żylaki sromu

Żylaki sromu – przyczyny i leczenie schorzenia, przebieg schorzenia

Żylaki sromu to poważna dolegliwość kobieca, nasilająca się w ciąży i po ciąży, chociaż istnieją kobiety doznające żylaków nie związanych z ciążą.

Żylaki sromu – przyczyny

Przyczyną żylaków sromu jest wzrost ciśnienia krwi w żyłach znajdujących się w okolicach miednicy. Zazwyczaj jest to powodowane przez ciążę i zwiększenie w tym czasie objętości krążącej krwi. Dodatkowo sytuację pogarsza huśtawka hormonalna, zwłaszcza nadprodukcja estrogenu. Estrogen wpływa na zwiększenie ilości krwi, a progesteron powoduje spadek napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych, prowadzi do ich znacznego poszerzenia.

Ponieważ macica się powiększa, z tygodnia na tydzień ucisk na dolny odcinek żyły głównej dolnej i żył biodrowych jest coraz silniejszy. Oprócz ukrytej przewlekłej niewydolności żylnej (przyczyny żylaków w nogach) warto poświecić uwagę niewydolności żył miednicy i macicy, które powodują często żylaki sromu. Czasami jednak przyczyną żylaków sromu jest guz narządów rodnych (włókniak macicy lub cystę jajnika).

Objawy i przebieg schorzenia

Rozwój żylaków jest taki sam we wszystkich typach zaburzenia, obojętne czy są to żylaki macicy, sromu czy kończyn dolnych, pachwin – żyła jest przepełniona co prowadzi do rozciągania żylnego i utraty jej elastyczności. Zawory żylne nie zamykają się i powodują powrót krążenia krwi, wtedy występuje przekrwienie, i żyły jeszcze bardziej się rozszerzają.

Na razie nie ma dowodów naukowych co do przyczyn powstawania żylaków sromu u kobiet. Jednakże eksperci podają najbardziej typowe, statystycznie istotne czynniki ryzyka ich powstawania. Do nich należy dziedziczenie, wiek oraz aktywność fizyczna i seksualna. Ponadto wymienia się również wielorództwo i siedzący tryb pracy.

Co więcej podobnie jak nadmierna aktywność seksualna również absencja seksualna może powodować żylaki sromu. Zwraca się uwagę również na fakt iż czynnikiem podwyższającym ryzyko wystąpienia żylaków sromu jest nadwaga, częste zaparcia i antykoncepcja doustna.

Współistniejące schorzenia

Schorzeniami współistniejącymi żylakom i podwyższającymi ryzyko ich występowania jest nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Zmiany są szczególnie wyraźne w trzecim trymestrze ciąży, gdy ciało kobiety zaczyna przygotowywać się do porodu

Objawy choroby żylaków sromu to:

ból podczas i po stosunku płciowym
ciemne obrzęki
dyskomfort sromu
ból (palący, tępy, drapiący) rozciągający się na okolice sromu i ciągnący do kończyn dolnych
krwawienie
zaczerwienienie

Leczenie żylaków

W okresie ciąży żylaki sromu są leczone objawowo. Po porodzie, jeśli żylaki nie ustąpią po 3-4 miesiącach, można podjąć odpowiednią kurację. Jeżeli żylaki zostały dokładnie zdiagnozowane można leczyć za pomocą skleroterapii. Można także zrobić zabieg chirurgiczny. Jest to zabieg mało inwazyjny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga również hospitalizacji. Zabiegowi towarzyszy stosunkowo niewielki ból, jednak pojawiają się również krwawe wybroczyny, które szybko znikają po kilku dniach. Zabieg usunięcia żylaków sromu musi jednak być wykonywany przez chirurga naczyniowego, specjalizującego się w chirurgii żylaków.

Profilaktyka

unikanie przebywania przez dłuższy czas w jednej pozycji, (siedzącej lub stojącej)
picie dużej ilości wody
odpoczywanie leżąc na lewym boku z podciągniętymi udami – pozycja ta zmniejsza ucisk na żyłę główną dolną. Wsunąć pod biodra i łydki poduszki
noszenie w ciąży odpowiedniej bielizny
jedzenie produktów bogatych w rutynę, np.: ( marchew, ziemniaki, cebula) oraz owoce (limonki, pomarańcze, jagody, wiśnie).
nie krzyżowanie nóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *