nowoczesna cytologia

Nowoczesna cytologia i rak szyjki macicy, zalety cytologii LBC

Nowoczesna cytologiarak szyjki macicy (RSM) to bardzo częsty rodzaj nowotworu zabijającego codziennie pięć kobiet wyłącznie w Polsce. By zapobiec tak wysokiej umieralności należy poświecić uwagę profilaktyce. Temu służy okresowe badanie cytologiczne. Nowoczesna cytologia na podłożu płynnym LBC jest bardziej czułym badaniem.

Nowoczesna cytologia

Nowoczesne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian mogących prowadzić do raka jak i będących zaczątkiem choroby nowotworowej. Dzięki wczesnej diagnozie wiele kobiet zyskuje życie. Liczne choroby o nowotworowym podłożu można wyleczyć, jedną z nich jest rak szyjki macicy.

Kluczem do sukcesu jest jednak regularne badanie cytologiczne. Nie jest ono inwazyjne ani bolesne, wyniki są dostępne stosunkowo szybko, do badania nie trzeba się przygotowywać, a w wielu przypadkach badanie jest w pełni refundowane przez NFZ w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Nowoczesna cytologia kontra rak

To podstawowe badanie wykrywające zmiany komórkowe. Cytologia polega na pobraniu z tarczy i szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Następnie materiał ten podlega wnikliwej ocenie. Prócz metody konwencjonalnej od niedawna dostępna jest także tzw. nowoczesna cytologia na podłożu płynnym.

Pobrane komórki z szyjki macicy są pobierane bezpośrednio na podłoże płynne. To zapobiega zanieczyszczeniu materiału i uszkodzeniu komórek. Laborant wiruje materiał i tym samym pozbawia go komórek zapalnych, śluzu, bakterii, krwi. Dzięki temu wynik jest bardziej miarodajny. Wyższa czułość badania pomaga we wczesnym wykryciu raka szyjki macicy.

Metoda płynnego podłoża dostarcza laborantom większej ilości komórek w próbce. Niekiedy w metodzie konwencjonalnej materiał oddany do badania nie jest wystarczający z uwagi na zbyt małą ilość komórek nabłonkowych. Wbrew pozorom zaledwie kilka procent pobranego od pacjentki materiału trafia na szkiełko. W metodzie LBC 100% pobranego materiału trafia do oceny. W tej metodzie unika się ewentualności uszkodzenia materiału, co eliminuje wszelkie błędy, pomyłki w diagnozie.

Nowoczesna cytologia – zalety LBC

Zalety cytologii LBC przewyższają dotychczasowe standardy badań. Dzięki nowoczesnym metodom można zbadać dokładniej więcej kobiet i uratować ich życie. Ponadto badanie to pozwala na rozszerzenie diagnostyki o obecność wirusa HPV i nie tylko. Wyniki badania cytologicznego zatem mogą być obszerną wiedza dla lekarza prowadzącego. Każdorazowo interpretowane winny być przez ginekologa.

Dlatego pacjentka winna nie tylko zadbać o wizytę lekarską w chwili pobrania materiału ale i wówczas, gdy wyniki cytologii będą dostępne. Jeżeli wyniki są nieprawidłowe lekarz zleci kolejne badania lub zaleci stosowne leczenie, jeśli uzna badania za zbędne. To główna przeszkoda w leczeniu, bowiem o ile pacjentki można zmobilizować do wykonania cytologii to rzadko wracają one do lekarza po otrzymaniu wyniku. Zwłaszcza gdy wynik nie jest jednoznacznie zły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *