Pęcherzyk żółciowy

Pęcherzyk żółciowy – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Pęcherzyk żółciowy znajduje się bezpośrednio pod wątrobą, która jest połączona z układem przewodów żółciowych. Główną rolą pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych jest gromadzenie i wydalanie żółci. Żółć jest specjalnym płynem wytwarzanym w wątrobie. Celem żółci jest poprawa wchłaniania tłuszczów i aktywowanie ruchu pokarmu przez jelita. Dziennie w ludzkiej wątrobie tworzy się do 2 litrów żółci.

Zanim żółć dostanie się do jelita, przechodzi trudną drogę przez drogi żółciowe. Początkowo wchodzi do pęcherzyka żółciowego, gdzie gromadzi się i koncentruje. A następnie w razie potrzeby jest dostarczana do dwunastnicy przez tak zwany wspólny przewód żółciowy.

Dyskineza – przyczyny, objawy diagnostyka, leczenie

Naruszenie skurczów mięśni gładkich dróg żółciowych i zwieracza Oddiego prowadzi do nierównomiernego uwalniania żółci (głównie z pęcherzyka żółciowego). Ściany pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych mają warstwę mięśniową i mogą się kurczyć, co zapewnia postęp żółci. Jeśli wszystkie te skurcze występują w skoordynowany sposób, wszystko jest w porządku, ale jeśli z jakiegoś powodu wystąpi usterka, pojawia się dyskineza, czyli upośledzenie ruchliwości dróg żółciowych. Głównym objawem dyskinezy jest okresowy ból w prawej górnej części brzucha, którego charakter może się różnić w zależności od postaci choroby.

Sama dyskineza dróg żółciowych uważana jest za chorobę niezbyt niebezpieczną, ale może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Często ta choroba prowadzi do prawdziwych organicznych konsekwencji, czyli do rozwoju kamicy żółciowej.

Przyczyny, objawy

 • Nieefektywne odżywianie – dużo tłuszczu, ostre przyprawy, duże przerwy między posiłkami
 • Choroby żołądkowo-jelitowe: zapalenia żołądka, zapalenie dwunastnicy, wrzód trawienny, zapalenie trzustki
 • Zaburzenia hormonalne
 • Klimakterium
 • Pasożyty
 • Alergia pokarmowa
 • Nerwowe doświadczenia, stres.

Powoduje to silny ból w prawym górnym kwadrancie. Ataki bólu są zwykle krótkotrwałe i rzadko trwają dłużej niż godzinę. U kobiet zaostrzenie choroby wiąże się z cyklem miesiączkowym. Hiperkinetyczna postać dyskinezy występuje częściej w młodym wieku.

Diagnostyka

Aby postawić prawidłową diagnozę, gastroenterolog zleci dodatkowe badania:

 • Biochemiczne badanie krwi. Podczas ciężkiego zaostrzenia w teście krwi wykrywa się wzrost poziomu enzymów wątrobowych.
 • Ultradźwięki wątroby i pęcherzyka żółciowego, który pozwala ocenić stan pęcherzyka żółciowego i jego przewodów, aby zidentyfikować kamienie.
 • Badanie dwunastnicy to zbiór żółci do analizy za pomocą sondy żołądkowej. Zabieg jest stosowany i ma cel terapeutyczny do udrażniania dróg żółciowych podczas zatoru żółci.
 • Metody rentgenowskie to cholecystografia.

Leczenie

Ważne jest ustalenie formy dyskinezy podczas badania to określi metodę leczenia. Warunkiem koniecznym do leczenia dyskinezy jest przestrzeganie diety. Z leków stosowanych główne to przeciwskurczowe. Niezbędne będzie przyjmowanie żółciopędnie preparatów oraz leków ziołowych z róży, mięty pieprzowej, itd. Dyskineza jest również leczona za pomocą fizjoterapii. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się laser i akupunkturę.

Choroba kamieni żółciowych – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba kamieni żółciowych to choroba, w której kamienie tworzą się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Często występuje choroba kamicy żółciowej, a najczęściej dotyka ona dorosłych a zwłaszcza kobiety z nadmierną masą ciała. Podczas gdy kamienie spokojnie leżą w pęcherzyku żółciowym, osoba może nawet nie wiedzieć o swojej chorobie. Ale jeśli dostaną się do dróg żółciowych, nastąpi atak tzw. kolki żółciowej.

Charakteryzuje się:

 • Silnym bólem w prawym podżebrze lub w górnej części brzucha
 • Goryczką w jamie ustnej
 • Nudnościami i wymiotami.

Pęcherzyk żółciowy – zapalenie pęcherzyka żółciowego

Gdyby kamień o stosunkowo niewielkich rozmiarach mógł przejść przez kanały i spaść do dwunastnicy atak zatrzymałby się sam. W przeciwnym razie dochodzi do zablokowania dróg żółciowych, przeciwko czemu rozwija się zapalenie pęcherzyka żółciowego lub ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Ten stan zagraża życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji w oddziale chirurgicznym.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego w kamicy żółciowej może nie przebiegać gwałtownie i ale powoli i stopniowo, wtedy występuje przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Leczenie pęcherzyka żółciowego

Leczenie niepowikłanych chorób pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych wykonuje gastroenterolog. W przypadku braku efektu leczenia lub rozwoju powikłań zagrażających życiu, chirurdzy dokonują zabiegów operacyjnych. W przypadku kamicy żółciowej cholecystektomię uważa się za optymalną metodę leczenia polega ona na usunięciu pęcherzyka żółciowego, zabieg można wykonać w sposób klasyczny poprzez operację brzuszną i za pomocą mało traumatycznej operacji laparoskopowej.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to szybko rozwijające się, gwałtowne zapalenie pęcherzyka żółciowego. Najczęściej występuje u pacjentów z kamicą żółciową w przypadku wpadnięcia kamienia do przewodu pęcherzykowego i jego zablokowania. Zastój żółci łączący zakażenia: E. Coli, pałeczki zapalenia płuc, paciorkowca, gronkowca prowadzi do pęcznienia ścianek pęcherzyka i rozwoju stanu zapalnego.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się:

 • Trwały ból w prawej górnej części brzucha
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Uczucie goryczy w jamie ustnej, nudności i wymioty, nieprzynoszące ulgi
 • Żółtaczka skóry i twardówki

Ta choroba jest niebezpieczna z powodu jej powikłań, które mogą rozwinąć się kilka dni po wystąpieniu choroby:

 • Ropne zapalenie i perforacja pęcherzyka żółciowego z późniejszym rozwojem zapalenia otrzewnej
 • Rozwój ropawicy podwzgórzowej
 • Przetoka żółciowa, komunikująca się z pęcherzykiem żółciowym z jelitem, żołądkiem lub nerkami
 • Ostre zapalenie trzustki
 • Mechaniczna żółtaczka.

Diagnostyka

Aby ustalić diagnozę, lekarz przeprowadza wywiad z chorym, wyznacza dodatkowe badania. Przeprowadzona może być ogólna i biochemiczna analiza krwi, badanie ultrasonograficzne narządów jamy brzusznej, głównie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego odbywa się w szpitalu. Chory otrzymuje leki przeciwskurczowe, antybiotyki, detoksykację. Jeśli objawy choroby ustąpiły, pacjent jest przygotowany do zaplanowanej operacji kawitacji lub laparoskopii w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jeśli atak zapalenia pęcherzyka żółciowego nie ustanie, operacja będzie musiała zostać wykonana w trybie pilnym.

Pęcherzyk żółciowy – przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego, który rozwija się powoli i stopniowo. Najczęstsze zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje u kobiet w wieku powyżej 40 lat.

Pęcherzyk żółciowy – przyczyny, objawy

Zapalenie pęcherzyka żółciowego nie występuje bez przyczyny. W większości przypadków zapalenie pęcherzyka żółciowego rozwija się na tle kamicy żółciowej. Kamienie żółciowe prowadzą do uszkodzenia jej ścian i trudności w przepływie żółci. Ponad 60% pacjentów ma infekcję bakteryjną pęcherzyka żółciowego. Ponadto zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą wywoływać pasożyty: owsiki i ameba czerwonki. Zapalenie może również prowadzić do przepływu enzymów trzustkowych do pęcherzyka żółciowego. Często taka sytuacja powoduje zapalenie trzustki.

Rozwój zapalenia pęcherzyka żółciowego jest spowodowany przez:

 • Wrodzone deformacje
 • Dyskinezę dróg żółciowych
 • Uraz pęcherzyka żółciowego
 • Nowotwory w jamie brzusznej
 • Zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, miażdżyca)
 • Błędy dietetyczne (duże przerwy między posiłkami)
 • Zaparcie, siedzący tryb życia
 • Ciąża
 • Reakcje alergiczne.

W pęcherzyku żółciowym, w wyniku uszkodzenia jego ściany i zaburzenia odpływu żółci, rozpoczyna się proces zapalny. Z biegiem czasu ściany pęcherza gęstnieją i stają się mniej ruchliwe, błona śluzowa jest owrzodzona i pokryta bliznami. To z kolei przyczynia się do dalszego pogorszenia odpływu żółci i tworzenia nowych kamieni. Powstaje przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, osoba okresowo czuje:

 • Tępy ból w prawym podżebrzu
 • Wzdęcia
 • Nudności, wymioty
 • Problemy z trawieniem tłustych pokarmów: biegunka po jedzeniu.

Pęcherzyk żółciowy – diagnostyka

Jeśli występują problemy z woreczkiem żółciowym, w żadnym wypadku nie należy opóźniać wizyty u gastroenterologa. Aby wyjaśnić diagnozę, należy wykonać ogólne i biochemiczne badanie krwi, USG jamy brzusznej. Jeśli proces nie jest w stanie ostrym, konieczne może być badanie rentgenowskie dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy – leczenie

W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego zalecana jest dieta. Wykluczone są potrawy ostre i smażone, konserwy, ostry ser, kakao, czekolady, alkohol, napoje gazowane. Leczenie farmakologiczne: preparaty cholagogazy, środki przeciwskurczowe, w niektórych przypadkach antybiotyki i leki przeciwzapalne. Jeśli zapalenie pęcherzyka żółciowego jest spowodowane kamicą żółciową, to jest leczone, w tym metody chirurgiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *