ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa – przyczyny bólu, sposoby na ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest jednym z najczęściej występujących. Dlaczego boli nas kręgosłup? Zazwyczaj powodów jest kilka. Kręgosłup stanowi filar naszego ciała. Każde jego nadwyrężenie i każda jego dysfunkcja wpływa na pojawienie się bólu. Niemal 80% populacji skarży się na bóle w kręgosłupie, zwykle części lędźwiowej. To efekt braku aktywności, nadwagi jak też skrzywień kręgosłupa.

Ból kręgosłupa

Często bóle kręgosłupa powodujemy sami, nie uważając na siebie, przechładzając kręgosłup, czy spędzając całe dnie w niezdrowej pozycji dla kręgosłupa. Nie dbanie o kręgosłup latami owocuje poważnym,i dolegliwościami w wieku starszym.

Już w dzieciństwie pracujemy na to jak bardzo będzie nas boleć w krzyżu za lat dwadzieścia, czterdzieści czy sześćdziesiąt. Mimo iż natura przewidziała że będziemy dźwigać ciężary i uprawiać sporty, jak i przesiadywać przed komputerem, to jednak nie przygotowała kręgosłupa na wszystkie ewentualności. Kluczem do uchronienia się przed bólem jest umiar i złoty środek.

Ból kręgosłupa – elastyczne rusztowanie

Bez kręgosłupa trudno jest się poruszać, nie mówiąc o utrzymaniu postawy pionowej. Należy pamiętać iż kręgosłup spełnia wiele zadań, między innymi podtrzymuje nie lada ciężką głowę, usztywnia szkielet, chroni rdzeń kręgowy, zapewnia ruchomość stawów.

Dyski międzykręgowe zapobiegają zderzaniu się kręgów podczas gwałtownych ruchów, podnoszenia ciężarów itp. elastyczność kręgosłup zawdzięcza naturalnej krzywiźnie na kształt litery S. by kręgosłup nie bolał potrzebna jest współpraca więzadeł i mięśni grzbietu oraz brzucha. Każde zaburzenie w obszarze mięśni, stawów wpływa na kręgosłup i jego ból.

Kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów i stanowi nośny flar ciała. Kręgi szyjne są najmniejsze i najbardziej ruchome. Kręgi piersiowe odpowiadają za ochronę najważniejszych organów ciała, zaś kręgi lędźwiowe dźwigają nasz ciężar jak i ciężary przez nas podnoszone, przenoszone.

Pięć zrośniętych ze sobą kręgów stanowi kość krzyżową. Kość ta wraz z miednicą osłania pęcherz moczowy i narządy układu rozrodczego. Kręgi poukładane jeden na drugim tworzą ochronny tunel dla rdzenia kręgowego. To tędy wędrują wszelkie impulsy do mózgu i z powrotem. Poprzez nerwy rdzeniowe i ich rozgałęzienia informacje z mózgu i do mózgu mogą się wymieniać.

Sposoby na ból kręgosłupa

Gdy boli nas kręgosłup warto dać mu odpocząć i wspomóc się naturalnymi sposobami. Pomogą okłady i masaże, rozgrzanie, np. przez termofor lub gorącą kąpiel. Czasem pomóc może kilka rozciągających ćwiczeń. A czasem po prostu położenie się w wygodnej pozycji. Na bóle kręgosłupa pomagają też olejki ziołowe, w tym rozmarynowy, lawendowy, czy różany.

Wrogowie kręgosłupa powodujący bóle

Kiedy próbujemy znaleźć przyczynę bólu kręgosłupa praktycznie zawsze sprowadza nas to do czterech czynników jakimi jest siedzący i statyczny tryb życia, nadwaga, stres, liczne przeciążenia. Siedzenie nadwyręża nasz kręgosłup poprzez wymuszony skurcz mięśni karku, barków i pleców. Ponadto zmniejsza się wtedy przepływ krwi, dochodzi do niedotlenienia mięśni.

Jeśli ważymy 70 kg, to gdy siedzimy, nasze kręgi lędźwiowe uciskane są z siłą ok. 140 kg. Efektem tych napięć bywają bóle i zawroty głowy, a także bóle barków i drętwienie rąk. Również nadmierna masa ciała obciąża kręgosłup. Otyłość brzuszna dodaje lędźwiom kolejne kilogramy obciążenia. Prowadzi to o przedwczesnego ścierania się chrząstek pokrywających kości tworzące stawy kręgosłupa, w konsekwencji czego tworzy się stan zwyrodnienia.

Kolejnym wrogiem kręgosłupa jest przeciążenie. Pamiętajmy o tym by ciężary podnosić z pozycji kucącej. Ogranicz dźwiganie ciężarów jeśli nie musisz tego robić. Nigdy nie podnoś przedmiotów z podłogi z jednoczesnym skrętem tułowia (np. żeby komuś przekazać paczkę).

Rozkładaj ciężar równomiernie na dwie ręce. Warto dodać iż nie tylko wysiłek fizyczny może powodować ból. Bowiem emocjonalne kłopoty pociągają za sobą reakcje fizyczne: odruchowe napinanie i kurcze mięśni grzbietowych. Tym samym wygodne krzesło, odpowiednia dawka ruchu i zdrowa dieta nie wystarczą, potrzeba również komfortu psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *