Zapalenie błony śluzówki macicy

Zapalenie błony śluzówki macicy – objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie błony śluzówki macicy to najczęstsze powikłanie poporodowe. Zdarza się iż występuje po zabiegu diagnostycznym takim jak łyżeczkowanie. Wskazuje na niezachowanie należytej higieny podczas zabiegu, porodu. W konsekwencji może prowadzić do rozwoju zapalenia przydatków, jajowodów, jajników. Winno być bezwzględnie poddane leczeniu.

Zapalenie błony śluzówki macicy

Schorzenie niby błahe, jednak może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Nie trudno je przeoczyć, bowiem pojawia się wówczas ból, świąd, podrażnienie. Wynika z gromadzących się i mnożących bakterii, które bytują w pochwie, a w wyniku mechanicznego zabiegu, w tym akcji porodowej trafiają do macicy. Co ważne powikłanie to może wystąpić nie tylko po zabiegu ale i badaniu ginekologicznym, zwłaszcza inwazyjnym takim jak założenie wkładki domacicznej.

Również zdarza się iż występuje po poronieniu. Główną przyczyną zapalenia błony śluzowej macicy jest zakażenie wewnątrzmaciczne, ale w wielu przypadkach powodem zapalenia jest pozostawienie fragmentów jaja płodowego po poronieni lub też łożyska po porodzie. Mechaniczne wprowadzenie bakterii do macicy bywa bardzo częste mimo iż niezamierzone i występuje między innymi przy badaniu radiograficznym macicy i przydatków.

Zapalenie błony śluzówki macicy – objawy i leczenie

Zapalenie błony śluzówki macicy często towarzyszy rakowi, jak również polipom trzonu macicy, mięśniakom, stąd też nie można ignorować jego objawów. Do zasadniczych objawów należy nieprawidłowe, nietypowe krwawienie, plamienie, jak tez ból podbrzusza i nie zawsze,  ale często stan podgorączkowy lub gorączka. Gdy dochodzi do ostrego zapalenia w badaniu można zaobserwować wyraźne powiększenie trzonu macicy oraz stwierdzić bolesność, rozpulchnienie.

Leczenie stanu zapalnego polega na doprowadzeniu do sytuacji, w której błona śluzowa ulega złuszczeniu. W tym celu pacjentce podaje się antybiotyki oraz liczne środki rozkurczowe, jak też przeciwbólowe. Jeżeli leczenie nie daje zamierzonego skutku, a zdarza się iż dochodzi do przewlekłego zapalenia błony śluzowej macicy, wówczas stosuje się leczenie hormonalne podając estrogeny.

Powikłania związane ze stanem zapalnym

Stan zapalny w macicy może powodować powikłania. Im dłużej trwa, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań takich jak zrosty i niedrożność jajowodów. Z czasem stan zapalny śluzówki przenosi się również na okolicę miednicy mniejszej utrudniając funkcjonowanie przydatków. Długotrwale nieleczony może doprowadzić do niepłodności i licznych trudności z zajściem w ciążę w późniejszym okresie czasu.

W ekstremalnych sytuacjach przydatki należy usunąć operacyjnie. Z tego względu zalecana jest odpowiednia profilaktyka. Niestety poza higieną kobiety nie mogą nic więcej zaradzić przeciw wystąpieniu zakażenia wewnątrzmacicznego. Mimo świadomości personelu medycznego wciąż często dochodzi do zapalenia błony śluzowej macicy w wyniku nieodpowiedniej opieki w trakcie zabiegu, porodu lub badania ginekologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *