żylaki miednicy

Żylaki miednicy – przyczyny i objawy, zaburzenia hormonalne

Żylaki miednicy są kobiecym schorzeniem wieloródek. Noszą też nazwę zespołu przekrwienia żylnego miednicy, który rozwija się w ciąży, a każda kolejna ciąża intensyfikuje ryzyko rozwoju choroby. Statystycznie u co dziesiątej ciężarnej stwierdzić można niewydolność żylną macicy, która jednak nie gwarantuje wystąpienia żylaków, chociaż jest pierwszym symptomem wskazującym na ryzyko ich pojawienia się w przyszłości.

Żylaki macicy dotykają 15% kobiet w wieku rozrodczym

Aż 15% kobiet między 25 a 50 rokiem życia cierpi na żylaki macicy. Znaczna większość z nich nie ma świadomości iż przyczyną bólu są właśnie żylaki lub tez nie doznaje dolegliwości z nimi związanymi.

Przyczyną żylaków miednicy jest ucisk na żyły biodrowe minimalizujący odpływ krwi. Najczęściej dochodzi do niego w ciąży, kiedy ciało kobiety rozpiera płód, jest w nim mało miejsca a ciężar ciała wzrasta. Wówczas żyły tracą swą prawidłową wydolność, ulegają poszerzeniu a w ich wnętrzu zaczyna panować podwyższone ciśnienie. To idealne warunki do rozwoju żylaków nie tylko miednicy ale i całej okolicy, zwłaszcza żylaków macicy.

Żylaki miednicy – objawy żylaków miednicy

Objawami żylaków miednicy jest ból w okolicy jajników. Często utrudnia to diagnostykę która skupia się na układzie płciowym i jajnikach nie bacząc na możliwość występowania żylaków miednicy. Przyczyną poza uciskiem jest wrodzony brak lub też niedostateczne wykształcenie się zdolności przymykania się zastawek żylnych, zwłaszcza w żyłach jajnikowych.

Ciąża pozwala zdiagnozować ten stan rzeczy uwidaczniając nieprawidłowa budowę żył. Żylaki miednicy u kobiet, które ni były w ciąży to wyjątkowa rzadkość, aczkolwiek mogą pojawić się wraz z rozwijającym się nowotworem, który zaczyna uciskać żyły. Często są objawem zakrzepicy, zwłaszcza w obszarze stawu biodrowego, współistnieją z zespołem May-Turnera, a także z PCOS.

Powszechnie występują wraz z zaburzeniami hormonalnymi.

Namacalnymi objawami jest ciężkość krocza, nieustanne parcie na pęcherz oraz oziębłość seksualna wynikająca z bolesności okolicy miednicy. Ponadto obserwuje się objawy depresji i niepokoju, złego nastroju, czasem też bezsenności i leków.

Wraz z tymi dolegliwościami pojawia się pogorszenie ogólnej kondycji ciała, ból podbrzusza o niewyjaśnionej przyczynie, bóle krzyża, zwłaszcza w trakcie miesiączki. Charakterystycznym objawem jest ból po stosunku i w jego trakcie. Pacjentki skarżą się też na podobne dolegliwości po aktywności fizycznej. Zmęczenie oraz pieczenie okolic intymnych bez powodu to także symptom żylaków, zwłaszcza u kokiet prowadzących siedzący i statyczny tryb życia.

Żylaki miednicy – zauważalne żylaki

Czasem żylaki miednicy można zobaczyć gołym okiem, gdyż pojawiają się na udach i w okolicy pośladków, w okolicy sromu, wówczas pojawienie się tychże powinno być alarmem do zbadania miednicy i wykrycia żylaków miednicy. Pomaga w tym USG, zwłaszcza Doppler oraz rezonans magnetyczny z kontrastem. Leczenie żylaków to przede wszystkim embolizacja czyli zabieg wykonywany przez nacięcie na skórze i wprowadzenie tzw. portu do żyły udowej.

Przez ten właśnie port transportowany jest cewnik angiograficzny umożliwiający instalacje spirali embolizacyjnych w uszkodzonych lokalizacjach. W ten sposób naczynia są zamykane, by krew krążyła inną drogą. Do przeprowadzenia zabiegu niezbędna jest korelacja danych z RTG. zamykanie żył możliwe jest również metoda skleroterapii. Każdy jednak zabieg wymaga hospitalizacji co najmniej kilkudniowej oraz stosunkowo długiego czasu rekonwalescencji. Są to zabiegi obarczone ryzykiem powikłań, zwłaszcza rozwojem zakrzepicy żylnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *