Naderwanie ścięgna

Naderwanie ścięgna – Jak leczy się naderwane ścięgno?

Naderwanie ścięgna to uraz, jaki nie potrzebuje interwencji operacyjnej. Nie znaczy to jednakże, że stanowi to spokojna kontuzja. Wręcz odwrotnie – raz naderwane ścięgno jest szczególnie wrażliwe na zerwanie, więc osoby, jakie przetrwały naderwania ścięgna, muszą zachować wyjątkową uwagę podczas robienia normalnych prac.

Ścięgno – struktura

Ścięgno to włókniste pasmo wykonane z tkanki łącznej o białawo-srebrzystym odcieniu. Jest odporne oraz zestawione z pęczków włókien, pomiędzy zktórymi znajdują się fibrocyty ułożone w ciągi Ranviera. Jest to wydłużenie mięśnia, dzięki któremu siła skurczu mięśniowego kierowana jest na kości. W organizmie człowieka są różnorodne typy ścięgien, m.in.: walcowate, szerokie oraz płaskie, spłaszczone itp. Przeważnie ich wygląd jest przystosowany do anatomii mięśnia. Z kolei jego długość oraz grubość dopasowane są do ruchu w konkretnym stawie, i również kurczliwości mięśnia.

Urazy ścięgna, takie jak naciągnięcie, naderwanie oraz zerwanie, to zniszczenia, jakie zazwyczaj wywołują ostry napad bólu. Do owej poważnej kontuzji dochodzi na skutek obciążenia. Naciągnięte ścięgno jest rezultatem mikrouszkodzenia włókien. W czasie urazu włókna kierują się wobec siebie za bardzo, poprzez co tracą jedność. Więc także w efekcie naciągnięcia ścięgna występuje stan zapalny.

Do owego rodzaju kontuzji może dojść w każdym ścięgnie, przeważnie jednakże dotyka ścięgna Achillesa, nadgarstka, ręki oraz palca. Z kolei podczas naderwania ścięgna dochodzi do rozerwania części włókien budujących mięsień z kością. Prócz bólu pojawiają się wówczas niejednokrotnie symptomy takie jak: opuchlizna, zasinienie oraz krwiak. Mogłoby się wydawać, iż naderwanie ścięgna to nic poważnego, gdyż nie potrzebuje ingerencji operacyjnej. Nic bardziej błędnego, ponieważ będzie ono bardziej uszkodzone.

Czym jest oraz jakie są przyczyny naderwanego ścięgna?

O naderwany ścięgnie mówimy w wypadku, kiedy dotrze do rozerwania części włókien ścięgnistych, jakie łączą mięśnie z kością. Naderwaniu przeważnie podlegają ścięgna ręki, nadgarstka, palce bądź Achillesa. Naderwanie ścięgna zwykle pochodzi z jego za dużego obciążenia, długookresowego odtwarzania jednego ruchu bądź podjęcia ciężkiej pracy ruchowej bez wcześniejszego przygotowania np. rozgrzewki.

Naderwanie ścięgna – przyczyny

Najpopularniejszymi przyczynami naderwania ścięgna jest zbyt duże obarczenie, jakie doprowadza do rozerwania części włókien ścięgnistych spinających mięsień z kością. Do owego rodzaju urazu niejednokrotnie przyczynia się długie powtarzanie jednego ruchu. Do naderwania ścięgna może dojść także u osób, jakie zdecydowały się rozpocząć pracę ruchową bez wcześniejszego przygotowania (przebieżki, właściwego treningu). W związku z tymże do naderwania ścięgna może dojść poprzez cały rok, jednakże zagrożenie to podnosi się podczas wakacji. Właśnie podczas wypoczynku niejednokrotnie zaczynamy się ruszać niezwykle czynnie po miesiącach bezruchu. Wielu spośród nas się wspina, biega, skacze oraz maksymalnie obciąża mięśnie, poprzez co niezwykle łatwo o naderwanie ścięgna bądź odmienną kontuzję.

Naderwanie ścięgna – symptomy

W związku z tymże, iż ścięgno to włókno kolagenowe, jakie stanowi wydłużenie mięśnia, symptomy jego naderwania są zbliżone do symptomów naderwania mięśnia (stan zapalny, ból oraz opuchlizna), przy czym obrzęk zazwyczaj jest lżejszy oraz rośnie wolniej. Pojawiają się również sińce, jakie są efektem przerwania ciągłości okolicznych naczyń krwionośnych oraz wylewu krwi do tkanek.

Jak leczy się naderwane ścięgno?

Gdy podejrzewa się u siebie kontuzje połączoną ze ścięgnem, należałoby zrobić USG. Pozwala ono wyeliminować zerwanie ścięgna, jakie jest o wiele groźniejszą przypadłością. Przy naderwaniu z reguły nie robi się zabiegów operacyjnych, starczy jedynie dokładnie zadbać o mięśnie. W tymże celu potrzebne jest jego zabezpieczenie przed nielubianymi ruchami i dalszymi urazami. Najodpowiedniejszą metodą zabezpieczenia jest unieruchomienie. Specjaliści zalecają również, żeby nie obciążać naderwanego ścięgna, gdyż może doprowadzić do dalszych urazów. W tymże celu dobrze jest np. chodzić o lasce, gdy naderwanie dotyczy ścięgna w kończynach dolnych.

Na ukojenie dolegliwości bólowych i zminimalizowanie opuchlizny zalecana są kompresy z lodu i stosowanie maści przeciwzapalnych oraz środków znieczulających, przeciwzapalnych. W poniektórych wypadkach potrzebne jest także założenie opatrunku gipsowego bądź ortezy na 6 tygodni. W wypadku naderwania ścięgna, polecane jest także uczestniczenie w fizykoterapii, jaka także obejmuje okres 6 tygodni. Po ukończeniu leczenia istotne jest zachowanie wyjątkowej uwagi przy uprawianiu sportu. Raz naderwane ścięgno jest szczególnie wrażliwe na zerwania oraz następne kontuzje.

Profilaktyka

Na kontuzje naciągnięcia mięśni oraz ścięgien wrażliwe są owe delikatne oraz napięte, więc prewencja obejmuje przede wszystkim regularną pracę ruchową. Należy pamiętać, iż żeby zapobiegać kontuzji, ćwiczenia należy poprzedzać kilkominutową rozgrzewką, jakie pomoże uchronić mięśnie. Ćwiczenia robione w jej trakcie powinny rozciągać, rozgrzewać oraz wspierać mięśnie oraz ścięgna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *