Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Nadciśnienie w ciąży jest niezwykle popularnym schorzeniem ciążowym, jakie występuje u 6-8 proc. pań. Nadciśnienie ciążowe to podwyższone ciśnienie krwi ≥140/90 stwierdzane po raz pierwszy po 20 tygodniu ciąży bez towarzyszącego białkomoczu oraz powracające do wartości prawidłowych w przeciągu 12 tygodni po porodzie. Zidentyfikowanie główne stawia się po porodzie.

Nadciśnienie ciążowe stwierdza się u 5-6% pań w ciąży. Patofizjologia nadciśnienia ciążowego nie jest znana, lecz gdy nie wikła je stan przedrzucakowy, przewidywanie dla mamy oraz jej dziecka jest dobre. Pomimo to nadciśnienie ciążowe może być oznaką pojawienia się nadciśnienia przewlekłego w dalszych latach życia.

Nadciśnienie przed ciążowe oraz indukowane ciążą

Natura zadbała, aby ciśnienie w ciąży było mniejsze, ponieważ właśnie takie ma doskonały wpływ na stan łożyska, i dokładniej jego ukrwienie. Niestety, to właśnie łożysko jest zazwyczaj sprawcą nadciśnienia, ponieważ wraz z rosnącym zapotrzebowaniem rosnącego zarodka, „wymusza” właściwsze krążenie u przyszłej mamy, zwiększając ciśnienie. Niestety, proces funkcjonuje jedynie do czasu. Następnie pojawiają się kłopoty, nawet z funkcjonowaniem nerek. Nie wolno więc ignorować nadciśnienia na żadnym etapie ciąży, lecz z pewnością zwłaszcza groźne jest to po 20. tygodniu. Gdy nadciśnienie pojawia się w pierwszej połowie ciąży, prawdopodobnie przyszła mama miała kłopot z nadciśnieniem jeszcze przed zajściem w ciążę oraz kłopot nie zniknie po porodzie. Kiedy nadciśnienie rozwija się po 20. tygodniu, jest połączone zwykle ze zmianami w łożysku oraz prawdopodobnie ustąpi po porodzie.

Nadciśnienie długotrwałe a ciąża

Gdy zwiększone wartości ciśnienia arterialnego pojawiają się po raz pierwszy przed ciążą bądź w ciąży, lecz przed 20. tygodniem jej trwania, identyfikuje się nadciśnienie arterialne długotrwałe. Dotyczy ono także pań, u jakich nadciśnienie pojawiło się w dowolnym czasie ciąży po raz pierwszy oraz nie ustąpiło w przeciągu 12 tygodni po porodzie.

Podstawy nadciśnienia w ciąży

Podstawy występowania nadciśnienia w ciąży niestety nie są do końca znane. Uważa się, iż na jej wpływ mogą mieć skłonności wrodzone, zmiany hormonalne występujące w okresie ciąży, i również nieodpowiednia dieta. Wiadomo jednakże, iż narażone na nią są kobiety, jakie jeszcze przed zajściem w ciążę miały kłopot z cukrzycą, krążeniem bądź nadciśnieniem. Przeciętnie zagrożenie pojawienia się dolegliwości jest większe u rodzących po raz pierwszy, w ciąży mnogiej bądź u pań, jakie przekroczyły 35. rok życia. Dolegliwość połączona jest niejednokrotnie także z konfliktem serologicznym oraz dolegliwościami wątroby, i wedle poszczególnych specjalistów ze schorzeniami umysłowymi, np. brakiem akceptacji ciąży.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Gdy w ciąży pojawi się duże nadciśnienie, i również symptomy stanu przedrzucawkowego, najlepiej jest jak najszybciej indukować akcję porodową. Nie zawsze jednakże zarodek jest na to odpowiednio rozwinięty. W wypadku, gdy nie można dopuścić jeszcze do porodu, mama winna zostać w szpitalu pod opieką medyczną. Systematycznie wykonywane są skrupulatne badania w celu sprawdzania ciśnienia krwi mamy oraz stanu dziecka, takie jak badanie krwi, moczu, KTG, USG. Ciśnienie w ciąży należy zmniejszać za pomocą właściwej diety i środków. W diecie należy unikać soli oraz artykułów bardzo przetworzonych (chipsy, artykuły gotowe oraz fast food także zawierają dużo soli) i artykułów zawierających np. glutaminian sodu. Poleca się unikanie również artykułów konserwowych oraz wędzonych. Dobrze jest spożywać artykuły zmniejszające ciśnienie. Otyłość oraz nadwaga podwyższają ciśnienie, nie można zatem do nich dopuścić.

Efekty nadciśnienia w ciąży

W trakcie całej ciąży, we krwi kobiety wytwarzane są substancje, jakie informują, iż tkanki płodu nie są obce dla krwi mamy. Jest to niezwykle istotny oraz znaczący mechanizm dla organizmu ciężarnej. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia i zakłócenia, wtedy nie występuje tolerancja odpornościowa. Występuje wówczas niszczenie tkanek łożyska, wytwarzanie substancji, jakie zmniejszają naczynia krwionośne, i tymże samym prowadząc do wzrostu ciśnienia krwi. Może także wystąpić uszkodzenie nabłonka naczyń w nerkach, i w konsekwencji dojdzie do straty białka z moczem. Niezwykle niejednokrotnie zdarza się, iż specjalista decyduje o wcześniejszym zakończeniu ciąży jeśli ciśnienie arterialne będzie rosło na tyle, iż może dojść do powikłań oraz ryzyka zdrowia bądź życia mamy. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, gdy nastąpi stan przedrzucawkowy w ciąży.

Nadciśnienie w ciąży: powikłania

Nadciśnienie arterialne w okresie ciąży, we współzależności od czasu trwania oraz wielkości wartości, może spowodować do niebezpiecznych powikłań. U przyszłej matki może doprowadzić udaru mózgu, zawału serca, rozwoju zespołu DIC lub zespołu HELLP. Jednakże za najgroźniejsze powikłanie nadciśnienia ciążowego uznaje się rzucawkę, jaka okazuje się napadem drgawek, co przypomina atak epilepsji. Wtedy zagrożenie śmierci mamy oraz zarodka przewyższa 50 procent. Z kolei dziecko jest narażone na niedotlenienie, spowolnienie wzrostu, wcześniactwo, i chociażby na śmierć w łonie mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *