adenomioza

Adenomioza – przyczyny, objawy, diagnoza adenomiozy, leczenie

Adenomioza jest określeniem dla ognisk endometriozy, które są zlokalizowane w środku błony mięśniowej macicy. Można wyróżnić adenomiozę w obszarze narządów płciowych oraz adenomiozę poza narządami płciowymi jak chociażby zlokalizowaną w obszarze pęcherza moczowego.

Adenomioza – przyczyny i objawy

Przyczyny występowania adenomiozy nie są ustalone. Medycyna przyznaje iż są to rozmaite czynniki. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi adenomiozę jest stan zapalny oraz uraz. Dzięki mechanizmom immunologicznym w macicy nie dochodzi do uszkodzeń i stanów zapalnych w tym do wrastania gruczołów w struktury mięśniowe.

Gdy jednak dochodzi do urazu mechanicznego mp. W drodze łyżeczkowania macicy wówczas bariera ochronna ulega redukcji. Spotyka się tez przeciwstawne teorie zakładające czynniki hormonalne jako główne przyczyny adenomiozy. Według naukowców ma tutaj znaczenie stężenie hormonów prolaktyny, FSH oraz LH i estrogenów.

Ponadto wysuwana jest także teoria zakładająca metaplazję komórkową, kiedy to niezróżnicowane komórki przewodów Wolffa czy Müllera dają początek rozwojowi adenomiozy.

Objawy chorobowe

Bardzo często choroba przebiega bez objawów. Jeżeli pojawiają się dolegliwości to jest to zwykle krwawienie z dróg rodnych i ból odczuwany w obszarze macicy. Wymienia się też dyskomfort w czasie menstruacji porównywany z PMS. Kobiety zgłaszające się do lekarza ginekologa uskarżają się tez na ból przez cały cykl menstruacyjny, obfite krwawienia okresowe jak tez występowanie krwawień między okresami.

Krwawienie menstruacyjne w takich sytuacjach wydłuża się nawet do 14 dni. Niestety utrata krwi wpływa na ogólny stan zdrowia kobiety powodując niedokrwistość i osłabienie organizmu. Krwawieniom mogą towarzyszyć skurcze macicy. Jeżeli mamy do czynienia z adenomiozą poza narządami płciowymi pacjentki zgłaszają ból niejednorodny umiejscowiony w okolicy jelit, pęcherza moczowego co może być mylące dla diagnostyki problemu i ogniska adenomiozy.

Diagnoza adenomiozy

Diagnoza adenomiozy nie jest łatwa. Przede wszystkim nie można z nią zwlekać i należy odwiedzić jak najszybciej ginekologa. Lekarz winien stwierdzić powiększenie i twardość macicy w okresie okołomenstruacyjnym. Również winno się dostrzec bolesność przy badaniu palpacyjnym.

Kolejno wykonuje się USG macicy, które pozawala zidentyfikować ogniska zapalne. Trzon macicy przyjmuje wówczas postać niejednolitą. Rzadko, ale czasami wskazaniem jest wykonanie rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Leczenie zmian bazuje na leczeniu objawowym zmierzającym do eliminacji dolegliwości. Najczęściej pacjentkami z adenomioza są kobiety między 35 a 50 rokiem życia. Jest im dedykowane specjalne leczenie z uwagi na zachowanie zdolności rozrodczych. Stosuje się miejscowe wyłuszczenie zmian.

Dopuszcza się też histerektomię. Popularnie jest wykorzystywana metoda laparoskopowa usuwania macicy. Czasem pomaga farmakoterapia, jednak prowadzi ona do wywołania farmakologicznej menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *