grudki perliste prącia

Grudki perliste prącia – zmiany prącia, diagnoza grudek perlistych

Grudki perliste prącia to rzadki problem z jakim muszą zmierzyć się mężczyźni. Występują one na koronie żołędzi i w rowku zażołędnym penisa. Nie należą do groźnych zmian i nie ma potrzeby ich leczenia, niemniej prezentują się nieestetycznie, przez co dostępne są zabiegi i metody ich usuwania. Co najważniejsze można się ich pozbyć.

Grudki perliste prącia – rzadka przypadłość męska

Grudki perliste prącia dotyczą zaledwie 4 do 10 procent mężczyzn. Dotykają głównie młodych mężczyzn między okresem pokwitania do około 30 roku życia. Są to niewielkie wyrostki osiągające maksymalnie 4 milimetry średnicy. Przybierają kolor perłowo cielisty i wydłużony kształt. Lokalizują się gęsto i niekoniecznie symetrycznie na brzegu korony żołędzia.

Budulcem grudek jest komórka nabłonkowa. Co ciekawe grudki perliste prącia nie dają żadnych objawów i dolegliwości, jedynym dyskomfortem jest kwestia estetyki. Co więcej nie są zaraźliwe, stad też nie wymagają interwencji medycznej.

Zagadkowe zmiany

Zmiany na prąciu słusznie budzą niepokój. To dość wstydliwa przypadłość, trudno o nią pytać i mówić o niej nawet udając się do lekarza. Zdarza się, iż lekarz nie reaguje twierdząc iż to norma fizjologiczna, tymczasem zostajemy z problemem który nie daje nam spokoju i wpływa negatywnie na psychikę. Warto jednak zmiany te skonsultować, bowiem nie muszą to być grudki perliste, a coś poważniejszego, o pomyłkę w diagnozie amatorskiej nie trudno.

Jeżeli jednak urolog stwierdzi, iż zmiany na naszym prąciu to właśnie niegroźne grudki perliste, faktycznie ma się czym martwić. Wiele osób nieświadomych diagnozy obawia się, iż grudki perliste to kwestia zaniedbań higienicznych, tymczasem to nie jest właściwy powód ich powstawania.

Z uwagi na to, ze pojawiają się u młodych mężczyzn, budzą strach i wiele podejrzeń, jak chociażby to czy nie zarazili się nimi lub nie zarażają partnerki grudkami. Faktycznie kiedy występują grudki perliste prącie wymaga szczególnej pielęgnacji i higieny, bowiem wokół grudek zbierają się bakterie, wydzieliny i mocz prowadzące do stanu zapalnego.

Diagnoza grudek perlistych

Grudki perliste prąci łatwo jest pomylić np. z plamkami Fordyce’a, które również nie są stanem chorobowym. Niestety pomyłka może być tez poważniejsza, kiedy kłykciny kończyste zostaną rozpoznane jako grudki. Kłykciny są efektem ataku wirusa HPV i są białawymi lub różowymi zmianami w formie grudek. Różnią się tym iż występują nie tylko na prąciu ale i na napletku oraz mosznie, pachwinach i skórze prącia. Chcąc je zdrapać krwawią. Wirus niestety jest zaraźliwy i przenosi się drogą płciową i wymaga leczenia w przeciwieństwie do grudek perlistych.

Metody walki z grudkami perlistymi

Grudek perlistych nie trzeba się pozbywać i walczyć z nimi, chociaż większość pacjentów życzy sobie aby zniknęły. Wówczas warto wiedzieć jak z nimi postępować. Defekt ten bowiem odstrasza partnerkę i utrudnia współżycie, zwłaszcza seks oralny. Grudki usuwa się chirurgicznie metoda klasyczną jak tez laserem. Druga metoda jest znacznie popularniejsza, mniej bolesna.

Wystarczy nałożyć krem znieczulający na 15 minut przed zabiegiem, aby nie odczuć dyskomfortu przy usuwaniu grudek. Po grudce pozostaje w chwili zabiegu jedynie niewielki strupek, bowiem zabieg wymaga wyjątkowej precyzji. Maksymalnie w tydzień strupki znikają i nie pozostawiają blizn. Zabieg laserem ma jedną wadę, którą jest cena, nie należy do najtańszych, za to jest skutecznym sposobem na poprawę estetyki swego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *