hyzop lekarski

Hyzop lekarski rozwiązaniem na problemy z układem oddechowym

Hyzop lekarski to roślina znana od pokoleń. Już w starożytności lekarze greccy tacy jak Galen czy Hipokrates zbadali niezastąpione właściwości tej rośliny. Zalecali ją w szczególności przy silnych zapaleniach oskrzeli oraz problemach z górnymi drogami oddechowymi. Choć roślina ta swoim wyglądem nie przypomina wielkiego drzewa lecz raczej drobny krzew posiada ona szereg właściwości które wynoszą ją do rangi jednej z najbardziej wartościowych. Hyzop lekarski posiada charakterystyczne niebiesko fioletowe kwiaty które dodają mu oprócz właściwości leczniczych także bardzo dużo uroku.

hyzop lekarskiHyzop lekarski to roślina która pochodzi z regionów Morza Śródziemnego i w obecnych czasach coraz częściej wykorzystywana jest w szczególności w medycynie.

Hyzop lekarski właściwości

Hyzop lekarski to doskonały i niezawodny środek w walce z uciążliwym i duszącym kaszlem ale nie tylko. Szereg swoich wspaniałych właściwości zawdzięcza w głównej mierze swojemu bogatemu i unikatowemu składowi. Roślina ta to najbogatsza skarbnica olejków eterycznych odkrytych do tej pory w medycynie, a także doskonałe bogactwo witaminy C oraz licznych soli mineralnych które są niezastąpione w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. To jednak jeszcze nie wszystko. Warto wiedzieć iż hyzop lekarski to także cenne środowisko flawonoidów. Co to takiego? Otóż to właśnie dzięki nim organizm w znacznym stopniu oczyszczany jest z wolnych rodników które odpowiedzialne są uszkadzanie tkanek w organizmie człowieka.

Niepozorna roślina a tak wiele zalet. Oczywiście to właśnie dzięki nim zawdzięcza swoje niepowtarzalnie i wspaniałe właściwości. Cenne źródło garbników które posiadają właściwości nie tylko przeciwzapalne ale także przeciwbakteryjne. Zawiera marubiin który jest związkiem chemicznym posiadającym silne właściwości wykrztuśne.

Dzięki temu roślina wykazuje imponujące właściwości:

  • wspomaga leczenie nieżytów górnych dróg oddechowych,
  • reguluje procesy trawienia,
  • pobudza ruchy perystaltyczne jelit,
  • hamuje działalność gruczołów potowych,
  • działa moczopędnie,
  • stosowany w leczeniu zapalenia ucha.

Hyzop lekarski zwiększa produkcję śluzu oraz pobudza ruch tzw. rzęsek nabłonka tchawicy, co wypływa korzystnie na oczyszczenie dróg oddechowych i pomaga zwalczyć uporczywy kaszel. Ale to nie wszystko!! Jest zalecany w przypadku wzdęć czy nieregularnych wypróżnień. Obecność związków goryczkowych zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz poprawia motorykę jelit, dlatego hyzop lekarski wykazuje właściwości wiatropędne.

Maść która ułatwia oddychanie i eliminuje kaszel – przepis:

Składniki:

  • olejek z hyzopa lekarskiego (około 10 ml)
  • olejek  migdałowy(około 10 ml),
  • tymianek ( ½ łyżeczki)

Sposób przygotowania:

Olejek eteryczny z hyzopa lekarskiego z powodzeniem dostaniemy w każdym sklepie zielarskim. W celu skutecznego wykorzystania zaleca się połączenie powyższych olejków czyli z hyzopa oraz migdałowego w podanych proporcjach, dodanie do tego ziela tymianku i delikatne podgrzanie całości, tak aby temperatura nie przekraczała 40 c.

Dawkowanie

Zaleca się stosować dwa razy dziennie w przypadku silnego i uciążliwego kaszlu i problemów z górnymi drogami oddechowymi, najlepiej rano oraz wieczorem.

Olejek migdałowy – to naturalne bogactwo składników i substancji odżywczych. W jego skład wchodzą proteiny, sole mineralne oraz witaminy A,E,D i witaminy z grupy B oraz duże ilości kwasów: linolowego (20-30%) i oleinowego (60-70%). To zawartości tych składników olejek migdałowy zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne.

Tymianekłagodzi kaszel oraz rozrzedza śluz w płucach i oskrzelach, działa rozgrzewająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *