Atak kolki żółciowej

Atak kolki żółciowej – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Atak kolki żółciowej to jedne z najbardziej charakterystycznych symptomów kamicy żółciowej. Pomiędzy napadami kolki żółciowej pacjent nie uskarża się na żadne dolegliwości, z wyjątkiem pojawiających się czasami bólów brzucha. Atak kolki żółciowej pojawia się niespodziewanie, przeważnie rano lub nocą. Symptomy to ostry ból pojawiający się w obszarze prawego łuku żebrowego albo w okolicy pępka. Czasami promieniuje w kierunku prawej łopatki. Do dolegliwości bólowych dochodzą nudności oraz wymioty oraz odczucie wzdętego brzucha.

Atak kolki żółciowej

Kamica żółciowa jest jedną z najczęściej objawiających się chorób jamy brzucha. Dochodzi w tym przypadku do tworzenia się w pęcherzyku żółciowym albo w drogach żółciowych złogów, które określane są mianem kamieni. Podkreślić należy także fakt, że do kamicy żółciowej dochodzi częściej w przypadku kobiet niż mężczyzn. Czynnikami sprzyjającymi powstawanie choroby są otyłość, starszy wiek, elementy związane z hormonami, a ponadto zaburzenia metaboliczne, długotrwałe choroby układu pokarmowego, resekcje żołądka albo jelit, preparaty farmakologiczne (tabletki antykoncepcyjne).

Do powstania kamieni żółciowych dochodzi najczęściej w pęcherzyku żółciowym. Istotne znaczenie w tym zakresie ma zagęszczenie żółci, a także zastój żółci pęcherzykowej, który przyczynia się do wydzielania się z żółci cholesterolu oraz bilirubiny, barwników żółciowych, białek, a także nieorganicznych jonów. Kamienie, które obecne są w pęcherzyku żółciowym mogą przyczyniać się do stałego podrażniania błony śluzowej pęcherzyka, co przyczynia się do powstania stanu zapalnego skutkującego wydzielaniem wapnia gromadzącego się w kamieniach. Wówczas przyczyniają się one do powstania silnych napadów kolki żółciowej.

Napad kolki żółciowej występuje najczęściej kilka godzin po spożyciu tłustego jedzenia. Atak kolki żółciowej jest spowodowany w wyniku rozciągania się ściany pęcherzyka żółciowego na skutek zastoju żółci. Ponadto może być ona spowodowana przez silny wysiłek fizyczny lub silne odczucia emocjonalne. Do zastoju żółci dochodzi najczęściej na skutek zaklinowaniem się szyjki pęcherzyka albo przewodu pęcherzykowego przez kamień.

Atak kolki żółciowej – powikłania

Dolegliwość bólowa, która obecna jest podczas napadu kolki jelitowej, znika najczęściej po przetransportowaniu się kamienia w pęcherzyku żółciowym. W niektórych przypadkach jednakże dochodzić może do przedłużania się dolegliwości bólowych, gdyż kamień doprowadza do zaklinowania się szyjki pęcherzyka żółciowego. W takiej sytuacji dochodzi do narastania zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym. Następnie coraz bardziej zagęszczona żółć przyczynia się do coraz większego podrażnienia błony śluzowej pęcherzyka, aż doprowadza do wywołania ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Symptomy zapalenia woreczka żółciowego to wysoka gorączka, przeciągający się ból brzucha, ponadto dolegliwość bólowa obecna przy ucisku w obszarze prawego podżebrza, zwiększenie leukocytów we krwi, w niektórych przypadkach zażółcenie warstw ciała. W sytuacji gdy nie dojdzie do dalszego przesunięcia się kamienia pojawiają się kolejne konsekwencję. Wymienić tutaj można takie przypadki jak wodniak pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, przebicie pęcherzyka, a także zapalenie otrzewnej. Takie sytuacje związane są z szybką interwencją lekarza chirurga.

Atak kolki żółciowej – postępowanie

W sytuacji pojawienia się napadu kolki jelitowej konieczne staje się wówczas wezwanie pogotowia ratunkowego do chorego. Działania lecznicze polegają tutaj na podaniu pozajelitowym podaniu preparatów rozkurczowych oraz przeciwbólowych. W sytuacji obecności niepowikłanej kolki żółciowej można przeprowadzić rozgrzanie obolałego miejsca za pośrednictwem poduszki elektrycznej albo termoforu.

Korzystne jest także kilkugodzinne powstrzymanie się od jedzenia, a także ograniczenie się tylko do przyjmowania płynów. Gdy ból spowodowany przez kolkę żółciowa ustąpi konieczne staje się podawanie łagodnie działających preparatów rozkurczowych w tabletkach albo w czopka doodbytniczych, przez czas minimum dwóch tygodni. Pomiędzy atakami kolki żółciowej ważnym aspektem jest stosowanie lekkostrawnej diety, a także unikanie alkoholu. Pomocne stanie się także przyjmowanie środków, które mają działanie pobudzające wytwarzanie oraz usuwanie żółci, które dostępne są bez recepty. Środki te przyczyniają się do zwalczania zastojów żółci, a także do oczyszczania dróg żółciowych.

Kamica żółciowa, która przyczynia się do powstania wielu dolegliwości takich jak kolka żółciowa powinna być leczona z wykorzystaniem zabiegu chirurgicznego. Zabieg przeprowadzany jest w sytuacji ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, kamicy przewodowej, zapalenia otrzewnej, ponadto wodniaka oraz ropniaka pęcherzyka żółciowego. Podczas standardowej operacji otwarcia dokonuje się przez cięcie skóry, które zlokalizowane jest w obszarze prawego łuku żebrowego.

W dalszej kolejności przeprowadza się usuniecie pęcherzyka żółciowego. Określony zabieg chirurgiczny wykonany może być również wykorzystaniem techniki laparoskopowej, która przyczynia się do skrócenia okresu rekonwalescencji oraz zapewnia lepsze niż tradycyjny zabieg chirurgiczny efekty kosmetyczne. Podkreślić należy także fakt, ze z kamicą żółciową walczy się także przez rozpuszczenie złogów w pęcherzyku żółciowym przez wykorzystanie doustnych preparatów, które zawierają kwas ursodeoksycholowy, obniżający zawartość cholesterolu w żółci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *