Przeciążona wątroba

Przeciążona wątroba – ciężka praca, objawy przeciążenia

Przeciążona wątroba jest to dolegliwość, która objawia się na różne sposoby. W sytuacji kiedy obecne są kłopoty z nadwagą, obecne jest nadciśnienie, nieustanne zmęczenie, zły humor, to jest to znak, że wątroba może źle pracować. W związku z tym warto w takiej sytuacji zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. W sytuacji gdy organ ten boli, cierpi także cały organizm.

Wątroba jest to taki organ, który ma do wypełnienia wiele różnych zadań. Wspomnieć tutaj można odpowiadanie za kontrolę równowagi hormonalnej, ponadto dba o zapewnienie energii dla procesów życiowych, które zachodzą w organizmie człowieka, ponadto produkuje substancje chroniące przed różnymi chorobami. Komórki wątroby zwane hepatocytami, to małe elementy w których nieustanie zachodzi praca.

Węglowodany, tłuszcze oraz białka pochodzące z pożywienia przemieniane są na takie elementy, które przyjmuje organizm człowieka. Wspomniane komórki wątrobowe łączą się w beleczki, które oplecione są zespołem naczyń krwionośnych oraz kanalików żółciowych. Krew, która przepływa przez wątrobę dokonuje pobierania substancji odżywczych, natomiast pozostawia szkodliwe produkty przemiany materii. W związku z tym określa się, że wątroba to główny węzeł oczyszczania organizmu.

Przeciążona wątroba – ciężka praca

Podkreślić należy fakt, że niektóre toksyny są wytwarzane samodzielnie przez organizm człowieka. Zaliczane są one do ubocznych produktów procesów biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Dobry przykład to wytwarzanie amoniaku w procesie przemiany białek. Wątroba rozkłada go na mocznik, który wydalany jest z organizmu kanałami moczowymi. W sytuacji, w której miałaby tylko takie zadania do wykonania, radziłaby sobie wtedy w sposób doskonały.

Jednakże każdego dnia wprowadzamy także do swojego organizmu wiele szkodliwych i trujących substancji. Wymienić tutaj można zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, a także spożywanie nie zawsze zdrowych pokarmów. Największy wrogiem wątroby jest jednak alkohol. Jednakże nieprawidłowe działanie na wątrobę ma także kofeina, cukier, tłuszcze trans, a także niektóre preparaty farmakologiczne. Wymienić tutaj można hormonalną terapię zastępczą oraz paracetamol. Duża ilość trucizn w organizmie człowieka zmusza wątrobę do zwiększonej pracy. Od czynności wątroby nie ma wytchnienia. To może doprowadzać do jej przeciążenia.

Przeciążenie wątroby – objawy

Wiele symptomów świadczyć może o tym, że nasza wątroba jest przeciążona. W przypadku wolniejszej pracy wątroby, część toksyn może nie zostać usunięta z organizmu, biorąc pod uwagę rozpuszczalność określonych substancji w tłuszczach, mogą one zostać magazynowane w tkance tłuszczowej do chwili, w której wątroba będzie mogła sobie z nim ponownie poradzić. Ten proceder tłumaczy natomiast brak znaczących rezultatów odchudzania czy też wykonywanych ćwiczeń.

Wśród symptomów, które świadczą o przepracowanej wątrobie wymienia się następujące elementy: zmęczenie oraz ospałość, złe samopoczucie, tępe bóle głowy, zaburzenia koncentracji, długotrwałe bóle mięśniowe, nadmierna potliwość, nieprawidłowości w zakresie trawienia tłuszczów, alergie, wzdęcia, bóle brzucha, wahania w zakresie funkcjonowania hormonalnego, stany lękowe oraz depresja, wrażliwość na środki chemiczne, niewyjaśnione przybieranie na wadze. Lista objawów świadczących o przeciążonej wątrobie jest bardzo długa, a dodatkowo pojawiają się także indywidualne dolegliwość, ponieważ każdy organizm wykazuje się inną reakcją.

Przeciążona wątroba – jak ograniczyć jej przeciążenie?

Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba powoduje rezultat w postaci odkładania się tłuszczu w obszarze pasa, powoduje nasilanie się cellulitu, podnosi ciśnienie, a ponadto powoduje huśtawkę nastrojów. Co zrobić aby ograniczyć przeciążenie tego organu? Ważną kwestią w tym zakresie jest zwrócenie uwagi na swoje nawyki żywieniowe. Ważną kwestią jest ograniczenie w spożycia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów. Należy także unikać produktów, które zawierają cukier. Nie wskazane jest także łączenie deserów z alkoholem, spożywanie margaryny.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest dieta bogata w produkty zawierające błonnik, który przyczynia się do przyspieszenia przejścia pokarmu przez jelita. Doprowadza to do tego, że część toksyn jest szybciej wydalana z organizmu człowieka. W przypadku niedostatecznej ilości błonnika pokarmowego część szkodliwych substancji wraca ponownie do wątroby. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj przyjmowanie pełnowartościowych posiłków, które składają się z dobrej jakości białek zwierzęcych oraz/i roślinnych, roślin strączkowych, kiszonek, nieprzetworzonych orzechów, a także nasion.

Przeciążona wątroba

Należy unikać spożycia olejów, które mogą przyczyniać się do powstania zapalenia, czyli rzepakowy, kukurydziany, sojowy, z nasion bawełny, z kokosza oraz słonecznikowy. Ważna jest także kwestia odpowiedniego nawadniania organizmu. Należy spożywać zdrowe tłuszcze, dostarczać odpowiednią ilość błonnika, unikać spożycia cukrów, a szczególnie fruktozy. Konieczne jest w tym względzie przyjmowanie dużej ilości zielonych warzyw liściastych, ze względu na zawartość magnezu, kwasu foliowego, witaminy C oraz B.

Ważną kwestią jest także włączenie do diety aminokwasów pochodzenia zwierzęcego lub/oraz roślinnego. Istnieje wiele sposobów na unikniecie przeciążenia wątroby, jednakże podkreślić należy fakt, iż środowisko nasze ulega zmianie i w związku z tym pomimo zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej wiele czynników może przyczyniać się do negatywnego wpływu na naszą wątrobę. Jednakże ważne jest to że możemy wpływać na nią chociaż za pośrednictwem naszej diety.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *