi na powikłania. Poza ewentualnym przebiciem ściany macicy możliwe jest krwawienie z jamy macicy jak też rozwój zakażenia, a ponadto zespół Ashermana (zrosty we wnętrzu macicy). Mimo wszystko zabieg wykonuje się bardzo często, a powikłania są rzadkie. Bardzo często to jedyny sposób na oczyszczenie macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *