katar inhalacje z rumianku

Zwalcz uciążliwy katar – inhalacje z rumianku lekarstwem

Katar – to jeden z pierwszych oznak nadchodzącego przeziębienia i oznaka osłabienia organizmu. W okresie jesienno zimowym bardzo często mamy z nim do czynienia. Nie zawsze jednak wiemy jak sobie skutecznie i szybko z nim poradzić. Oczywiście stare porzekadło mówi że nieleczony katar trwa siedem dni a leczony tydzień ale postaramy się skutecznie obalić ten mit. Doskonałym rozwiązaniem na katar – nie alergiczny – jest przygotowanie domowej inhalacji, sprawdzona metoda w pełni skuteczna i niezawodna.

Skąd ten katar?

katar inhalacje z rumiankuKatar każdy z nas przynajmniej raz miał z nim do czynienia. Zaczyna się od uczucia ogólnego zmęczenia, niekiedy delikatnym drapaniem w gardle, bólami głowy. Ale już kolejnym krokiem jest wydzielina nosowa która w skuteczny sposób uniemożliwia nam prawidłowe oddychanie, prowadzi ona do obrzęku błony śluzowej nosa.

Przesączanie się płynów z naczyń błony śluzowej z nosa na zewnątrz jeśli występuje w nadmiarze wówczas dopiero nosi znamiona chorobowe. Błona śluzowa nosa stale produkuje niewielką ilość wydzieliny ponieważ jest  ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania nosa.

Wśród najczęstszych objawów kataru wskazuje się na wydzielinę z nosa ale także charakterystyczną blokadę nosa, kichanie, swędzenie w górnych drogach oddechowych oraz zaburzenia węchu.

Jak sobie radzić z katarem w domowych warunkach

Katar to nic nowego, towarzyszy ludziom od zawsze dlatego istnieją naturalne, proste i sprawdzone sposoby walki z nim. Warto po nie sięgnąć zanim udamy się do apteki po niewiarygodnie drogie i nie zawsze skuteczne suplementy na katar. Najlepszym rozwiązaniem w skutecznej walce z katarem są inhalacje które każdy z powodzeniem może przygotować samodzielnie w domowych warunkach. Gdy bolą zatoki lub cieknie z nosa zastosuj ziołową inhalację, która udrożni drogi oddechowe. Wykorzystaj do tego celu miętę, rumianek, prymulę, macierzankę, majeranek bądź amol.

Niezawodny przepis na domową inhalację na katar

Składniki:

  • 1 litr wrzącej wody,
  • 1 mała łyżeczka soli morskiej,
  • 1 duża łyżka rumianku,
  • 1 duża łyżeczka rozmarynu,
  • ręcznik.

Sposób przygotowania niezawodnej inhalacji na katar

Do miski wlać wrzącą wodę, a następnie dodać do niej sól morską, rumianek oraz rozmaryn. Wszystkie składniki delikatnie zamieszać. Następnie pochylić się nad miską a głowę nakryć ręcznikiem. Spróbuj wdychać nosem opary a już po kilku minutach poczujesz jak blokada w nosie mija i możesz swobodnie oddychać.

Dawkowanie

Inhalacje należy wykonywać nawet kilka razy dziennie w zależności od stopnia nasilenia kataru

Sól morska – sól morska odgrywa bardzo ważną rolę w zabiegu inhalacji gdyż to właśnie ona odgrywa niezwykle ważną rolę podczas skurczów mięśni. Dostarcza ona do organizmu takich składników jak soda oraz magnez. Pozwala dokładnie nawilżyć i wyczyścić z bakterii i wirusów zainfekowane drogi oddechowe.

Rumianek – aby skutecznie udrożnić nos i pozbyć się zalegającej wydzieliny rumianek musi stanowić składnik przygotowanej inhalacji, ponieważ zawiera w sobie bardzo duże ilości olejków eterycznych. Rumianek powoduje w znacznym stopniu zmniejszenie obrzęku śluzówki, jej nawilżenie oraz rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w nosie.

Rozmaryn – swoje lecznicze właściwości zawdzięcza w szczególności swojemu bogatemu składowi który uwalnia się w wysokiej temperaturze w trakcie inhalacji. W jego skład wchodzi rozmarycyna – wykazuje działanie przeciwbólowe a także  olejek lotny – działa pobudzająco, kwas rozmarynowy działanie przeciwzapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *