Zaburzenia trawienia

Zaburzenia trawienia – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Zaburzenia trawienia mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Proces trawienny można słusznie przypisać najważniejszym funkcjom, jakie wykonuje ludzkie ciało. To nie jest przesada: dzięki precyzyjnemu i subtelnie wyważonemu mechanizmowi trawienia pokarmu wszystkie inne układy i narządy muszą uzyskać składniki odżywcze i energię, które będą niezbędne do normalnej pracy.

Dlatego zaburzenie trawienia, bez względu na to, jak banalny może się wydawać powód, może zagrozić zdrowiu całego organizmu. Zrozumienie przyczyn zaburzeń w przewodzie pokarmowym, aby zapobiec rozwojowi, wiedza na temat objawów i leczenia zapewni normalizację trawienie, zanim problemy z żołądka lub innych narządów układu pokarmowego doprowadzą do bardziej poważnych kłopotów.

Zaburzenia trawienia – przyczyny

Proces trawienia pokarmu i wchłaniania składników pokarmowych przepływa przez układ trawienny, zaczynając od jamy ustnej i kończąc na jelicie grubym, co może prowadzić do nieprawidłowego działania w dowolnym miejscu. Ale jeśli ograniczy się wszystkie przyczyny zaburzeń trawiennych do wspólnego mianownika, będą tylko dwa z nich: styl życia i istniejące choroby.

 • Niezdrowy styl życia. Żołądek, dwunastnica, jelito cienkie i grube przestają pracować normalnie, jeżeli dochodzi do nadużywania napojów alkoholowych lub jedzenia wyłącznie fast foodów. Wystarczy obecność nawet jednego z czynników, które mają negatywny wpływ na układ trawienny a spowoduje to zaburzenia jego funkcjonowania.
 • Nieregularne jedzenie. Żołądek jest bardzo zdyscyplinowanym organem, który wymaga przestrzegania trybu pracy. Przyzwyczajony do karmienia na czas, jest gotowy, aby wydobyć soki trawienne do przetwarzania żywności. A z chaotycznym harmonogramem żołądek po prostu nie rozumie, jak się zachować. Na przykład zaczyna wytwarzać kwas chlorowodorowy, czekając na jedzenie, chociaż w rzeczywistości pozostaje pusty. Następnie kwas drażni jego ściany, co przy regularnych fałszywych alarmach prowadzi do zapalenia błony śluzowej. Brak soków żołądkowych w połączeniu z pokarmem to kolejny najgorszy przypadek: żywność jest trawiona zbyt powoli, powodując zgagę, uczucie ciężkości w jamie brzusznej, nudności i inne objawy niestrawności.

Zaburzenia trawienia

 • Niezbilansowana dieta. Każdy zna zalecenie lekarzy, aby włączyć do codziennego menu warzywa, owoce, produkty z kwaśnego mleka, płatki śniadaniowe. Ale nie wszyscy rozumieją, że normalizacja trawienia jest niemożliwa bez odpowiedniego odżywiania. Stała obecność w diecie smażonych, tłustych, wędzonych potraw, pikli, i słodyczy prowadzi do zwiększonego stresu na trzustce i dwunastnicy, której zadaniem jest generowanie wystarczającej ilości enzymów niezbędnych do przetwarzania tak ciężkich posiłków. Ale jeśli te narządy muszą stale nosić taki ładunek, ich praca może się nie udać, a zaburzenie trawienia nie zwalnia, przeciwnie znacznie nasila się.
 • Zwiększone obciążenie nerwów. Od dawna wiadomo, że kiedy doświadcza się stresu, żołądek jest „zdenerwowany” w równym stopniu. Dlatego leczenie zaburzeń trawiennych może czasem nie obyć się bez normalizacji pracy układu nerwowego.
 • Siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym aspektem zdrowego trawienia. Wynika to z potrzeby aktywnego dopływu krwi do żołądka i innych narządów przewodu pokarmowego, bez których nie mogą normalnie funkcjonować. Siedzący tryb pracy, zwyczaj spędzanie wolnego czasu przed ekranem telewizora lub monitorem komputera, niechęć do chodzenia może zakończyć się zaburzeniem trawienia. Więc nawet przy prawidłowym odżywianiu, zaburzenia trawienia, objawiające się wzdęciem i ociężałość w żołądku, mogą stać się stałym towarzyszem.

Choroby, które mogą być związane z zaburzeniami trawienia:

 • Zapalenie trzustki
 • Zapalenie wątroby
 • Lambioza
 • Rak przełyku
 • Wrzód żołądka
 • Kamica żółciowa
 • Naruszenie motoryki przełyku.

Zaburzenia trawienia – objawy

Zaburzenia trawienia nie są niezależną chorobą, ale połączeniem objawów, charakterystycznych dla zaburzeń w przewodzie pokarmowym. W zależności od przyczyn tego stanu, etapu, w którym trawienie pokarmu jest zakłócone, oraz cech stanu zdrowia człowieka, objawy te można zaobserwować w różnych kombinacjach i przejawiają się z większą lub mniejszą intensywnością.

Ale jest wiele cech wspólnych dla większości zaburzeń trawiennych:

 • Uczucie ciężkości w żołądku
 • Napięcie i dyskomfort w górnej części brzucha
 • Zgaga
 • Nieprzyjemny posmak w jamie ustnej
 • Wzdęcia
 • Odbijanie się
 • Nudności.

Zazwyczaj te objawy pojawiają się w ciągu 10-30 minut po jedzeniu, wskazując uszkodzenia występujące w górnym odcinku przewodu pokarmowego, powolną ruchliwość żołądka, brak enzymów trawiennych zawartych w soku żółciowym i dwunastnicy, itd. Aby wyeliminować nieprzyjemne objawy należy przyjmować leki, które służą do poprawy trawienia, przyspieszeniu przemieszczania pożywienia oraz enzymy konieczne do normalizacji trawienia pożywienia.

Należy rozumieć, że na obraz zaburzeń w układzie pokarmowym wpływa także miejsce w przewodzie pokarmowym, w którym wystąpiło uszkodzenie. Tak, więc, w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, może występować biegunka tłuszczowa, co świadczy o niepełnym rozszczepianiu tłuszczów. Słaba absorpcja wody w jelicie grubym może objawiać się niezakaźną biegunką.

Zaburzenia trawienia – leczenie

Leczenie zaburzeń trawienia jest skrupulatnym zadaniem. Wszakże konieczne jest nie tylko poprawienie stanu, ale także wyeliminowanie przyczyny zaburzeń i wznowienie normalnego funkcjonowania układu pokarmowego. Dlatego leczenie zaburzeń trawiennych opiera się na zintegrowanym podejściu, które obejmuje przyjmowanie pewnych leków i zmiany stylu życia.

Korekta diety

Skuteczne leczenie problemów z trawieniem jest niemożliwe bez zmian w diecie. W zależności od przyczyny choroby może być zalecane spożywanie: płatków, pieczonych i gotowane warzyw, ryb, mięsa i bulionów i innych. W tym samym czasie są wyłączone z diety, potrawy ostre, tłuszcze, pokarmu słodkie i kwaśne.

Normalizacja diety

W leczeniu problemów trawiennych ważna jest ilość porcji. Najlepsza i najbardziej zdrowa dieta to codzienne spożywanie 5-7 małych posiłków, w odstępach 2-3 godzin. Normalizacja trawienia wiąże się również z odrzuceniem późnych obiadów: aby żołądek odpoczywał w nocy.

Leczenie chorób

Jeśli zaburzenie przewodu pokarmowego jest ciągłym problemem, należy skonsultować się z lekarzem. Po szczegółowym badaniu specjalista przepisze leki poprawiające trawienie i inne leki potrzebne w konkretnym przypadku. Mogą być zlecone nie tylko w celu wyeliminowania zakłóceń w pracy przewodu pokarmowego, ale także w celu poprawy ogólnej kondycji ciała: zwiększenie odporności, utrzymanie zdrowego układu nerwowego, itp.

W razie potrzeby zaleca również konsultację z ginekologiem, endokrynologiem i innymi specjalistami. W rezultacie lista przepisanych leków może zawierać antybiotyki, witaminy, preparaty poprawiające trawienie, a nawet łagodzące nalewki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *