Morszczyn pęcherzykowaty

Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości lecznicze, użycie

Morszczyn pęcherzykowaty jest glonem występującym w wodach przybrzeżnych Oceanu Arktycznego i północnego Atlantyku, a także morzach, m.in. w Bałtyku. Dla mieszkańców krajów północnych morszczyn pęcherzykowaty od dawna jest środkiem zapewniającym zdrowie i pozwalającym uzupełnić braki witamin i soli mineralnych.

Morszczyn pęcherzykowaty – zastosowanie

Morszczyn pęcherzykowaty  zawiera jod (około 5-8%) w postaci dijodotyrozyny. W tak zwanych feoplastach znajduje się chlorofil (alfa- i beta), wit. E, C, B12, brunatne karotenoidy – fukoksantyna i diatoksantyna, polisacharyd – laminaryna, D-mannitol, volemitol, kw. alginowy, dużo bromu, zw. śluzowe, olej algowy, fukozan (subst. o właściwościach podobnych do taniny), szczawiany, azotany, dużo soli potasowych i fosforowych.

Wykorzystywany jest do wyrobu kosmetyków, w kulinariach oraz jako element mieszanek leczniczych.

Morszczyn jest także źródłem licznych witamin, między innymi A, B1, B2, C; zawiera też wiele mikroelementów: miedź, magnez, mangan, cynk, wapń. Przyspiesza gojenie się ran, wykazując działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kolejnym zastosowaniem tego glonu jest jego działanie lecznicze w bólach reumatycznych i artretycznych bólach stawów. W domu można przygotować kąpiel, która pomoże pozbyć się bólów, a zarazem ma działanie odżywcze dla skóry i relaksujące.

Produkowane są także kosmetyki zawierające morszczyn, mające działanie wygładzające i antycellulitowe.

Istnieje szeroka gama kosmetyków produkowana na bazie alg morskich z ekstraktem z morszczynu.  Kosmetyki takie mają działanie nawilżające, oczyszczają oraz ujędrniają skórę. Glony są także składnikiem kremów i balsamów regenerujących i odżywczych bardzo popularnych w świecie gwiazd. Zastosowanie tej rośliny jest bardzo szerokie, szczególnie wśród osób dbających o swoje ciało chętnie używają tego rodzaju kosmetyków w walce z cellulitis i rozstępami.

Tak wiele istotnych dla człowieka właściwości brunatnic jest przyczyną ich eksploatacji w wielu miejscach świata.

Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości lecznicze

Naukowo udowodniony jest wpływ morszczynu na leczenie nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, a także znaczące wspomaganie procesu odchudzania poprzez stymulację tarczycy. Stanowi też doskonałe remedium na zaparcia i podobne problemy natury gastrycznej. Stosuje się go profilaktycznie w celu uzupełnienia niedoborów mikroelementów w dietach. Należy pamiętać, że plech morszczynu nie powinny spożywać osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy!

Stosowany w celu uzupełnienia niedoborów jodu w organizmie. Poprzez stymulowanie działania tarczycy morszczyn pęcherzykowaty ma wpływ na przyspieszenie przemiany materii w organizmie. Jako składnik mieszanek ziołowych przeciw otyłości oraz preparatów ziołowych regulujących wypróżnianie. Pobudza procesy rozkładu chemicznego, sprzyja stopniowemu wchłanianiu węglowodanów i tłuszczów do krwi. Morszczyn pobudza wydzielanie hormonów tarczycy, przyspieszając przemianę materii. Działa też przeczyszczająco dzięki polisacharydom, jak kwas alginowy i inne związki. Pęcznieje w żołądku, dzięki czemu reguluje apetyt. Dodatkowo powoduje wzrost wymiany osmotycznej, przyspieszając wydalanie nadmiaru wody z organizmu i usuwanie toksyn. Silnie pęcznieje w przewodzie pokarmowym zwiększając objętość mas kałowych, drażni łagodnie ściany jelit, przyspiesza ich perystaltykę i ułatwia wypróżnienia likwidując zaparcia.

Zawiera także kwas alginowy, który pęcznieje w jelitach i drażni delikatnie ich ściany, pomagając zwalczać zaparcia, zwłaszcza w przypadku osób otyłych. Ma działanie przeciwmiażdżycowe, gdyż zwiększa aktywność enzymów utleniających tłuszcze i zapobiega odkładaniu lipidów w naczyniach krwionośnych. Wspomaga również przemianę cholesterolu w kwasy żółciowe. Zawarte w nim polisacharydy mogą stymulować pracę układu odpornościowego, chroniąc przed infekcjami. Stosowany jest nawet w leczeniu raka okrężnicy i odbytnicy.

Morszczyn pęcherzykowaty – sposób użycia

Morszczyn pęcherzykowatyPrzepis; należy 2 -3g (1 łyżeczkę) herbaty zalać przegotowaną wodą o temperaturze 96 stopni C. Parzyć 10-20 minut pod przykryciem. Osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy polecane jest spożywanie wywaru ze świeżych lub suszonych plech morszczynu. Po odcedzeniu sparzonych glonów (1 lub 2 łyżeczki na szklankę wrzącej wody) spożywa się go jak zupę lub pije.

Napój poprawiający przemianę materii

Przepis; należy zmiksować  1. kefir lub jogurt naturalny 1,5 % tłuszczu – 200ml, 2. ½ małego dojrzałego avocado – 30g, 3. łyżka stołowa soku z cytryny, 4. łyżka siekanej zielonej pietruszki,5. łyżka otrąb owsianych, 6. ½ łyżeczki morszczynu

Istnieje szereg zastosowań morszczyna pęcherzykowatego. Miedzy innymi można go po posiekaniu dodawać go jako przyprawę do zup, sosów, posypywać nim kanapki. Wykorzystywany jest także do kąpieli w celu pozbycia się bólów, a zarazem ma działanie odżywcze dla skóry i relaksujące. Innym zastosowaniem jest wykorzystanie go jako mydełka w tym celu należy do woreczka bawełnianego  wsypać płatki glonu, zawiązać i wrzucić do wanny wypełnionej gorącą wodą. Ciało można myć woreczkiem jak gąbką, delikatnie ściskając.

Wyszczuplająco

Przepis; należy wymieszać 50g proszku z morszczyna pęcherzykowatego, 30g prawoślazu , 20g pudru z lukrecji gładkiej.  Wymieszać wszystkie składniki przepisu i przechowywać w szklanym słoju z dala od światła. Brać 15g (łyżka stołowa) proszku przed posiłkami, rozpuszczonego w 125ml (pół szklanki) ciepłej wody.

Komentarze

  1. „Należy pamiętać, że plech morszczynu nie powinny spożywać osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy!”
    Nie chodzi przypadkiem o nadczynność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *