nasiona dyni

Nasiona dyni – 10 powodów, dla których warto sięgać po pestki dyni!

Nasiona dyni wykazują szereg korzystnych dla zdrowia człowieka właściwości. Bogate są bowiem w składniki odżywcze takie jak magnez, mangan, miedź, białko, cynk i wielu innych, które są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu.

nasiona dyniPrzeczytaj artykuł dalej, aby dowiedzieć się jakie skutki zdrowotne ma jedzenie nasion dyni.

Niski poziom cholesteroli

Olej z pestek dyni posiada w swoim składzie fitoestrogeny odpowiadające za wzrost lipoprotein. Wykazują one dużą gęstość HDL, czyli popularnego „zdrowego cholesterolu„. Mają również działanie obniżające nadciśnienie. Warto wiedzieć jak niekorzystny dla zdrowia człowieka jest „zły cholesterol LDL„. To właśnie on zwykle prowadzi do wysokiego ciśnienia, chorób serca i wzrostu ryzyka zachorowania na udar mózgu.

Pestki z dyni na cukrzycę

Dynia, a dokładniej jej pestki, obniżają poziom glukozy w organizmie utrzymując cukier na odpowiednim poziomie.

Odchudzanie

Nasiona dyni są również bogate w błonnik, białka, witaminy i minerały. Zawierają też fosfor, co zwiększa metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Jest to zatem zdrowy środek odchudzający.

Artretyzm

Dyniowe nasionanaturalnymi przeciwutleniaczami wykazującymi działanie przeciwzapalne. Są one niezwykle skuteczne, dlatego nawet specjaliści polecają je bardziej niż indometacyny będące klasycznym niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Nasiona z dyni są też bogate w kwasy omega – 3, które poprawiają kondycję kości i stawów.

Osteoporoza

Nasiona z dyni posiadają w swoim składzie cynk i fosfor, które wzmacniają kości. Z wiekiem następuje naturalna demineralizacja, która prowadzi do osteoporozy. Na szczęście dynia może ten proces znacząco odwlec w czasie lub zupełnie przed nim uchronić.

Dobry nastrój

Naukowcy dowiedli, że nasiona z dyni mają niezwykle korzystny wpływ na dobre samopoczucie. Przeciwdziałanie depresji i złego nastroju zawdzięcza się zawartości trypofanu, który zamienia się w serotoninę odpowiadającą za wszelkie, pozytywne reakcje ze strony mózgu.

Łagodzenie objawów menopauzy

Uderzenia gorąca, bóle głowy, nocne poty i wahania nastroju to typowe objawy menopauzalne, które wywołane są zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety. Pestki dyni znacząco łagodzą przebieg tych przemian.

Zdrowa prostata

Wspomniano już, że pestki dyni to naturalne przeciwutleniacze. Warto do tego dodać jeszcze, że zapobiegają one niekontrolowanemu porostowi prostaty. Znajduje się w nich bowiem mnóstwo cynku, a ten ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu prostaty.

Prawidłowy poziom testosteronu

Poziom hormonów w organizmie wciąż ulega radykalnym zmianom. Najgorsze tego efekty i objawy zauważalne są w okresie menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. Pestki z dyni mają za zadanie utrzymać prawidłowy poziom testosteronu w organizmie obydwu płci.

Profilaktyka raka

Okazuje się, że pestki z dyni doskonale sprawdzają się również jako profilaktyczny środek zapobiegania procesom nowotworowym. A wszystko to za sprawą właściwości fitochemicznych jakie wykazują. Ekstrakt z nasion dyni zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych w prostacie, piersiach i jelicie grubym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *