ból

W ten sposób Ból informuje Cię, co jest nie tak z Twoim Zdrowiem!

Z dostępnych badań wynika, że tylko na terenie Stanów Zjednoczonych z chronicznymi bólami głowy walczy 28 milionów osób reprezentujących wszystkie pokolenia!

bólBóle te mogą być wywoływane przez różne czynniki począwszy od Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego, po zwyczajne przeziębienia. Znając podłoże bólu można z nim walczyć znacznie skuteczniej.

Rodzaje bólów głowy

Najczęstsze czynniki, które wywołują bóle głowy to problemy naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, toksyczne przeciążenie, itp) oraz nadmierne skurcze mięśni – rozciąganie, silny stres. Eksperci uważają także, że prowodem bólu może być odbywana infekcja.

 1. Ból TMJ

Jest to ból, który swoje podłoże ma w stawie skroniowo – żuchwowym. Występuje z powodu problemów w obrębie żuchwy, szczęki, stawów, oraz dolnych mięśni twarzy. Powoduje zgrzytanie zębami i ich nadmierne zaciskanie, czego efektem jest duże napięcie. Może to w rezultacie prowadzić również do zwichnięć stawów. Choć ból TJM dotyka szczęki może promieniować również w kierunku policzków, skroni, uszów, szyi i barku.

 1. Bóle zatok

Prowadzą do niego zapalenia zatok lub zatkany nos. Dolegliwość bólowa wyczuwalna jest w obszarze policzków, nosa i oczu. Nasila się po przebudzeniu, oraz w czasie pochylania się. Objawy bólu zatok podobne są do migreny. Zapalenie zatok z kolei zwykle wywołuje silna reakcja alergiczna, infekcje a nawet guzy.

 1. Klasterowy ból głowy

Objawia się przerywanymi nasileniami kilka razy dziennie. Objawy utrzymują się zwykle przez kulka miesięcy. O takim bólu mówimy wtedy, kiedy trwa co najmniej pół roku. Jest niezwykle ostry, pojawia się nagle i jednostronnie – co oznacza, że dotyka tylko jednej strony głowy. Zlokalizowany jest powyżej oka a typowymi dolegliwościami, które mu towarzyszą to przekrwienie gałek ocznych, oraz katar.

 1. Napięciowy ból głowy

Wywołują go permanentny stres i niepokój. Osoba dotknięta tym rodzajem bólu odczuwa silne ciągnięcie i skurcze, które zwykle lokalizują się w okolicy twarzy i skóry głowy. Można odczuwać również ucisk w ramionach, szyi i żuchwie. Czas trwania bólu może wahać się od kilku minut, do nawet kilku godzin. Czynniki, które sprzyjają jego chronicznemu pojawianiu się to niewłaściwy sen, złe nawyki żywieniowe, częste narażenie na emocje i sytuacje stresowe a także nadmierne spożywanie alkoholu.

 1. Ból szyi

Bóle szyi występują często i powodują ją ściśnięte nerwy, uszkodzenia mięśni, narośla kostne, guzy i obrzęk tkanek. Wprawdzie pojawianie się tego typu bólu niewiele ma wspólnego z głową, niemniej jednak chorzy dotknięci dolegliwością zwykle odczuwają promieniowanie, które dodatkowo wzmaga złe samopoczucie. Aby pomóc sobie w leczeniu bólu szyi warto skorzystać z regularnych masażów, akupunktury, chiropraktyki lub fizjoterapii.

 1. Migrena

Najczęstszy rodzaj bólu głowy objawiający się ostrym nasileniem i dotkliwym pulsowaniem. Towarzyszą jej mdłości, wymioty, światłowstręt lub wrażliwość na nadmierny hałas. Czas trwania zwykle waha się w przedziale od kilku minut do nawet kilku godzin. Zdarzały się sytuacje, w których pacjenci dodatkowo narzekali na halucynacje wzrokowe, migające kropki, zakłócenia węchu, zaburzenia zamysłu smaku i dotyku a także drętwienie kończyn. W czasie migreny człowiek czuje się wyczerpany i nie potrafi się skoncentrować.

Kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza?

Bóle głowy często mogą być wywoływane przez groźne choroby, do których zaliczają się między innymi:

 • Guz mózgu
 • Zakażenie mózgu – na przykład zapalenie opon mózgowych i ropnie
 • Problemy ze strony naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do tętniaka mózgu, udaru lub malformacji tętniczo-żylnej
 • Krwawienie w obszarze pomiędzy mózgiem i cienką tkanką, która go otacza
 • Nadciśnienie
 • Nagromadzenie płynu wewnątrz czaszki, która prowadzi do obrzęku mózgu (wodogłowie)
 • Narastanie ciśnienia wewnątrz czaszki
 • Zatrucie tlenkiem węgla
 • Bezdech senny

Jeżeli zauważasz u siebie objawy, o których informacje znajdują się poniżej powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza:

 • Występują u Ciebie częste, napadowe i gwałtowne bóle głowy
 • Ból jest na tyle dotkliwy, że nie pozwala Ci normalnie funkcjonować
 • Zauważasz, że bólowi towarzyszą zaburzenia mowy, zmiany w ostrości widzeniu, problemy ruchowe i trudności w utrzymaniu równowagi, dezorientacja i chwilowe utraty pamięci
 • Twój stan w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia bólu zaczyna się gwałtownie pogarszać
 • Masz gorączkę, męczą Cię mdłości i wymioty
 • W ostatnim czasie uderzyłeś się w głowę i od tego czasu odczuwać chroniczny ból
 • Odczuwasz silne bóle, które zlokalizowane są w obrębie oczu i zauważasz ich zaczerwienienie
 • Bóle pojawiają się zbyt często (na to powinni zwrócić uwagę szczególnie pacjenci po 50 roku życia)
 • Bóle głowy są związane z zaburzeniami widzenia, odczuwasz również dolegliwości podczas żucia, obserwujesz u siebie nadmierną utratę wagi
 • W przeszłości przechodziłeś proces nowotworowy, chorujesz na HIV lub AIDS i odczuwasz bóle głowy, które mogą świadczyć o nawrocie lub nasileniu chorób.

Domowe sposoby na walkę z bólem głowy

Większość osób w walce z bólem głowy stosuje leki przeciwbólowe bazujące na ibuprofenie. Badania dowodzą jednak, że przy długotrwałym stosowaniu tych leków mogą pojawić się problemy zdrowotne, oraz nasilone migreny z tzw. odbicia. Oznacza to, że organizm broni się przed chemicznymi substancjami, efektem czego bóle głowy zamiast przechodzić, stają się coraz bardziej nasilone.

Istnieją naturalne sposoby, które wspomagają walkę z bólem głowy. Do najskuteczniejszych zalicza się:

Z podanych składników można stworzyć miksturę wypijając jedną szklankę przy wzmożonym bólu głowy. Dolegliwości powinny ustąpić.

Każdy, kto cierpi na nawracające bóle głowy powinien skontaktować się również ze swoim lekarzem prowadzącym lub dietetykiem, który pomoże ustalić źródło bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie, które skutecznie będzie mu zapobiegać.

 

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *