intymne problemy

Intymne problemy – przyczyny i skutki, jak rozpoznać intymne problemy?

Intymne problemy sprawiają iż rezygnujemy z seksu, a nawet bliskości z partnerem, nie mamy nastroju i tracimy formę. Jak temu zaradzić? Warto zidentyfikować przyczynę występowania problemów intymnych i z nią powalczyć. Tym samym nie dokładaj pierwszych symptomów na później, nie przekładaj wizyty u ginekologa w nieskończoność.

Intymne problemy – przyczyny i skutki

Najczęstszymi przyczynami intymnych problemów jest niewłaściwa higiena oraz brak profilaktyki zdrowia. Niewłaściwa higiena to nie tylko jej braka le również przesada w druga stronę. Zbyt częste mycie okolic intymnych oraz nadużywanie kosmetyków do higieny intymnej oraz preparatów dopochwowych niszczy naturalny płaszcz lipidowy oraz florę bakteryjną pochwy, która pełni rolę bariery przed drobnoustrojami.

Wskazany jest zatem rozsądek, nie chodzi o to by nie myć się wcale, ale zachować umiar. Podczas miesiączki jak najbardziej winnyśmy dbać o higienę w szczególności, jednak poza krwawieniem nie ma aż takiej potrzeby. Środki dopochwowe należy stosować nie zapobiegawczo a w razie potrzeby. Profilaktycznie możemy sięgnąć po nie po wizycie na basenie, po dłuższej podróży itp. poza tym wskazana jest antykoncepcja w postaci prezerwatywy, zwłaszcza przy przelotnych stosunkach, nowym partnerze.

Badaj swe ciało, obserwuj i konsultuj z lekarzem

Gdy zaobserwowałaś niepokojący sygnał Twego ciała nie zwlekaj tylko skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej to zrobisz, tym łatwiej będzie się wyleczyć i zapobiec powikłaniom, czy rozwojowi choroby. W początkowej fazie dolegliwości możesz spróbować wyleczyć piekącą skórę, czy pojawienie się upławów dietą wespół ze środkami bez recepty dostępnymi w aptekach.

Gdy podejrzewasz powód wystąpienia infekcji tym bardziej możesz zastosować adekwatne środki doraźne czy to przeciw grzybicze, czy wspierające PH pochwy. Jeśli objawy się nasilają i długo nie ustępują wybierz się do lekarza. Najczęściej przyczyną jest grzybica pochwy, jednak może to być tez kiła, czy rzeżączka, bądź początki problemów z PCOS itd.

Pamiętaj również o przysługujących ci i zalecanych badaniach profilaktycznych takich jak cytologia czy mammografia. Pozwalają one unikać zbyt późnego rozpoznania choroby nowotworowej i zwrócić uwagę na ewentualne zmiany powodowane przez torbiele, nadżerki, guzki.

Nie zapominaj o ruchu i diecie

Styl życia wpływa na intymne problemy i nierzadko nieodpowiednia dieta powoduje infekcje grzybiczne pochwy. Dlatego sięgaj po preparaty z bakteriami lactobacillus oraz kwasem mlekowym regulujące środowisko pochwy. Ponadto ruszaj się jak najwięcej, bowiem aktywność zapewnia organizmowi poprawne funkcjonowanie, również cyklu menstruacyjnego. To szczególnie ważne dla kobiet, które pracują na siedząco, są mało aktywne, a przy tym mają stresujące życie zawodowe i rodzinne.

Rozmawiaj z lekarzem

Nie obawiaj się pytać lekarza, nie wstydź się, bo od tego właśnie jest ginekolog, by mógł ci wytłumaczyć z czego wynikają twoje konkretne problemy. Dzięki tej wiedzy będziesz mogła zmienić nawyki, styl życia i unikać problemów utrudniających Twoje życie intymne, seksualne. Unikanie kontaktu z lekarzem i ukrywanie obserwacji ciała może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji, wydłużenia czasu diagnozy i ostatecznie również podniesienia kosztów leczenia.

Także kiedy wybrana przez lekarza metoda leczenia okazuje się nieskuteczna lub powoduje skutki uboczne zgłoś to lekarzowi. Tyczy się to przede wszystkim terapii hormonalnych, jakie mogą powodować otyłość, zawroty głowy, senność i depresję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *