gorczyca sarepska

Gorczyca sarepska – właściwości lecznicze, przeciwwskazania

Gorczyca sarepska – Brassica Juncea to odmiana krzyżowa gorczycy białej i czarnej. Roślina osiąga od 30 do 150 cm wysokości i może przypominać krzew o sztywnych gałązkach. Kwiaty gorczycy są baldachami wydającymi nasiona o barwie brązowej. Cechują się one wysoką zawartością tłuszczu sięgając 50%. tłoczy się z nich olej spożywczy, aczkolwiek jest tez wykorzystywany w fitoterapii.

Gorczyca sarepska znana i nieznana

Gorczyca sarepska to odmiana znana przede wszystkich z nazewnictwa musztardy, tymczasem jest to również surowiec zielarski. Nasiona gorczycy sarepskiej zawierają synigrynę, która wydziela olejek eteryczny stosowany w okładach i plastrach gorczycowych. Plastry te są stosowane w leczeniu bólów reumatycznych itp. działają łagodzącą i eliminują przyczyny powstawania bólu.

Nasiona gorczycy rozgrzewają oraz poprawiają przekrwienie skóry. Gorczyca sarepska to również dobrodziejstwo dla żołądka i układu pokarmowego. Ponadto gorczycy używa się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak również w stanach podgorączkowych.

Jak rozpoznać gorczycę sarepską

Gorczyca sarepska należy do kapustowatych i bywa nazywana kapustą sitowatą lub sarepską. Występuje jako roślina jednoroczna i dotarła na kontynent europejski z Azji. Należy do roślin uprawnych, chociaż w Chinach i na Syberii rośnie również dziko. Łodyga gorczycy sarepskiej wyróżnia się licznymi odgałęzieniami i sinym woskowatym nalotem. Gorczyca kwitnie na żółto od czerwca do lipca. Owoce na roślinie pozostają w tej odmianie dłużej, zaś nasiona charakteryzuje wyjątkowo gorzki smak. Odpowiada za to synalbina w nich zawarta.

Leczy od czasów Sumerów

Gorczyca sarepska stosowana jest w medycynie naturalnej od czasów Sumerów, którzy leczyli tym zielem zatrucia pokarmowe, głównie zatrucia grzybami. Do dziś gorczyca służy jako środek przeciwbólowy. Stosowana w bólu zęba jak też bólach brzucha, bólach reumatycznych i artretycznych. Niegdyś stosowano nasiona gorczycy na ugryzienia węży lub skorpionów.

W antycznym świecie gorczyce sarepską uznawano za afrodyzjak, obecni najczęściej gorczycę stosuje się jako przyprawę w kuchni oraz surowiec do wyrobu musztardy. Jest dodawana do mięs i marynat oraz w produkcji wędlin. Gorczycę dodaje się także do mieszanki pieprzu ziołowego. W ziołolecznictwie wykorzystuje się nasiona, które zawierają glikozydy, tłuszcze i białka oraz sole mineralne i siarkę. Nasiona gorczycy wykazują właściwość pobudzającą, drażniąco, przez co napotna i rozgrzewającą.

Kiedy sięgać po gorczycę

Gorczyca sarepska przyda się przy dolegliwościach płuc jak i korzonków nerwowych. Lecząc dusznicę warto użyć zmielonych nasion gorczycy zmieszanych ze spirytusem. Ulgę w zapaleniu gardła czy choroba migdałów przynosi olejek gorczycy, którym warto płukać gardło. Olej z gorczycy to także składnik wielu leczniczych maści, w tym polecanych na przebarwienia skórne i piegi.

Przeciwwskazania

Spożycie gorczycy sarepskiej nie jest niebezpieczne o ile jej nie przedawkujemy. Zbyt doże dawki mogą drażnić błonę śluzową żołądka i szkodzić na wątrobę, czy nerki. W przypadku kobiet nadmiar gorczycy grozi przekrwieniem macicy jak też poronieniami. Podobnie bywa z wdychaniem olejku gorczycznego, który w nadmiarze może uszkodzić błony śluzowe nosa, krtań i gardło porażając mięśnie gładkie układu oddechowego.

Stąd też należy zachować rozsądek i nie przekraczać zalecanych przez specjalistę dawek. Przeciwwskazaniem do stosowania gorczycy są zaburzenia pracy tarczycy. Ostrożność przy spożyciu winny zachować również osoby chorujące na cukrzycę, bowiem nasiona gorczycy mają zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi.

Komentarze

  1. To dziwne, że gorczyca sarepska znana od tysięcy lat dopier teraz staje się popularna dzięki internetowi i nowym technologiom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *