kurkuma

Kurkuma – czy kurkuma naprawdę jest tak zdrowa?

Kurkuma – mogłoby się wydawać, że kurkuma to jedynie niepozorna przyprawa, którą każdy posiada w kuchni i dodaje ją do kurczaka i innych potraw. Tymczasem okazuje się, że jej właściwości nie tylko wzbogacają smak potraw, ale również są niezwykle korzystne dla ogólnej kondycji zdrowia. W połączeniu z aromatycznymi daniami reguluje proces trawienia, wydzielanie hormonów trawiennych oraz kwasów żołądkowych.

Kurkuma – tradycyjne, terapeutyczne

Wiele ostatnich artykułów dotyczących kurkumy koncentruje się na jej wpływie na stan zapalny oraz choroby nowotworowe. Rdzenni mieszkańcy Indii wiedzą jednak, że może ona być stosowana również jako środek zaradczy na szereg innych dolegliwości chorobowych. Według klasycznej medycyny alternatywnej ma ona zdolność do poprawy funkcjonowania układu oddechowego, przyspieszania regeneracji wątroby oraz stymulowania apetytu. Główną przyczyną, dla której kurkuma jest aż tak korzystna dla zdrowia jest zawartość kurkuminoidów w składzie – naturalnych przeciwutleniaczy.

Wpływ kurkumy na jelita i układ trawienny

Kliniczne badania dowiodły, że kurkuma jest doskonałą alternatywą dla probiotyków. W efekcie doskonale wspiera działanie jelit oraz całego układu trawiennego. Warto również wiedzieć, że składniki aktywne zawarte w kurkumie niwelują także uczucie wzdęć oraz gazów.

Oddziaływanie kurkumy na pracę jelita grubego

Kurkuma, a dokładniej zawarte w niej i wspomniane już wcześniej składniki aktywne, pobudzają działanie gruczołów jelita grubego.

Kurkuma hamuje także oddziaływanie białka EGR-1, które ma niekorzystny wpływ na łańcuch DNA. Jest naturalnym kontrolerem jego jakości i sprawia, że komórki prawidłowo absorbują i replikują białka. Ponadto kurkuma wykazuje zdolność do przeprowadzania naturalnej apoprozy, która jest swoistą metodą recyklingu starych komórek.

Wartość terapeutyczna kurkumy jest nieoceniona. Wiele osób może podchodzić do niej w sposób sceptyczny. Trudno się jednak temu dziwić. Wszakże medycyna alternatywna często wzbudza skrajne odczucia. W tym przypadku dowodów naukowych potwierdzających skuteczność kurkumy nie brakuje. Wielu ekspertów do spraw żywienia uważa, że przyprawa ta powinna znajdować się w planie żywieniowym każdego człowieka.

Jak jednak można ją stosować?

Najlepiej sprawdza się jako dodatek do kurczaka, aczkolwiek kucharze wiedzą, że można wykonywać z jej użyciem również zupy, dania obiadowe, desery a nawet koktajle. Dla poprawy ogólnego samopoczucia zaleca się wykonanie krótkiej kuracji z kurkumą, która polega na codziennym spożywaniu mieszanki przyprawy z ciepłą wodą na czczo ,tuż po przebudzeniu. To nie tylko poprawi funkcjonowanie całego organizmu, ale doda również energii potrzebnej na cały dzień.

Właściwości kurkumy niejednokrotnie zostały docenione również przez przemysł kosmetyczny. Okazało się bowiem, że stosowanie przyprawy w formie maski na twarz skutecznie hamuje proces starzenia się organizmu.

A czy Ty stosujesz kurkumę w codziennym życiu? Jeśli tak, to podziel się z nami swoim sposobem na jej wykorzystanie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *