choroby kobiece

Choroby kobiece – nadżerka, stany zapalne, HTZ, bolesne miesiączki

Choroby kobiece często powodują wstyd, trudno jest nam o nich rozmawiać w towarzystwie, a nawet z lekarzem. Nie zawsze mamy okazję wypytać o wszystko ginekologa. Ten artykuł omawia najczęstsze pytania o nadżerkę, grzybicę pochwy, mięśniaki macicy czy HTZ.

Choroby kobiece – nadżerka i jej sekrety

Nadżerka szyjki macicy to jedna z najczęstszych przypadłości z jakimi zgłaszają się pacjentki do ginekologa. Czasem diagnozowana jest przy okazji badania kontrolnego, gdyż przebiega bezobjawowo dla pacjentki. Jest to zmiana w ścianie pochwy a konkretnie nabłonku gruczołowym, jaki winien występować wyłącznie w kanale szyjki macicy.

Jest to pojedyncza warstwa komórek nieodporna na atak drobnoustrojów. Dopóki nie ma z nimi styczności nic się nie dzieje. Kiedy jednak w drogach rodnych pojawią się drobnoustroje (zwłaszcza wirus HPV), np. po stosunku, w nabłonku rozwija się zapalenie. Nadżerka może skutkować rozwojem choroby nowotworowej. Objawem nadżerki są zwykle upławy.

Stan zapalny narządów płciowych

Wiele pań obawia się o swoją płodność po tym jak boryka się często ze stanem zapalnym narządów płciowych. Faktycznie zapalenia pochwy mogą przyczynić się do trudności z zapłodnieniem jednak nie powodują bezpośrednio bezpłodności. Przewlekły stan zapalny jajników, przydatków może spowodować zrosty i niedrożność jajowodów co w konsekwencji prowadzi do bezpłodności. Nie lekceważ objawów zapalenia do jakich należy gorączka i ból w dole brzucha, zwłaszcza przed miesiączką.

Jak korzystać z HTZ?

Czas terapii hormonalnej to indywidualna sprawa. W pierwszych miesiącach stosowania ryzyko zmian miażdżycowych jest stosunkowo wysokie, a im dłużej przyjmuje się hormony, tym większe zagrożenie rakiem piersi. Stąd też zalecany jest rozsądek. Po upływie roku warto jest przerwać terapię na kilka tygodni i zaobserwować zmiany. Jeśli dolegliwości wracają należy powrócić do leczenia.

Bolesne miesiączki

Problem bolesnych miesiączek może mieć rozmaite podłoże, warto to zbadać i nie lekceważyć bólu podczas okresu. Jest on co prawda naturalny, jednak nie powinien wykluczać kobiety z życia codziennego, nie może być on tak silny i intensywny. Przy bezbolesnych miesiączkach cykle często są bezowulacyjne.

Często bolesność ta ustępuje po porodzie. W dolegliwościach pomagają leki przeciwskurczowe, jak też przyjmowanie przed okresem mikrodawek kwasu acetylosalicylowego. Do innych metod radzenia sobie z bolesnymi miesiączkami należy zablokowanie jajeczkowania, czyli zastosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Mięśniaki i ich operacja

Mięśniaki macicy to równie częsty problem kobiecy wymagający leczenia. Nie zawsze jednak mięśniaki wymagają zabiegu chirurgicznego usuwania. Operowane są wyłącznie te mięśniaki które powodują ból i obfite miesiączki. Operacja jest konieczna także wtedy, gdy duży mięśniak uciska na pęcherz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *