brak miesiączki

Brak miesiączki – przyczyny braku okresu

Brak miesiączki wcale nie musi wskazywać na ciążę, może za to zwiastować problemy hormonalne lub stan zapalny w obrębie narządów płciowych, macicy itp. Od czasu do czasu naturalnym stanem fizjologicznym są cykle bezowulacyjne, co za tym idzie również nie powodujące krwawienia miesięcznego. Czynników wpływających na ten stan może być bez liku.

Brak miesiączki

Pierwsza myśl, gdy spóźnia się okres to ciążą, jednak jeśli nie współżyłaś od ostatniej miesiączki, albo i jeszcze dalej to ciążę można skreślić w podejrzeń. Co zatem powoduje brak miesiączki? Nieregularność miesiączki to objaw chorobowy.

Warto zatem poszukać przyczyny i ją usunąć. W leczeniu pomoże konsultacja ginekologiczna i szereg badań. Zwykle miesiączka wstrzymana zostaje w wyniku ciąży, połogu i klimakterium. Jeśli nie dotyczy cie żaden z tych czynników najpewniej cierpisz na wtórny brak miesiączki (amenorrhoea secundaria), który dotyka 3-4 proc. dojrzałych płciowo kobiet.

Jeśli sytuacja zdarzyła ci się pierwszy raz nie panikuj. Jeżeli jednak miesiączki są bardzo nieregularne i występują w odstępach 3 miesięcy nie bagatelizuj problemu. U kobiet starających się o dziecko tym bardziej problem jest poważny. Pojedyncze ominięcie krwawienia może wyniknąć np. ze stresu, przemęczenia jak też zmiany klimatu, np. urlopu.

Brak miesiączki – odchudzanie a okres

Miesiączka jest związana z dietą i wagą kobiety. Jeśli głosisz się i odchudzasz notorycznie, może okazać się iż krwawienie zostanie wstrzymane. Przy BMI mniejszym niż 18,5 lub wyższym niż 35 cykliczne krwawienia ustają. Funkcja endokrynna jajników jest zaburzana przez hormonopodobne substancje pochodzące z tkanki tłuszczowej.

Anoreksja oraz bulimia to schorzenia sprzyjające zaburzeniom miesiączkowania. Również drastyczna utrata wagi może blokować miesiączkę. Otyłość i nadwaga również sprzyjają zaburzeniom hormonalnym. W tym wypadku dochodzi do zaburzeń rozwoju pęcherzyka, czego konsekwencją jest brak owulacji i nadprodukcja androgenów.

Brak miesiączki – czynniki wpływające na regulacje cyklu

Najczęściej brak miesiączki powodowany jest przez zaburzenia hormonalne, te zaś występują w wyniku zmian w trybie życia np. pod wpływem stresu lub zmian dietetycznych, aktywności fizycznej. Do poważnych zmian dochodzi przy niedoczynności i nadczynności tarczycy.

To ten element w pierwszej kolejności jest badany i eliminowany. Jeśli okazuje się iż badania hormonu tarczycy są w porządku wówczas szuka się przyczyn w obrębie jajników, wykluczając guza, PCOS i inne schorzenia rzutujące na cykl menstruacyjny. Następnie pod lupę brane są nadnercza oraz niewydolność ciałka żółtego, kolejno zaburzenia w obszarze podwzgórzowo-przynasadkowym.

Gdy i te badania nie dają diagnozy podejrzewać można zrosty wewnątrzmaciczne, cukrzycę lub leki przyjmowane przez pacjentkę. Zdarza się iż leki antydepresanty lub niektóre kortykosteroidy mogą zaburzać występowanie miesiączki.

Brak miesiączki – za dużo prolaktyny

Brak miesiączki to znak iż nie wystąpiła owulacja. Powodem braku owulacji jest nadmiar męskich hormonów, co objawia się głównie hirsutyzmem, łysieniem androgenowym, trądzikiem oraz wzrostem apetytu. Gdy pęcherzyk Graafa nie wzrasta przeobraża się on w cystę.

Torbieli tych z miesiąca na miesiąc przybywa prowadzić do PCOS i niepłodności. Niestety ten problem zwiększa ryzyko raka błony śluzowej macicy. Równie poważnym problemem jak nadmiar androgenów jest nadmiar prolaktyny. Jest to hormon produkowany w przysadce mózgowej i odpowiada za produkcje mleka.

Jeżeli bulą cie piersi, zauważasz wydzielinę z nich to oznaka hiperprolaktynemii. Nadprodukcję prolaktyny może spowodować guz przysadki zwany gruczolakiem lub stres. Konsekwencją jest nieregularność miesiączki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *