Obfita miesiączka

Obfita miesiączka – krwawienie, zaburzenia krzepnięcia krwi

Obfita miesiączka niepokoi wiele kobiet, tymczasem nie zawsze jest to oznaka choroby. Niektóre kobiety mają po prostu skłonność do obfitych krwawień, czasem wynika to z zaburzeń krzepnięcia krwi a tylko czasem z problemów natury ginekologicznej. Normą fizjologiczną obfita miesiączka jest w okresie pokwitania i przekwitania.

Obfita miesiączka – krwawienie

Krwawienie miesięczne to złuszczanie się błony macicy. I jest ona grubsza tym obfitsza miesiączka. Jeśli krew jest jasna i jest jej bardzo dużo to objaw mogący wskazywać na krwotok. Gdy zaś krew jest prawie czarna i gęsta, wydobywają się z pochwy skrzepy to oznaka zaburzenia krzepnięcia lub odwodnienia organizmu.

Każdy taki symptom może oznaczać chorobę, ale wcale nie musi. Zwykle jest to sytuacja przejściowa, występująca sporadycznie raz na jakiś czas. Zazwyczaj w związku z innymi okolicznościami mogącymi powodować takie a nie inne krwawienie.

Obfita miesiączka

Obfita miesiączka nie zawsze jest bolesna a to wyznacznik problemu. Krwawienie ponad miarę może wynikać z przemęczenia, okresu dojrzewania jak i menopauzy. Wiele czynników może sprawiać iż okres jest bardziej obfity niż zwykle. U dziewcząt ta sytuacja ma związek z niedojrzałością osi podwzgórze-przysadka mózgowa-jajniki.

Wzajemna współpraca tych trzech obszarów jest niezbędna do odpowiedniej gospodarki hormonalnej. Gdy występuje niedobór progesteronu błona macicy ulega przerostowi a to powoduje iż jest jej więcej i musi się złuszczyć podczas krwawienia.

Również okres menopauzalny sprzyja nadmiernemu krwawieniu. To kwestia jajników, które stopniowo redukują produkcję estrogenów. Wówczas przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie FSH. Skutkiem tego jest hiperestrogenizm i pogrubienie błony macicy w wyniku niedoboru progesteronu wobec estrogenów.

Obfita miesiączka – profilaktyka

Jeśli niepokoją Cię obfite miesiączki, gdy nasilają się i dodatkowo staja się bolesne lub też nieregularne bez wyraźnej przyczyny skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Ważne aby takie objawy zgłaszać lekarzowi podczas wywiadu i wizyty kontrolnej.

Może to mieć też znaczenie dla diagnostyki zupełnie w innym kierunku, kiedy leczysz się np. na anemię, czy na cukrzycę nie pomijaj w wywiadzie lekarskim obfitych miesiączek. Profilaktyka nigdy nie szkodzi dlatego gdy zdarzyła ci się obfita miesiączka wybierz się do lekarza aby sprawdzić swój stan zdrowia. Im wcześniej wykryje się schorzenie układu rozrodczego tym łatwiej jest go wyleczyć. Niestety czasem może to być objaw nowotworu, niemniej w większości przypadków obfite krwawienie nie zwiastuje niczego złego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *