migrena

Migrena

Migrena jest bardzo silnym, napadowym bólem głowy, który może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz aktywność zawodową. Jeżeli dodatkowo towarzyszą mu nudności lub wymioty oraz światłowstręt, najprawdopodobniej są to oznaki migreny.

Migrena – przyczyny

Migrena to choroba przewlekła, powodująca napadowe, uciążliwe bóle głowy. Szacuje się, że dolegliwością tą dotkniętych jest około 10-12% populacji. Zdecydowanie częściej pojawia się ona u kobiet niż mężczyzn. Przeważnie migrena dotyka osoby w wieku średnim, jednak zdarza się również, że jej objawy bywają widoczne już w okresie dojrzewania. Choroba charakteryzuje się częstymi nawrotami, a przerwa między jednym a drugim atakiem bólu może trwać od paru dni do kilku miesięcy. Bywa znacznym utrudnieniem codziennej aktywności oraz może znacząco wpływać na pogorszenie jakości życia. Zarówno objawy, jak i sposoby jego zwalczania mogą być u każdego osobniczo u każdego pacjenta diametralnie inne.

W większości przypadków, chorzy próbują walczyć z migreną poprzez stosowanie silnych leków przeciwbólowych, stosują też gorące kąpiele i lecznicze masaże oraz starają się unikać silnego światła. W sporadycznych przypadku, gdy tradycyjne środki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a ból utrzymuje się ciągle przez okres ponad 15 dni, konieczny może okazać się pobyt chorego na leczeniu szpitalnym. Migrena przewlekła może rozwinąć się w wyniku poważnych urazów, zabiegów chirurgicznych lub jako powikłanie różnych chorób, nawet tak prostych jak grypa. Przyczyną migreny może być także silny stres lub długotrwała, nieleczona depresja.

Rodzaje migreny

migrenaRozróżniamy dwie podstawowe odmiany tej choroby: to migrena bez aury oraz z aurą. W przypadku pierwszej z dolegliwości, bóle mogą trwać od 4 do nawet 72 godzin. Zazwyczaj jest to silny pulsujący ból głowy, zlokalizowany w okolicach skroni, występujący głównie po jednej jej stronie. Poza tym u chorego obserwuje się zwiększoną wrażliwość na światło, dźwięki, zapachy oraz nudności i wymioty. Jest to najczęściej występująca odmiana tej choroby, która występuje aż 80% przypadków tej choroby. W przypadkach, kiedy ból głowy poprzedzony jest zespołem różnych objawów, to znaczy, że mamy do czynienia z migreną i towarzyszącą jej aurą. Charakteryzuje się ona występowaniem objawów wzrokowych takich jak ciemne plamki lub zamazania i „śnieżenia” w polu widzenia. Mogą również pojawić się zawroty głowy, brak apetytu oraz problemy z mówieniem i koncentracją. Innymi objawami zwiastującymi są m.in. zmiany nastroju, kłopoty ze snem oraz apatia lub drażliwość. Wiele osób skarży się również na występowanie tzw. aury czuciowej, czyli uczucia drętwienia i mrowienia kończyn co znacznie utrudnia poruszanie się.

Aby dokonać właściwego rozpoznania konkretnego typu migreny, niezwykle ważna jest samoobserwacja. Postawienie właściwej diagnozy możliwe jest bowiem dopiero na podstawie wyczerpującego wywiadu lekarskiego, wynikach badań laboratoryjnych oraz wcześniejszym wyeliminowaniu innych schorzeń neurologicznych. W wielu przypadkach zdarza się, że ból oraz wszystkie towarzyszące mu objawy, nie pozwalają na przypisanie go do którejś konkretnej odmiany migreny, mimo to w każdym przypadku należy konsultować się ze specjalistą. Nawracające migreny mogą stanowić bardzo poważne powikłania, często uniemożliwiając choremu powrót do pracy zawodowej a nawet samodzielne funkcjonowanie.

Metody leczenia migreny

Migrena nie należy do chorób mogących bezpośrednio zagrozić naszemu życiu. Natomiast jej napady i cykliczność powtarzania się, powoduje, że staje się ona dolegliwością towarzyszą bardzo uciążliwą. Migrena pojawia się i zostaje na całe życie. Pierwsze napady zazwyczaj pojawiają się jeszcze przed 30 rokiem życia. W przypadku kobiety dolegliwości migrenowe mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Bardzo często występuje ona jednocześnie
z miesiączką. Zaobserwowano, iż migrena ustępuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, natomiast powraca po porodzie. Choroba nasila się podczas przyjmowania hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych. Leczenie migreny zapobiega i łagodzi objawy, często może też przerwać napad choroby.

Lekami najczęściej stosowanymi w dolegliwościach migrenowych są tryptany, niesterydowe leki przeciwzapalne, które leczą dolegliwość w dowolnym momencie ataku. Stosuje się jednak wyłącznie na polecenie lekarza. Niesterydowe leki przeciwzapalne są dostępne bez recepty i działają przeciwbólowo. Ponadto stosuje się też analgetyki proste i złożone, alkaloidy sporyszu a także środki uspokajające. Środki farmakologiczne na migrenę powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Zastosowanie znajdują również zioła na migrenę – ekstrakty z kozłka lekarskiego, z krwawnika pospolitego a także z pierwiosnki. Można stosować także witaminy i minerały np. preparaty wapnia, witaminę B2.

Innym, zalecanym sposobem na migrenę jest radykalna zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, w miarę możliwości unikanie stresu, stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych  jak również psychoterapii. Należy również zadbać o odpowiednią ilość dobową snu. Ważne jest wprowadzenie do codziennego kalendarza aktywności ruchowej oraz unikanie głównych czynników powodujących napady migreny.

Komentarze

  1. Od kilku miesięcy z moimi atakami migrenowymi jedyne co jest sobie w stanie poradzić to lek na ból głowy, tylko muszę pamiętać, by zawsze go mieć przy sobie i zażywać przy pierwszych objawach. Wtedy działa szybko i bardzo skutecznie.

  2. mi migrena już nie jest straszna. a to dlatego, że stosuje się do wszystkich wskazówek jakie znalazłem na tej stronie. Wszystkie sposoby walki z migreną są tam idealnie opisane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *