żylaki miednicy

Żylaki miednicy – przyczyny i objawy żylaków miednicy

Żylaki miednicy – wielokrotne porody to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety. W ich wyniku może dojść do poważnych schorzeń. Żylaki miednicy, czyli zespół przekrwienia żylnego miednicy to poważny kobiecy problem.

Przyczyny żylaków miednicy

Żylaki bez względu na miejsce, mają tę samą przyczynę. Żyły, które mają za zadanie odprowadzać krew obwodową do serca, nie funkcjonują prawidłowo. Tworzą się zastoiny krwi, rozpychające ściany naczyń krwionośnych. W przypadku żylaków miednicy podnosi się ciśnienie w żyłach biodrowych wewnętrznych. To prowadzi do poszerzania żył i powstawania żylaków.

Gdy ciąża wzrasta, poszerzająca się macica uciska naczynia krwionośne. Powoduje to dolegliwości bólowe u kobiety. Każda kolejna ciąża powodować będzie pogłębianie się dolegliwości. Choroba może jednak wystąpić również u kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Przyczyną mogą być żylaki kończyn dolnych lub odbytu, czyli hemoroidy.

Czym się objawiają i jak wpływają na życie żylaki miednicy

Żylaki miednicy nie są przyjemne. Nasilają się w czasie ciąży, jednak w tym stanie wszelki ucisk na narządy wewnętrzne wydaje się nam raczej normalny. Gorzej, gdy objawy nie ustępują po porodzie. Seks staje się bolesny, miesiączki są bardzo obfite, występuje ból, parcie na pęcherz i uczucie ciężkości w podbrzuszu. A jak one wpływają na codzienne życie?

Niestety, nie zachęcają do stosunków. Kobieta mająca żylaki może stać się oziębła seksualnie. Stosunek nie sprawia jej przyjemności, unika zbliżeń. Myśl o zajściu w kolejną ciążę może wprowadzić ja w atak paniki. Nieleczone żylaki miednicy mogą prowadzić do wystąpienia szalenie groźnych zakrzepów żylnych, które mogą nawet spowodować udar lub śmierć pacjentki. Poza tym, są sporym defektem kosmetycznym, szczególnie gdy zaczynają „wychodzić” poza obręb miednicy, lokalizują się na udach lub sromie.

Tak naprawdę posiadanie kilkorga dzieci to dla układu krwionośnego kobiety ogromne obciążenie. Każda kolejna ciąża niesie za sobą ogromne ryzyko pogłębiania się dolegliwości. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów żylaków miednicy dobrze jest pomyśleć o antykoncepcji. Przynajmniej do czasu, aż żylaki zostaną wyleczone i przyjdzie czas na myślenie o kolejnej ciąży.

Sposoby leczenia żylaków miednicy

Obecnie najpopularniejszym sposobem leczenia żylaków miednicy jest embolizacja. Jest to zamykanie zmienionych chorobowo naczyń, aby krew mogła przepływać inną drogą. Zabieg taki nie trwa długo, nie wymaga też długiej hospitalizacji. Są również inne sposoby leczenia żylaków miednicy. Zawsze jednak decyzję o konkretnym sposobie leczenia podejmuje lekarz chirurg naczyniowy lub angiolog.

Jeśli kobieta będąc w ciąży zaobserwuje u siebie żylaki miednicy, wówczas może to być wskazanie do cesarskiego cięcia. Żyły zmienione chorobowo są niestety dość podatne na uszkodzenia. Dlatego też poród siłami natury może negatywnie wpłynąć na pogłębienie stanu chorobowego u pacjentki. W przypadku choroby najważniejsze to nie dopuścić do powstawania zakrzepicy. Należy więc podjąć jak najszybsze leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *