kruszyna pospolita suszona

Kruszyna pospolita suszona – pomoc wątrobie z zalegającą żółcią

Kruszyna pospolita – roślina lecznicza o szerokim spektrum zastosowania. Nie wszyscy wiedza jakie właściwości posiada i dlaczego warto ją stosować w postaci suszonej. Roślina ta występuje w Europie, Azji ale także w Polsce. Z powodzeniem możemy ją spotkać na niżu w miejscach gdzie jest podwyższony poziom wilgotności czyli w pobliżu jezior czy rzek. Na szczególną uwagę  zasługuje kora kruszyny pospolitej, która posiada szereg właściwości i zalet leczniczych.

Kruszyna pospolita

kruszyna pospolita suszonaBardzo ważną informacją jest to iż pomimo urokliwego wyglądu owoce tej rośliny – niewielkie czarno-fioletowe kuleczki są niejadalne. Owoce dla ludzi niesmaczne i trujące, jednak stanowią przysmak wielu ptaków.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z korą która zawiera w swoim składzie liczne flawonoidy, garbniki, alkaloidy peptydowe, saponiny, sole mineralne, a owoce – cukry. Czy to właśnie tym związkom zawdzięczamy niezastąpioną moc w problemach z wątrobą? Otóż nie tylko, najcenniejszym składnikiem kruszyny są antrazwiązki, które pobudzając perystaltykę jelita grubego, działają przeczyszczająco. Kora ma również działanie żółciopędne. Po spożyciu antrazwiązki, które słabo wchłaniają się w jelicie cienkim trafiają do jelita grubego. Tam, pod wpływem enzymów bakterii zamieszkujących tą cześć przewodu pokarmowego ulegają redukcji, prowadzących do powstania form czynnych antrazwiązków – antranoli, antronów, i diantronów. Związki te działają drażniąco na ściany jelita grubego – co powoduje nasilenie jego ruchów i przesuwanie zalegającej w nim treści pokarmowej.

Nie są to jedyne zalety kruszyny które przyczyniają się do wyeliminowania zalegającej żółci i poprawy sprawności wątroby. Kruszyna pospolita stosowana ze względu na właściwości żółciopędne w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Preparaty z kruszyną pobudzają ścianę jelita grubego, powodując zwiększenie mas kałowych oraz ich rozpulchnianie.

Bardzo gorzki smak zawartych w korze kruszyny substancji pobudza wydzielanie soków trawiennych i ułatwia przyswajanie pokarmów. Substancje te działają przy tym bakteriobójczo i niszczą pasożyty jelitowe, zwłaszcza glisty i owsiki.

Dlatego kruszyna pospolita zalecana jest w stanach skurczowych jelit oraz przy niedostatecznym przyswajaniu pokarmów, wynikających ze zbyt skąpego wydzielania soków trawiennych na skutek niedoboru żółci. Jest skuteczna także przy niektórych dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Zastosowanie kory kruszyny jest dość szerokie – pobudza bezpośrednio ścianę jelita grubego, powodując przy tym zwiększenie mas kałowych oraz ich rozpulchnienie.

Sprawdzony przepis na napar doskonały na problemy z wątrobą – przepis

Pamiętaj! Świeża kora kruszyny działa wymiotnie, a właściwości te zanikają po jej wysuszeniu w temperaturze około 100oC, dlatego też w lecznictwie używa się jej tylko w postaci suszu.

Składniki:

  • 1 mała łyżeczka kory kruszyny,
  • 1 małą łyżeczka korzenia lukrecji,
  • 250 ml (szklanka) wody.

Sposób przygotowania

Przygotowanie należy rozpocząć od wymieszania kory kruszyny wraz z korzeniem lukrecji. Oba  składniki zalewamy wodą i stawiamy na małym ogniu. Zaleca się gotowanie na małym ogniu przez czas około 10 – 15 min. Następnie tak przygotowaną mieszankę przecedzamy i gotowe.

Dawkowanie

Zaleca się picie około ½ szklanki naparu średnio dwa razy na dobę.

Korzeń lukrecji – ma za zadanie poprawić stan błon śluzowych. Używa się go powszechnie we wszystkich typach wrzodów i w zapaleniu przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *