Operacja przepukliny – przygotowanie, przebieg, po operacji

Operacja przepukliny jest techniką wyleczenia przepukliny pachwinowej. Wczesne wykonanie określonego zabiegu sprawia, że dolegliwość ta jest mniej uciążliwa oraz obarczona jest mniejszym ryzykiem możliwych powikłań. O przebiegu operacji przepukliny decyduje lekarz łącznie z pacjentem. Lekarz uwzględniając przeprowadzony wywiad, a także diagnozę przepukliny pachwinowej ustala razem z pacjentem oraz anestezjologiem o przebiegu zabiegu chirurgicznego.

Niewielka zmiana operowana może być przez zastosowanie znieczulenia miejscowego, co pozwala na dość szybkie opuszczenie szpitala przez pacjenta. Większe przepukliny związane są z zastosowaniem znieczulenia połowy ciała aż do kręgosłupa. Jest to znieczulenie podpajęczynówkowe albo nadoponowe. W przypadku gdyż operacja dotyczy osób bardzo nerwowych można zastosować znieczulenie ogólne.

Operacja przepukliny – przygotowanie

W sytuacji, w której operacja przepukliny wykonana zostanie w znieczuleniu miejscowy, przygotowanie do operacji obejmuje tylko wywiad lekarski. Gdy wykorzystuje się natomiast znieczulenie nadoponowe albo podpajęczynówkowe dodatkowo należy przeprowadzić morfologię krwi, a także zbadać układ krzepnięcia. Zakres badań określany jest przez specjalistę z zakresu anestezjologii. W przypadku gdy pacjent ma ponadto problemy z układem krążenia konieczne jest przeprowadzenie wysiłkowego EKG. Przed zabiegiem chirurgicznym, niezależnie od zastosowanego rodzaju znieczulenia podawany jest preparatu uspokajający.

Operacja przepukliny – przebieg

Zabieg chirurgiczny wykonany może być z wykorzystaniem techniki klasycznej polegającej na rozcięciu powłok brzucha i umieszczeniu wysuniętej części jelita na odpowiednim miejscu oraz zabezpieczenia osłabionego fragmentu powłok jamy brzucha specjalnie przygotowaną siatką. Ponadto możliwe jest także przeprowadzenie operacji z wykorzystaniem techniki laparoskopowej. W tej sytuacji w pachwinie umieszczone są określone prowadnice, z wykorzystaniem których wprowadzone zostają narzędzia chirurgiczne, za pośrednictwem których przeprowadza się zabieg chirurgiczny oraz wszywa się siatkę zabezpieczającą.

Operacja przepukliny – pierwsze dni po zabiegu

Po przeprowadzonej operacji przepukliny konieczne jest przyjmowanie preparatów przeciwbólowych przez okres od 2 do 3 dni, gdyż rana pooperacyjna jest bardzo bolesna. Ponadto istnieje w tym przypadku konieczność jak najwcześniejszego chodzenia. Takie działanie chroni przed powstawaniem zrostów, a także utworzeniem się ciągnącej się blizny pooperacyjnej. Ponadto aktywność przyczynia się do przywrócenia prawidłowej perystaltyki jelit.

Podkreślić należy także fakt, że pierwsze dni po operacji mogą wiązać się z powstaniem problemów z wypróżnianiem, głównie ze względu na obawą przed procesem parcia na stolec. W związku z tym warto jest zadbać o właściwą dietę. Warto w tym aspekcie spożywać owoce i warzywa, soki, zupy, przeciery. Rana pooperacyjna powinna być ponadto cały czas zaopatrzona w właściwy opatrunek. Można w tym przypadku zastosować syntetyczny opatrunek charakteryzujący się przepuszczalnością. Rana jest przez niego widoczna, zapewnia skórze proces oddychania, a ponadto chroni przed zabrudzeniem oraz zamoczeniem. Terminy kontroli pooperacyjnej ustalane są w sposób indywidualny z lekarzem.

Operacja przepukliny – tydzień po operacji

W przypadku założenia szycia zewnętrznego, po upływie od 5 do 7 dni po zabiegu chirurgicznym należy go usunąć. Jednakże obecnie w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są rozpuszczalne szwy podskórne, które ulegają wchłonięciu po uregulowaniu się rany. Na powierzchni jest ona utrzymywana plasterkami nałożonymi w poprzek, które po kilku dniach mogą zostać samodzielnie usunięte. Po upływie pięciu dni usuwany jest także opatrunek. Po tygodniu od zabiegu chirurgicznego możliwe jest już samodzielne prowadzenie samochodu.

Operacja przepukliny – miesiąc po operacji

W tym okresie rana po zabiegu operacyjnym jest już całkowicie zagojona. Jednakże jeszcze mogą pojawiać się delikatne dolegliwości bólowe, szczególnie mrowienie albo uczucie ciągnięcia w pachwinie, szczególnie na skutek zmiany pogody. W niektórych przypadkach odczucia te utrzymują się jeszcze przez pewien okres. Jednakże po upływie miesiąca od operacji można już funkcjonować normalnie, a także podejmować wysiłek fizyczny charakteryzujący się średnią intensywnością. Szczególną ostrożność należy jednak zachować przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów oraz przy ćwiczeniach, które silnie angażują mięśnie brzucha.

Operacja przepukliny – trzy miesiące po zabiegu

W tym okresie powinna już nastąpić całkowita odbudowa przeciętych podczas operacji tkanek oraz powinny one również odzyskać pełną wytrzymałość. Ponadto podkreślić należy fakt, że po upływie około 100 dni po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym może zostać podjęty nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedynym problemem w tym zakresie mogą być delikatne problemy pojawiające się w pachwinie, jednakże dotyka on tylko kilka procent ludzi. W większości sytuacji operowana przepuklina pachwinowa nie powraca. Tylko w przypadku 2-3 procent operowanych dochodzi do powrotu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *