Niedodma

Ból w podbrzuszu – przyczyny bólu, rak trzonu macicy, układ pokarmowy

Ból w podbrzuszu może mieć wiele przyczyn. Ból w dolnej części brzucha może wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne jak schorzenia układu pokarmowego, moczowego lub płciowego. Czasem to kwestia bólu miesiączkowego, a czasem kwestia zatrucia, niestrawności.

Ból w podbrzuszu

Bóle w podbrzuszu to typowe dolegliwości kobiece. Maja one źródło w narządach rodnych kobiety, mogą być fizjologiczne jak również świadczyć o zaburzeniach. Mimo to ból ten pojawić się może też u mężczyzn. Ból może być piekący, klujący, promieniujący itd. Charakter bólu ułatwia zdiagnozować przyczynę. Podobnie umiejscowienie z prawej czy lewej strony ogranicza ilość przyczyn powodujących ból.

Ból w podbrzuszu – dolegliwości miesiączkowe

Najczęściej bóle w podbrzuszu dotyczą owulacji oraz napięcia przedmiesiączkowego, skurczów miesiączkowych. Często dolegliwość są cykliczne i pojawiają się w tej samej fazie cyklu. Bolesne miesiączkowanie objawia się skurczami już na kilka dni przed miesiączką. Bólom tym towarzyszą zaparcia lub biegunka a także bóle głowy i czasem nudności.

Niestety ból w podbrzuszu może również zwiastować endometriozę. To ostry kurczowy ból przed miesiączką połączony z bolesnym miesiączkowaniem. Pojawia się on również podczas stosunku oraz oddawania stolca. Niekiedy wyczuwalny jest guz w miednicy (przypuszczalnie endometrioma – guz nowotworowy) lub tkliwe na ucisk guzki wyczuwalne przy badaniu oburęcznym.

One również powodują bóle podbrzusza. Stanem fizjologicznym nie budzącym niepokoju jest ból owulacyjny w połowie cyklu. Może też pojawić się ból międzymiesiączkowy połączony z delikatnym plamieniem.

Ból w podbrzuszu – inne przyczyny bólu

Dolegliwości bólowe mogą mieć też przyczyny nie związane z cyklem. Po pierwsze zwiastują zapalenie miednicy. Objawami poza bólem jest ropna wydzielina z szyjki, gorączka, bóle podczas współżycia, oddawania moczu, tkliwość przydatków. Z przyczyn ginekologicznych warto wymienić pękniecie torbieli jajnika (ból nagły, nasilający się).

Czasem może mu towarzyszyć krwawienie. Również przyczyną ginekologiczna jest pęknięta ciąża pozamaciczna. Ten ból niemal zawsze występuje z krwawieniem z pochwy, wręcz wstrząsem krwotocznym skutkującym omdleniem. Charakterystycznymi objawami są także zamknięte ujście szyjki macicy, niekiedy ostre wzdęcie brzucha lub tkliwy na ucisk guz przydatków.

Kolejna z przyczyn jest ostre zwyrodnienie włókniakomięsniaka macicy. Pojawia się najczęściej w pierwszych 24 tygodniach ciąży, po porodzie lub po porodzie. Bóle w podbrzuszu mogą oznaczać skręt przydatków. Są wówczas usytuowane po jednej stronie, przypominając kolkę. Ból ten często jest połączony z nudnościami, wymiotami, objawami otrzewnowymi.

Ból w podbrzuszu – rak trzonu macicy

Powodem bólu w podbrzuszu może być rozwój raka trzonu macicy jak również raka jajnika. Wówczas jest to narastający ból połączony z wydzieliną z pochwy, krwotokami i plamieniem. Poza nowotworami ból ten jest tez powodowany przez zrosty w miednicy i poronienia samoistne.

Ból w podbrzuszu – układ pokarmowy i moczowy

Ból powodować mogą dysfunkcje układu pokarmowego jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, zapalenie uchyłków itp. Wówczas charakterystyczna jest grupa objawów, na którą składają się ból brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, zmiany w oddawaniu stolca (zaparcia, biegunki), często z domieszką krwi. Ponadto ból połączony z parciem na pęcherz, bólem przy oddawaniu moczu może świadczyć o zapaleniu pęcherza, czy dróg moczowych. U mężczyzn może też świadczyć o zapaleniu prostaty.

Ból w podbrzuszu – inne przyczyny

Zdarza się iż bóle w podbrzuszu maja podłoże psychicznych projekcji. Zaburzenia psychiczne mogą przekładać się na dolegliwości somatyczne. Innym powodem może być tło szkieletowo-mięśniowe. W tym wypadku może być to rozejście spojenia łonowego lub nadwyrężenie mięśni brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *