Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Wyrostek robaczkowy jest to uwypuklenie o podłużnym kształcie. Znajduje się on w początkowej części jelita grubego- ślepego. Jest on wąski i może być położony w różnych miejscach, na przykład zwisać swobodnie w kierunku miednicy mniejszej lub w prawym dole biodrowym. Wyrostek robaczkowy ma długość od 8 do 10 centymetrów. Uważany on jest za narząd szczątkowy, czyli taki, który nie pełni żadnej istotnej funkcji w organiźmie. Jednakże prawdopodobnym jest, że może on pełnić swego rodzaju funkcje związane z odpornością organizmu. Zlokalizowane w wyrostku robaczkowym liczne skupiska tkanki limfatycznej pełnią rolę filtru bakteryjnego.

Choroby wyrostka robaczkowego:

zapalenie wyrostka robaczkowego – często dotyka ono dzieci choć chorują na nie także dorośli. Głównym jego objawem jest bardzo intensywny ból zlokalizowany po prawej dolnej stronie brzucha. Ból ten narasta przy takich czynnościach jak, np. unoszenie nóg do góry, poruszanie się. Charakterystycznymi objawami zapalenia wyrostka są min:. brak apetytu, mdłości, wymioty, podwyższona temperatura ciała, podniesione tętno, zaparcia, wzdęcia, zatrzymywanie gazów.

Przy chorobie tej ważne jest bardzo szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia, ponieważ nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może nieść za sobą bardzo niebezpieczne dla chorego powikłania. Rozwijające się zapalenie wyrostka stanowi ryzyko dla zdrowia i życia człowieka. Szybka interwencja lekarza może zaoszczędzić cierpienia i poważnych powikłań po chorobie. Koniecznym w tej sytuacji jest chirurgiczne usunięcie wyrostka. Zwlekanie z wykonaniem tego zabiegu może doprowadzić nawet do przedziurawienia wyrostka i przeniesienia się stanu zapalnego do otrzewnej.

Po usunięciu wyrostka stosuje się antybiotyki przez kilka dni, aby nie doszło do zakażenia rany. Zapalenie wyrostka może mieć charakter ostry lub przewlekły. Główną, najczęściej występującą przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego zatkanie przez zbite grudki kału lub zbite i niestrawione resztki pokarmu. Do schorzenia tego może także dojść w sytuacji gdy chodzi przechodził zakażenie układu pokarmowego bądź oddechowego.

Po przebyciu przez chorego zapalenia wyrostka robaczkowego możliwe są ostre i niebezpieczne powikłania. Należą do nich:

Naciek okołowyrostkowy – jest on powikłaniem, które jest bezpośrednio związane ze zbyt późnym rozpoznaniem przez lekarza zapalenia wyrostka robaczkowego, lub może świadczyć o nie podjęciu należytych kroków, prowadzących do usunięcia wyrostka. W tej sytuacji chirurg powinien wstrzymać się z przeprowadzeniem operacji, ponieważ możliwe jest, że podczas niej stan zapalny zlokalizowany w wyrostku rozniesie się w inne- dotychczas zdrowe okolice jamy brzusznej chorego. Pacjenta leczy się więc zachowawczo. Podawane są mu odpowiednie antybiotyki a dopiero po upłynięciu określonego czasu, jakim jest ok. 6-12 tygodni chirurg może przystąpić do operacyjnego usunięcia wyrostka.

Ropień okołowyrostkowy – powstaje on po powikłaniu jakim jest naciek okołowyrostkowy. Ropień należy wówczas opróżnić poprzez nakłucie śródskórne z pozostawieniem drenu na kilka dni. Wszystko to powinno odbywać się pod kontrolą USG. Jeśli natomiast nie przyniesie to rezultatów a sam ropień powróci, powinno się wykonać operację. Polega onana otwarciu brzucha, opróżnieniu ropnia i zastosowaniu drenażu. Dodatkowo lekarz zarządza stosowanie przez chorego odpowiednich antybiotyków.

Oprócz tego, po usunięciu wyrostka robaczkowego możliwe są powikłania, takie jak: krwawienie z rany lub do jamy otrzewnej, zakażenie rany, ropień wewnątrzbrzuszny, niedrożność mechaniczna jelit, zrosty w jamie brzusznej.

nowotwór wyrostka robaczkowego (rakowiak) – Jest to bardzo niebezpieczna choroba. Ze względu na zagrożenia płynące z chorowania na nowotwór wyrostka robaczkowego najczęstszym leczeniem jest jego całkowite chirurgiczne usunięcie. Po wykonaniu tego zabiegu pacjent pozostaje na odpowiednio zbilansowanej diecie aż do momentu prawidłowego działania perystaltyki jelit. Najczęściej 1-2 doby po operacji pacjent przyjmuje jedynie płyny.

Dopiero po upłynięciu tego czasu możliwe jest wprowadzanie pokarmu do układu pokarmowego. W lekkich przypadkach, w których nie występują po operacji żadne powikłania pacjenci są zazwyczaj wypisywani do domu w 3-4 dobie po operacji, a szwy usuwa się około po 7-10 dniach. Następie przez mniej więcej 3 miesiące pacjent musi unikać wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego, który mógłby zakończyć się rozwinięciem u niego przepukliny pooperacyjnej. Czas pobytu w szpitalu, zdjęcia szwów czy dalszej rekonwalescencji jest mocno indywidualny i uzależniony od ogólnego stanu zdrowia chorego i towarzyszących mu objawów.

Wyrostek robaczkowy – podsumowanie

Wyrostek robaczkowy jest to uwypuklenie znajdujące się w jelicie grubym, które nie pełni żadnej szczególnie ważnej funkcji w organizmie ale jego choroby mogą być bardzo niebezpieczne dla chorego. Wszelkie te choroby wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej i podjęcia odpowiednich kroków dlatego nie należy lekceważyć ich objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *