lignany lniane

Lignany lniane – co to jest, gdzie można znaleźć, leczenie

Lignany lniane – menopauza jest dość trudnym czasem w życiu kobiety. Spowodowana jest stopniowym zanikaniem hormonu estrogenu. W jaki sposób lignany lniane mogą wpłynąć na polepszenie samopoczucia kobiety w okresie przekwitania?

Czym są lignany lniane

Natura jest dla nas często najlepszym lekarzem. Pomaga znaleźć lekarstwa na wiele nurtujących nas chorób cywilizacyjnych i popularnych dolegliwości. Warto posiłkować się jej zdobyczami, by polepszyć swój stan zdrowia. Lignany lniane to flawonoidy, czyli naturalne związki występujące w lnie. Flawonoidy to przede wszystkim antyutleniacze. Walczą z wolnymi rodnikami, spowalniając procesy starzenia.

Odmładzają komórki i przyspieszają procesy metaboliczne. Lignany lniane występują w dużych ilościach w nieoczyszczonym oleju lnianym. Ich sekretem jest to, że po spożyciu dokonują przemiany. Zmieniają się w związki o budowie identycznej jak estrogeny. Estrogeny to właśnie te hormony, których brakuje kobiecie w okresie menopauzy!

Lignany lniane – gdzie można znaleźć lignany lniane

Olej lniany to nieocenione źródło dobroczynnych składników. Zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-3. Powinny one stanowić znaczącą część kwasów tłuszczowych w naszej codziennej diecie, zamiast tłuszczów nasyconych występujących głównie w produktach zwierzęcych. Ten olej jest jednym z droższych dostępnych na rynku, jednak zdecydowanie warto się pokusić o jego zakup.

Wpływa on dobroczynnie na pracę mózgu i serca, właśnie dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Powinny go spożywać osoby chore na miażdżycę, chorobę wieńcową, cukrzycy, a także osoby cierpiące na nowotwory. Wystarczą 2-3 łyżki tego oleju dziennie, by dostarczyć swojemu organizmowi cennych do funkcjonowania składników. Oleju lnianego używamy na zimno, jako dodatku do pysznych sałatek. Najlepiej funkcjonuje w towarzystwie warzyw i owoców bogatych w witaminy A, D, E i K rozpuszczalnych w tłuszczach.

Menopauza – jak z nią walczyć za pomocą oleju lnianego

Objawy menopauzy są dość przykre. Kobieta odczuwa uderzenia zimna i gorąca, ma wahania nastrojów i bywa uciążliwa dla otoczenia. Może się także pogorszyć stan jej kości i zębów ze względu na braki estrogenu, który reguluje gospodarkę wapniową. Jest zatem z czym walczyć w tym czasie i zdecydowanie należy to robić. Lignany lniane występujące w lnianym oleju zachowują się w organizmie jak estrogeny i pozwalają regulować ich braki. Pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym wynikającym z braku estrogenów – rakowi sutka, jajnika, piersi.

Fitoestrogeny to właśnie substancje zachowujące się jak estrogeny, a pochodzące z roślin. Ich wpływ na organizm kobiety w menopauzie jest nieoceniony. Pomagają one zmniejszać przykre objawy menopauzy, a także regulują gospodarkę wapniową. Kobiety, które regularnie spożywają olej lniany w czasie menopauzy, mają niższe ryzyko zachorowania na kobiece nowotwory. Ponadto, zmniejsza się też u nich ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zdecydowanie, są to zmiany, o które warto walczyć. Szczególnie, że leczenie objawów menopauzy za pomocą oleju lnianego nie jest wcale przykre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *