mlekotok

Mlekotok – sposoby leczenia, przyczyny występowania, diagnoza

Mlekotok – jeśli kobieta nie karmi piersią, mlekotok nie jest u niej stanem naturalnym. Tylko karmienie piersią jest prawidłową przyczyną pojawiania się mleka w gruczołach sutkowych. Jeśli mleko wypływa również poza ciążą i karmieniem piersią, należy się zbadać.

Skąd może się brać mlekotok

Mlekotok jest spowodowany wysoką zawartością hormonu prolaktyny w organizmie kobiety. Prolaktyna naturalnie jest wysoka, gdy kobieta wchodzi w etap karmienia piersią. Jej zwiększony poziom, gdy nie jest w ciąży ani nie karmi jest podejrzany. Prolaktyna to jeden z hormonów tarczycowych, wytwarzanych w gruczole tarczycy.

Zatem gdy występuje niedoczynność tarczycy, mogą zachodzić nieprawidłowości w jego wydzielaniu. Niestety mlekotok może być również objawem nowotworu, tak zwanego gruczolaka przysadki mózgowej. Bywa, że wysoki poziom prolaktyny utrzymuje się w wyniku nowotworów lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Często nadmierny, przewlekły i silny stres jest także tego przyczyną. Jeśli mlekotok pojawił się podczas zażywania leków, przeczytajmy ich ulotkę. Może się okazać, że jest on jednym ze skutków ubocznych stosowania niektórych farmaceutyków.

Leczenie mlekotoku

Jeśli przyczyną mlekotoku jest zażywanie leków lub silny stres, powinien się zakończyć po ich ustąpieniu. Konieczne będzie więc zwolnienie tempa życia, przypatrzenie się niektórym sprawom z boku. Wyeliminowanie przyczyny stresu jest kluczem do wyleczenia dolegliwości somatycznych nim wywołanych.

Odstawienie leków lub ich zamiana na inne może również skutecznie pozbyć się kłopotu mlecznych gruczołów piersiowych. Co ciekawe, ta dolegliwość może występować również u mężczyzn!

Hiperprolaktynemia czyli nadmiar prolaktyny w organizmie to już poważniejsza sprawa. Wymaga ona leczenia z dwóch powodów. Pierwszym jest możliwość pojawienia się nowotworu, który należy jak najwcześniej zacząć leczyć. Drugi to trudności z zajściem w ciąże w wyniku nadmiaru prolaktyny. Utrudnia ona bowiem jajeczkowanie. Bagatelizowanie tej drobnej niedogodności, jaką są czasem cieknące piersi, może mieć nieprzyjemne skutki.

Mlekotok – usunięcie przyczyny

Aby pozbyć się kłopotów z wyciekiem mleka z piersi, należy zdiagnozować ich przyczynę. Następnie oczywiście – wyleczyć tę przyczynę. Nie ma możliwości zahamowania mlekotoku bez uregulowania gospodarki hormonalnej. Po wykluczeniu ciąży i innych przyczyn należy się udać do endokrynologa. Zbada on dokładniej przysadkę mózgową oraz tarczycę. Po stwierdzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości wdroży leczenie – najczęściej hormonalne lub farmakologiczne.

Mlekotok u mężczyzn

Choć brzmi to absurdalnie, u mężczyzn również może się pojawić laktacja. Natura nie bez powodu obdarzyła mężczyzn dwoma sutkami. Choć nie jest to rzeczą normalną, może się okazać, że na skutek samego przebywania z dzieckiem u mężczyzny spada poziom testosteronu, a rośnie poziom prolaktyny. Wtedy w gruczołach piersiowych pojawia się mleko.

W skrajnych przypadkach mogłoby ono posłużyć do wykarmienia potomstwa. Na szczęście w dzisiejszych czasach takie poświęcenie ze strony mężczyzn nie jest konieczne. Zaś męski mlekotok należy zbadać i wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *