Jakie badania lekarze zalecają dla kobiet?

Badania medyczne pozwalają skontrolować stan zdrowia kobiety bez względu na wiek. Kobiety często korzystają z pakietów badań ogólnych: morfologia krwi, badanie moczu itp. Biopsja cienkoigłowa to specjalistyczna diagnostyka guzków do różnicowania łagodnych narośli od złośliwych. Im szybciej pacjentka dowiaduje się, co jej dolega, tym większe szanse na całkowite wyleczenie lub zatrzymanie rozwoju patologii.

Ocena ogólna zdrowia kobiety – jakie badania zrobić? 

Zbadanie składu krwi – morfologia to podstawa kontroli ogólnej kondycji organizmu. Poziom kwasu moczowego sprawdza się w surowicy krwi.  Dla lekarza to wskazówka ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Oznaczenie stężenia tego czynnika ryzyka stosuje się w diagnostyce takich chorób jak dna moczanowa, a to częsta przyczyna bólu stawów u kobiet.

Sprawdzenie poziomu glukozy we krwi wykorzystuje się w kontroli zaburzeń metabolizmu cukrów, czyli cukrzycy. Istnieje możliwość zbadania parametrów przydatnych lekarzowi w ocenie kondycji przewodu pokarmowego i takich organów wewnętrznych jak wątroba, trzustka i pęcherzyk żółciowy. Ewentualne nieprawidłowości nerek sprawdza się za pomocą ogólnego badania moczu, a także podczas badania krwi (kreatynina). Wyniki umożliwiają rozpoznanie często występującego u kobiet zakażenia pęcherza, cewki lub całego układu moczowego. CRP to marker wskazujący na stan zapalny o podłożu bakteryjnym. Zbyt wysokie wartości są dla lekarza informacją o zagrożeniu, którego nie można zbagatelizować.

[obraz_1]

Badania, które może zalecić ginekolog

Jakie korzyści osiąga się z przeprowadzenia badań? Wyniki i omówienie ich z lekarzem zwiększa świadomość o ogólnym stanie zdrowia. Gdy występują odchylenia od normy, jest możliwość reagowania, podjęcia leczenia. Znacznie łatwiej o wyleczenie we wczesnym stadium choroby niż wtedy, gdy objawy są już nasilone.  Lekarze specjaliści zlecają bardziej szczegółowe badania, zwłaszcza jeśli pojawiają się niepokojące symptomy. W przypadku zaburzeń miesiączkowych ginekolog może zlecić test oceniający czynność jajników – pomiar stężenia hormonu FSH. Jego wzrastające wartości mogą oznaczać zbliżanie się do okresu menopauzy. W przypadku zdiagnozowania guzków w piersi zalecana jest biopsja piersi.

Biopsja piersi

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest na zlecenie lekarza, który stwierdził zmiany guzkowe lub inne zmiany, wymagające dalszej diagnostyki. Wskazaniem do wykonania badania, takiego jak biopsja piersi pod kontrolą USG jest stwierdzenie zmian, a nie profilaktyka, jak wcześniej wymienionych badań (TSH, FSH, ALT, badanie ogólne krwi i moczu).

Celem biopsji cienkoigłowej jest uzyskanie informacji na obecność komórek nowotworowych lub stanu zapalnego, co da możliwość lekarzowi, podjęcia trafnej decyzji w sprawie dalszego postępowania z pacjentką. Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Biopsja cienkoigłowa w blisko połowie przypadków nie daje jednak precyzyjnego rozpoznania. Kolejnym badaniem, które w takim przypadku zleci lekarz, będzie biopsja gruboigłowa.

Niezależne od tego, jakie badanie będzie konieczne, można je bez problemu wykonać we wszystkich większych miastach w Polsce. Biopsja piersi w Warszawie w Onkolmed – Lecznicy Onkologicznej czy w innej placówce w innym z największych miasta będzie miała jednak tę przewagę, że wybór specjalistów jest znacznie szerszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *