Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy

Przewlekłe zapalenie trzustki jest to schorzenie, które rozpoznawane jest obecnie dość często. Trzustka to organ, który wytwarza hormony, które regulują poziom glukozy we krwi, a także organ który dostarcza do jelita cienkiego enzymy przyczyniające się do przyswajania składników pożywienia. Wspomniane enzymy zlokalizowane są w wytwarzanym przez trzustkę soku trzustkowym.

W związku z tym długotrwałe podrażnienie funkcji trzustki może przyczynić się do powstania postępującego niedożywienia organizmu człowieka, a ponadto do rozwoju innych chorób cywilizacyjnych, takich jak na przykład cukrzyca. Problemem, na który należy tutaj zwrócić uwagę jest to, że dopiero duże uszkodzenia tego organu doprowadzają do ujawnienia jakichkolwiek symptomów objawowych.

Trzustka jest to organ, który zlokalizowany jest w górnym fragmencie jamy brzusznej, w obszarze pozaotrzewnowym, za żołądkiem, na skrzyżowaniu podstawowych naczyń krwionośnych. Przez całą długość tego narządu biegnie przewód główny odprowadzający soki wytwarzane przez trzustkę do dwunastnicy, a wiec pierwszego odcinka jelita cienkiego. W miejscu ujścia przewód trzustkowy połączony jest z przewodem żółciowym, który odchodzi od woreczka żółciowego.

Przewlekłe zapalenie trzustki – początek

Przewlekłe zapalenie trzustki może być następstwem powikłania ostrego zapalenia gruczołu trzustkowego, jednakże w przeważającej części przypadków ma to związek z nadużywaniem alkoholu. Ponadto dotyka ona również osób, które cierpią na mukowiscydozę albo kamicę żółciową. W miarę jak powstają kolejne uszkodzenia trzustka staje się niezdolna do produkcji odpowiedniej ilości enzymów oraz hormonów. Osoba dotknięta chorobą zaczyna tracić apetyt, ponadto traci na wadze, nękają ją wzdęcia oraz biegunki. W etapie zaostrzenia choroby może pojawić się także promieniujący do obszaru pleców, ból brzucha. Najczęściej nie przechodzi on po spożyciu preparatów przeciwbólowych.

Najczęściej występującą postacią określonej choroby jest przewlekłe, wapniejące zapalenie trzustki. Głównym czynnikiem powodującym chorobę jest tutaj nadużywanie alkoholu. Ryzyko rozwoju rośnie proporcjonalnie do wzrostu spożycia alkoholu. Podkreślić należy także fakt, że statystyki medyczne określają, iż blisko u 30% chorych mających przewlekłą postać zapalenia trzustki, pojawia się także cukrzyca. Najczęściej nie udaje się jej wówczas kontrolować wykorzystując odpowiednią dietę, potrzebna jest wówczas insulina.

Przewlekłe zapalenie trzustki – diagnostyka

Przewlekłe zapalenie trzustki nie przedstawia jasnych objawów, które mogą świadczyć o rozwoju opisywanej w tym artykule choroby. W związku z tym należy w tym przypadku, wykonywać co jakiś czas badania kontrolne. Prostym działaniem jest tutaj zbadanie krwi, a więc poziomu leukocytów, a także enzymu amylazy.

Stężenie tego czynnika może być także określone na podstawie badania moczu. Przekroczenie norm stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Do rozpoznania określonej jednostki chorobowej dochodzi najczęściej na skutek nadań obrazowych, w tym USG, czy też badania radiologicznego jamy brzusznej. W pewnych przypadkach przydatna jest także tomografia komputerowa, endosonografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Przewlekłe zapalenie trzustki – leczenie

Przewlekłe zapalenie trzustki może być leczone w sposób farmakologiczny lub operacyjny. Choroba związana jest z silnymi odczuciami bólowymi dla osoby chorej. W związku z tym szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia określonej choroby przybiera bardzo dużego znaczenia zarówno dla komfortu jak i samopoczucia chorego. Jest to bardzo poważna choroba, która wymaga opieki ze strony różnych specjalistów, takich jak gastroenterolog, diabetolog oraz chirurg. Schorzenie leczone jest w zależności od dominujących objawów.

Jednakże podstawowe działania związane są tutaj z odpowiednią dietą. Musi ona spełniać zasady diety lekkostrawnej oraz niskotłuszczowej, gdyż uszkodzona trzustka ma trudności z procesem trawienia tłuszczów. Najważniejszą jednak kwestią jest kategoryczne zaprzestanie spożycia alkoholu.

W przypadku kuracji farmakologicznej wykorzystuje się preparaty, które zawierają enzymy trzustkowe. Stosowanie tych środków nie tylko przyczynia się do niwelowania niewydolności wydzielniczej trzustki, ale również przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia w kanałach trzustkowych, co przyczynia się do niwelowania odczucia bólu. Podstawowa zasada polega na przyjmowaniu leków podczas jedzenia. Podkreślić należy również fakt, że zapalenie trzustki często wymaga przyjmowania preparatów przeciwbólowych , ze względu na obecność silnych dolegliwości bólowych. W sytuacji dodatkowego rozwoju cukrzycy, do terapii włączone również zostaje równoległe leczenie tego schorzenia, łącznie z przyjmowaniem insuliny.

W sytuacji gdy leczenie z wykorzystaniem środków farmakologicznych nie przyniesie pożądanych rezultatów, wówczas konieczne staje się podjęcie działań leczniczych z wykorzystaniem zabiegu endoskopowego. Stosuje się w tym przypadku sfinkretomię trzustkową uzupełnioną założeniem stentu albo rozszerzeniem zwężeń balonem. Jest to zabieg przecięcia zwieracza w bańce Vatera. Wykonuje się także tutaj usuwanie kamieni trzustkowych, drenaż pseudotorbieli do żołądka labo dwunastnicy. Wskazaniem do podjęcia leczenia chirurgicznego jest pojawiający się uporczywy ból oraz postępujący proces wyniszczenia organizmu człowieka. W przypadku leczenia chirurgicznego wykorzystywane są zabiegi drenażowe albo resekcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *