Niedobory witamin w okresie menopauzy

Niedobory witamin w okresie menopauzy – jakich witamin potrzebuje?

Niedobory witamin w okresie menopauzy – witaminy to składniki nieodżywcze, które jednak są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W czasie menopauzy zmiany hormonalne w organizmie mogą powodować niedobory witamin. Co warto suplementować w tym czasie i jak długo?

Niedobory witamin w okresie menopauzy – jak menopauza wpływa na kobietę?

Menopauza, czyli okres przekwitania, to trudny dla każdej kobiety czas. Pokazuje on, że skończył się dla niej czas rodzenia dzieci, a zatem kobieta może odczuwać, że jest bezużyteczna – co oczywiście jest kompletną nieprawdą. Znacznie jednak może zaburzyć pewność siebie kobiety. To czas istnej burzy hormonów. Jajniki kobiety przestają produkować estrogeny odpowiedzialne za cykl miesiączkowy kobiety. Zwalnia również tempo metabolizmu.

Jest to swego rodzaju wadą fabryczną człowieka. Skoro jest on niezdolny do reprodukcji, to organizm przestaje inwestować w jego konserwację i utrzymanie w jak najlepszej kondycji. To przykre, ale niestety tak właśnie natura radzi sobie z utrzymaniem pewnych prawidłowości. Kobieta w czasie menopauzy bywa rozdrażniona, ma mniej energii, czuje się osłabiona, boryka się z napadami gorąca i zimna. Warto tym objawom zapobiegać, a jednocześnie wzmacniać naturalną witalność organizmu i nie dać się menopauzie!

Niedobory witamin i minerałów przy menopauzie

W czasie menopauzy kobieta najbardziej narażona jest na ubytki wapnia, za którego odkładanie w kościach jest w pewien sposób odpowiedzialny estrogen. Spożywać należy więcej produktów mlecznych zawierających wapń, fosfor i witaminę D. Można również przyjmować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E.

Witamina A – na poprawę cery i wzroku, witamina D – na lepsze przyswajanie wapnia i nie poddawanie się przygnębiającemu nastrojowi, szczególnie w okresie jesiennym. Witamina E zwana witaminą młodości wraz z witaminą C rozpuszczalną w wodzie jest silnym przeciwutleniaczem – dlatego pomoże zwalczać pierwsze oznaki starzenia skóry. Aby witaminy lepiej się wchłaniały, dobrze jest zadbać o podaż dobrego gatunku tłuszczów wielonienasyconych w swojej diecie podczas suplementacji preparatami witaminowymi.

Niedobory witamin w okresie menopauzy – menopauza a dieta bogata w wapń

Wiele kobiet w wieku średnim skarży się na trudności z przyswajaniem laktozy. Objawiają się one dolegliwościami żołądkowymi po spożyciu nawet niewielkiej ilości białka krowiego. Jak zatem połączyć suplementację wapnia z witaminą D nie jedząc produktów mlecznych, w których znajdziemy najwięcej tych składników? Najlepiej zaprzyjaźnić się z jarmużem, który jest prawdziwą skarbnicą dobrze wchłanianego wapnia i pomoże zapobiegać osteoporozie.

Problemy z przyjmowaniem pokarmów mlecznych zniweluje też zażywanie suplementów aptecznych bogatych w minerały i witaminy przeznaczone specjalnie dla kobiet w wieku średnim. Odpowiednia dieta i suplementacja pomogą przetrwać ten trudny czas i zapomnieć o wszelkich trudnych objawach. Pozwolą też przypomnieć sobie, że życie po pięćdziesiątce dopiero się zaczyna! Duże pokłady energii nie trwonionej na rodzenie i wychowywanie potomstwa można wreszcie przeznaczyć na realizację własnych marzeń i planów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *