Zespół bolesnego miesiączkowania

Zespół bolesnego miesiączkowania – przyczyny, leczenie, objawy bólu

Zespół bolesnego miesiączkowania to częsta przypadłość kobiet w każdym wieku. Skurcze w podbrzuszu dokuczają nie rzadko na tyle by normalnie funkcjonować w życiu rodzinnym i zawodowym. Jest to powód do niepokoju i wizyty u ginekologa. Bolesna miesiączka może być zwiastunem choroby kobiecej, chociaż niekoniecznie. Warto jednak to sprawdzić i wykluczyć schorzenia układu rozrodczego.

Zespół bolesnego miesiączkowania – przyczyny i leczenie

Aby mówić o zespole bolesnego miesiączkowania ból podczas okresu musi być powtarzalny i jednorodny. Okres sam w sobie jest dolegliwością, jednak nie powinien kobiecie dezorganizować codzienności. Jeśli tak jest, wymaga obserwacji i leczenia. Powodów bólu może być wiele. Na pewno ból miesiączkowy winien być powodem wizyty u lekarza, gdy pojawił się nagle i trwa kolejny cykl.

Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania obejmuje okres około dwóch lat od pierwszej miesiączki. Jego przyczyną zwykle jest wysoki poziom prostaglandynu-hormonu który odpowiada za skurcze macicy i naczyń krwionośnych. Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania zazwyczaj powodują rozliczne choroby. Często towarzyszy mu nieregularność cyklu, zbyt obfite lub skąpe krwawienie.

W zależności od zespołu objawów nietypowych ustala się przyczynę bólu. Wśród przyczyn bólu miesiączkowego wymienia się endometriozę, mięśniaki macicy oraz PCOS, czy niedoczynność tarczycy. Czasem to sygnał nadchodzącej menopauzy, zaburzeń hormonalnych, czy też objaw ciąży pozamacicznej.

Objawy bólu miesiączkowego

objawem który determinuje diagnozę są silne bóle w podbrzuszu o charakterze skurczowym, które promieniują do okolicy krzyżowej lub górnych partii ud. Bóle te obserwuje się tuż przed miesiączka lub w jej trakcie. Co istotne bóle te mogą pojawiać się nagle i trwać krótko, ale intensywnie bądź też stopniowo narastać. Towarzysza im zwykle zawroty głowy i nudności, a także nerwowość, zmęczenie i zaburzenia apetytu.

By zdiagnozować problem ginekolog wykonuje badanie fizykalne oraz usg macicy, wymaz mikrobiologiczny a czasem również laparoskopię. Badania te maja za zadanie wykluczyć kolejno potencjalne przyczyny i jednostki chorobowe.

Leczenie bólu miesiączkowego

Dla leczenia bolesnych miesiączek kluczowe jest znalezienie przyczyny występowania bólu. Wiele kobiet leczy się samodzielnie lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, jednak nie jest to właściwe rozwiązanie, bowiem zwlekanie z diagnozą rzeczywistą może prowadzić do utajonego rozwoju poważnych chorób, w tym nowotworów. Leczenie pierwotnego zespołu bolesnego miesiączkowania bazuje na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Hamują one wzrost ponad normę hormonów odpowiedzialnych za ból. Niestety mają one tez skutki uboczne. Pomóc może także antykoncepcja hormonalna. W przypadku leczenia zespołu wtórnego niezbędna jest diagnostyka właściwej choroby i jej leczenie skutkujące ustąpieniem bólu podczas okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *