Hashimoto a ciąża

Hashimoto a ciąża – powikłania choroby Hashimoto w ciąży

Hashimoto a ciąża – to zagadnienie, jakie dotyczy wielu przyszłych matek zmagających się z ową przypadłością. Jest to zaburzenie, jakie oddziałuje na normalne działanie, jest podstawą wielu kłopotów – tak zdrowotnych, jak również dotyczących płodności i utrzymania ciąży. To dlatego koniecznie należy je zidentyfikować oraz leczyć.

Hashimoto – co to?

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy oraz występuje wskutek zaburzonego działania systemu odpornościowego – organizm zwraca się przeciw sobie. Jest to dolegliwość długotrwała, cechująca się tymże, iż organizm pacjenta wytwarza przeciwciała, jakie uszkadzają tarczycę, co wywołuje jej sukcesywne niszczenie. Dodatkowo zablokowana jest produkcja hormonów T3 oraz T4, co w pierwszej fazie doprowadza do niedoczynności tarczycy. Na szczęście można zmniejszyć przypadłości choroby Hashimoto oraz powstrzymać wystąpienie powikłań. Jeśli występują u Ciebie poniższe symptomy – nie lekceważ ich! Nieuleczalna choroba Hashimoto może powodować lawinę następnych kłopotów, m.in. kardiologicznych lub z płodnością!

Podstawy trudności z zajściem w ciążę

Niedoczynność tarczycy może doprowadzać do zmniejszenia poziomu hormonu FSH, co może przyczynić się do bezpłodności, gdyż w jajnikach nie dojrzewają bąbelki. Tłumiony może być także poziom LH (hormon odpowiedzialny za prawidłową owulację). Jego za niski poziom niejednokrotnie doprowadza do kłopotów z uwalnianiem jajeczka do jajowodu. Zmiany owe oddziałują na nieregularność cyklu i jego efektywność. W szczególności mogą wywoływać poronienia, i również gorsze, depresyjne nastawienie i pojawienie się migren w drugiej połowie cyklu. Kobiety cierpiące na chorobę Hashimoto mają także niejednokrotnie podniesiony poziom prolaktyny, jaki oddziałuje na mniejsze wydzielanie hormonu LH oraz obniżoną nadwrażliwość na hormon FSH. Więc, kiedy chcą zajść w ciążę, specjaliści winni dbać o odpowiedni poziom hormonów tarczycy w ich organizmach, sprawdzać poziom FSH, LH oraz prolaktyny i androgenów.

Symptomy

Stałe przemęczenie, apatia, wrażenie zimna (chłodne ręce oraz stopy), tycie bądź chudnięcie, sucha skóra, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, zaparcia, kłopoty z uwagą, zdenerwowanie, apatia, zmęczenie, kłopoty z zajściem w ciążę – to najcharakterystyczniejsze symptomy owej dolegliwości. Co odpowiada za to, iż w tarczycy zaczyna toczyć się stan zapalny? Dolegliwość poprzez wiele lat może rozwijać się powoli nie dając żadnych symptomów. Ujawniają się one wtedy, kiedy działanie tarczycy jest upośledzone, co oddziałuje na cały organizm. Na ogół zatem o tymże, iż mamy Hashimoto dowiadujemy się, kiedy stan zapalny jest już dosyć rozwinięty.

Hashimoto a zajście w ciążę

Choroba Hashimoto może być podstawą kłopotów z płodnością. Idzie tutaj o nadmieniony nadmiar prolaktyny, lecz także wysoki poziom estrogenów oraz deficyt progesteronu, jaki jest jednym spośród rezultatów owej przypadłości. Owe dwa ostatnie hormony oddziałują na zakłócenia jajeczkowania, rozrodczości, uniemożliwiają także zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Zbyt niski poziom progesteronu w pierwszych tygodniach ciąży może doprowadzać do obumarcia płodu oraz poronienia. Żeby podnieść prawdopodobieństwo zajścia w ciążę kobiety, u której zauważono chorobę Hashimoto, należy wyrównać poziom hormonów TSH, T3, T4. Poziom TSH winien utrzymywać się w dolnej granicy obszaru referencyjnego (TSH < 1 mU/l), tymczasem poziomy T3 oraz T4 w górnej granicy obszaru referencyjnego.

Leczenie

Skoro symptomy daje niedoczynność tarczycy, również i na jej unormowaniu polega leczenie. Odbywa się to za pomocą środków zawierających lewotyroksynę, więc hormon identyczny do owego, produkowanego poprzez tarczycę. Już samo uregulowanie pracy owego aparatu podnosi szansę na systematyczne jajeczkowanie. Natomiast gdy dojedzie do zapłodnienia oraz zagnieżdżenia się płodu w jamie macicy, kobieta winna być pod ciągłą kontrolą endokrynologa, stosować środki oraz sprawdzać poziom hormonów. Badania takie winno się robić co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży, i pomiędzy 26 i 32 tygodniem ciąży co najmniej raz. Znaczna część specjalistów prezentuje również na skupienie skuteczności leczenia choroby Hashimoto z dietą. W tymże przypadku niskowęglowodanową, i do owego bez (bądź z jak najdrobniejszą ilością) zbóż zawierających gluten (jak pszenica, jęczmień, owies lub żyto), nabiału (mleko, sery, kefiry, maślanki, jogurty) i roślin strączkowych.

Powikłania choroby Hashimoto w ciąży

Ze względu na autoimmunologię, choroba Hashimoto podnosi ryzyko poronieniem o 3,5% w stosunku do pań zdrowych. Jednakże znaczne komplikacje w rozwoju zarodka mają niewyrównane poziomy hormonów tarczycy: TSH, FT3 oraz FT4. Więc także kobieta planująca ciążę winna koniecznie zadbać o ich unormowanie. Nieleczona niedoczynność tarczycy może ponieważ wywołać: poród wczesny, niską masę urodzeniową dziecka, zakłócenia oddechowe, zagrożenie zgonu zarodka bądź malucha, upośledzenie psychiczne, obniżony poziom inteligencji bądź pozostałe zakłócenia w rozwoju dziecka. Kobieta z chorobą Hashimoto planująca ciążę winna wyrównać natężenie hormonów tarczycy, więc zrobić właściwe badania oraz w razie potrzeby stosować właściwe środki przeciwdziałające niedoczynności tarczycy (lewotyroksynę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *