Choroba naczyniowa jelit

Choroba naczyniowa jelit – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Choroba naczyniowa jelit (niedokrwienie jelit) opisuje różne stany, które występują, gdy przepływ krwi do jelit zmniejsza się z powodu zablokowania naczynia krwionośnego, zwykle tętnicy. Niedokrwienie jelit może wpływać na jelita cienkie, jelito grube lub oba.

Niedokrwienie jelit jest poważnym stanem, który może powodować ból i utrudniać prawidłową pracę jelit. W ciężkich przypadkach utrata przepływu krwi do jelit może uszkodzić tkankę jelitową i być może doprowadzi do śmierci.

Dostępne są sposoby leczenia niedokrwienia jelit. Aby zwiększyć szans na wyleczenie, ważne jest, aby rozpoznać wczesne objawy i natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Choroba naczyniowa jelit – objawy

Objawy niedokrwienia jelit mogą pojawić się nagle (ostra) lub stopniowo (przewlekła). Objawy mogą być różne u poszczególnych osób, ale istnieją pewne ogólne wzory, sugerujące niedokrwienie jelit.

Objawy ostrego niedokrwienia jelit zwykle obejmują:

 • nagły ból brzucha, który może być łagodny, umiarkowany lub ciężki,
 • pilna potrzeba wypróżnienia,
 • częste, mocne wypróżnienia,
 • tkliwość lub rozdęcie brzucha,
 • krew w stolcu,
 • zamieszanie umysłowe u osób starszych.

Objawy przewlekłego niedokrwienia jelit zwykle obejmują:

 • skurcze brzucha lub uczucie pełności, zwykle w ciągu 30 minut po jedzeniu i trwające od jednej do trzech godzin,
 • ból brzucha, który staje się coraz gorszy w ciągu kilku tygodni lub miesięcy,
 • strach przed jedzeniem z powodu kolejnego bólu,
 • niezamierzona utrata wagi,
 • biegunka,
 • nudności,
 • wzdęcia.

Kiedy iść do lekarza?

W przypadku wystąpienia nagłego, silnego bólu brzucha, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Ból, który sprawia, że czujemy się nieswojo albo nie możemy spokojnie usiedzieć na miejscu lub znaleźć dobrej pozycji, można potraktować jako nagły wypadek medyczny.

Jeśli mamy inne objawy, które nas niepokoją, umówmy się do lekarza.

Choroba naczyniowa jelit – przyczyny

Choroba naczyniowa jelit występuje, gdy krew przepływa przez główne tętnice, które dostarczają krew do jelit spowalnia lub zatrzymuje. Stan ma wiele potencjalnych przyczyn, w tym blokadę tętnicy spowodowaną zakrzepem krwi lub zwężenie tętnicy z powodu gromadzenia się osadu, takich jak cholesterol. Blokady mogą występować w żyłach, ale są mniej powszechne.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko tej przypadłości

Do tych czynników, możemy zaliczyć:

 • nagromadzenie się złogów tłuszczowych w tętnicach (miażdżyca). Jeśli wystąpiły inne stany, spowodowane miażdżycą, takie jak zmniejszanie przepływu krwi do serca (choroba wieńcowa), nogi (choroba naczyń obwodowych) lub tętnice, obsługujące mózg (choroba tętnic szyjnych), istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób naczyniowych jelit,
 • wiek: osoby powyżej 50 roku życia częściej cierpią na choroby naczyniowe jelit.
 • palenie: papierosy i inne formy tytoniowe zwiększają ryzyko tej choroby.
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc: rozedma płuc  i inne choroby płuc, związane z paleniem, zwiększają ryzyko choroby naczyniowej.
 • problemy sercowe: czynnikiem zwiększającym jest zastoinowa niewydolność serca.
 • medykamenty: przede wszystkim chodzi tutaj o tabletki antykoncepcyjne, nasercowe, leki na alergię i na migrenę,
 • problemy z krzepnięciem krwi: choroby, zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów serca, mogą przyczynić się również do rozwoju tej choroby,
 • nielegalne zażywanie narkotyków: kokaina i metamfetamina są niebezpieczne.

Choroba naczyniowa jelit – leczenie

Leczenie tej choroby polega na przywróceniu i dopływu krwi do przewodu pokarmowego. Opcje różnią się w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby.

Przygotowanie do wizyty

Jedźmy na pogotowie, jeśli mamy silny ból brzucha, który sprawia się, że czujemy się tak nieswojo, że nie możemy usiedzieć spokojnie. Możemy zostać poddani natychmiastowej ocenie, podczas której zostaniemy zdiagnozowani i zostaniemy nam przedstawiony sposób leczenia, ewentualnie operacja.

Jeśli ból brzucha jest umiarkowany  i przewidywalny – na przykład zaczyna się wkrótce po jedzeniu – zadzwońmy do lekarza na spotkanie. Możemy zostać skierowani do gastrologa lub chirurga naczyniowego.

Przed wizytą zdobądźmy kilka informacji.

Przede wszystkim sprawdźmy, jakie mamy ograniczenia. Możemy zapytać, czy musimy robić coś z wyprzedzeniem, na przykład ograniczyć dietę. Prawdopodobnie lekarz poprosimy, żeby przynajmniej kilka godzin przed byli już na czczo.

Zapiszmy objawy, w tym wszelkie, które mogą się wydawać niezwiązane z powodem, dla którego zaplanowaliśmy wizytę.

Zapiszmy inne schorzenia, takie jak zakrzepy krwi lub zabiegi, które u nas przeprowadzano.

Wymieńmy wszystkie witaminy, leki i suplementy, które bierzemy. Jeśli zażywamy tabletki antykoncepcyjne, zapiszmy nazwę leku.

W razie możliwości, zabierzmy ze sobą kogoś bliskiego, żeby nas wspierał.

Zapiszmy też pytania, które chcielibyśmy zadać lekarzowi.

Lekarz może nas zapytać np. o to, kiedy zaczęły się objawy, czy pozostały same czy się pogorszyły, czy mają charakter ciągły czy sporadyczny. Sprawdzi, jak poważne są nasze objawy. Zada pytanie o to, czy objawy pojawią się szybko po zjedzeniu, czy lepiej tolerujemy małe czy duże posiłki, czy płyny są lepiej tolerowane niż stałe pokarmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *